Blog

Vairāk nekā 34 tūkstošiem uzņēmumu novembrī reģistrēts nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro. TOP 50 lielākie nodokļu parādnieki

2021. gada 1. decembris

Šī gada novembra pirmajā pusē nodokļu parādi reģistrēti vairāk nekā 34,4 tūkstošiem uzņēmumu, liecina Lursoft apkopotā informācija. To kopējais nodokļu parāds pārsniedza 490 milj. EUR. 

Lursoft izpētījis, ka 50 uzņēmumiem nodokļu parāda apmērs novembra pirmajā pusē pārsniedza 1 milj. EUR robežu. Vislielākais parāds reģistrēts maksātnespējīgajam SIA “ORMUS”, kura nodokļu parāds uz š.g. 23.novembri sasniedzis jau 41,38 milj. EUR. Guntim Valtam piederošais SIA “ORMUS” nodokļu parādnieku rindās atrodams jau vairākus gadus, parāda apmēram ik mēnesi palielinoties. Vēl pirms sešiem gadiem kokmateriālu un citu preču tirgotājs SIA “ORMUS” apgrozīja 29 milj. EUR. Pēdējos gados, lai arī uzņēmums nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības, tas strādājis ar zaudējumiem, 2016.gadā tie sasnieguši pat 31,99 milj. EUR. Uzņēmuma maksātnespēja pasludināta 2016.gada jūlijā. Šo gadu laikā reģistrētas divas uzņēmuma kreditoru sapulces. 

Jānorāda, ka SIA “ORMUS” īpašniekam Guntim Valtam pieder arī konsultāciju uzņēmums SIA “NV OPTIMA”. Arī šis uzņēmums atrodams nodokļu parādnieku sarakstā, tiesa, tā parāda apjoms ir ievērojami mazāks nekā SIA “ORMUS”, proti, 4,4 tūkst. EUR. 

Otru lielāko nodokļu parādu uzkrājis vēl viens maksātnespējīgais uzņēmums – AS “Krāsainie lējumi”. Tā nodokļu parāda apjoms sasniedzis 23,5 milj. EUR, liecina Lursoft pieejamā informācija. Uzņēmumam maksātnespējas process pasludināts jau 2014.gada sākumā, tāpat arī kopš 2014.gada janvāra tam reģistrēts aizliegums veikt pamatkapitāla samazināšanu. 

Lursoft izpētījis, ka AS “Krāsainie lējumi” un SIA “ORMUS” nebūt nav vienīgie nodokļu parādnieki, kuriem šobrīd ierosināts maksātnespējas process. Kopumā tādi šobrīd ir 617 uzņēmumi. Lielākoties tie ir tirdzniecībā, būvniecībā un ēdināšanas pakalpojumu nozarēs strādājoši uzņēmumi.

Ceturtā daļa no visiem – tirgotāji 

Analizējot datus par nodokļu parādniekiem, redzams, ka teju ceturtā daļa no visiem parādniekiem saistīti ar tirdzniecību vai arī automobiļu un motociklu remontu. Ņemot vērā šajā nozarē esošo lielo parādnieku skaitu, tā izceļas arī ar lielāko nodokļu parādu kopsummu. Lursoft aprēķinājis, ka tirdzniecība sektorā strādājošo uzņēmumu kopējais nodokļu parāds novembra pirmajā pusē sasniedza 162,60 milj. EUR. Vairāk nekā 100 milj. EUR liela nodokļu parādu summa novembrī bija uzkrāta arī apstrādes rūpniecībā strādājošajiem uzņēmumiem, liecina Lursoft dati. Kopumā apstrādes rūpniecībā bija reģistrēti 3,4 tūkstoši nodokļu parādnieki, kamēr tirdzniecībā – 8,2 tūkstoši uzņēmumu.

Otrs lielākais nodokļu parādnieku skaits novembrī bijis būvniecībā – 12,30% no kopējā Latvijā reģistrēto nodokļu parādnieku skaita.

Nozares, kurās reģistrēts visvairāk nodokļu parādnieku:

  1. Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts: 23,77% no kopējā uzņēmumu skaita, kuriem novembra pirmajās 2 nedēļās reģistrēti nodokļu parādi;
  2. Būvniecība: 12,30%;
  3. Profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi: 9,98%;
  4. Apstrādes rūpniecība: 9,95%;
  5. Transports un uzglabāšana:6,95%. 

Jāņem gan vērā, ka vairākās nozarēs nodokļu parāda īslaicīga veidošanās var būt saistīta arī ar nozares un tai raksturīgo darījumu specifiku. Tomēr, ja nokavēto nodokļu maksājumu apmērs pārsniedz jau 15-20% atzīmi no iepriekšējā gada samaksāto nodokļu kopapjoma, tas var būt kā būtisks signāls, kam jāpievērš uzmanība, izvērtējot savu potenciālo vai esošo klientu vai piegādātāju, un var norādīt uz to, ka uzņēmumam ir problēmas veikt regulāros nodokļu maksājumus. 

Piešķirts arī valsts atbalsts

Lursoft aprēķinājis, ka teju 14% no visiem nodokļu parādniekiem saņēmuši valsts atbalstu Covid-19 pandēmijas radītās krīzes seku pārvarēšanai. Jānorāda, ka to vidū ir arī pieci uzņēmumi, kuru nodokļu parāds šī gada novembra pirmajā pusē pārsniedzis 1 milj. EUR.  To vidū ir, piemēram, SIA “TOKYO CITY”, kura nodokļu parāda apmērs uz 22.novembri bija pieaudzis jau līdz 10,56 milj. EUR. Lursoft izziņas informācija rāda, ka gan pērn, gan arī šogad dīkstāvē esošajiem uzņēmuma darbiniekiem valsts izmaksājusi pabalstus, tāpat arī piešķirti atbalsti algu subsīdijām. Pērn aprīlī un maijā VID arī atbalstījis uzņēmuma nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadali termiņos vai atlikšanu uz laiku. Jānorāda, ka tobrīd uzņēmuma nodokļu parāda apjoms gan vēl nepārsniedza 200 tūkst. EUR. Pirmo reizi parādu apmērs vairāku miljonu eiro apmērā ēdināšanas sektorā strādājošajam SIA “TOKYO CITY” reģistrēts šogad augustā. Nespējot piedzīt nodokļu parādus no trīs 2019.gadā likvidētajiem uzņēmumiem (SIA “Resto Court”, SIA “Stollons” un SIA “Restograd”), kas iepriekš bija analoģiskas franšīzes ņēmēji, VID nolēmis šo trīs uzņēmumu 10,5 milj. EUR lielo nodokļu parādu piespiedu kārtā piedzīt no SIA “TOKYO CITY”. 

Lursoft pieejamā informācija rāda, ka SIA “TOKYO CITY” patiesais labuma guvējs ir Aleksei Sluzov no Krievijas, kuram šobrīd patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts vēl divos uzņēmumos – SIA “TC-11” un SIA “Restofood”. Pēdējam no tiem rit likvidācijas process, savukārt SIA “TC-11” ir uzkrājis 1,09 milj. EUR nodokļu parādu. Uzņēmumam no 2017.gada decembra līdz 2020.gada oktobrim Tērbatas ielā 2 bija reģistrēta struktūrvienība – restorāns “Tokyo City”, pirms tam restorāns “Tokyo City” šajā pašā adresē piederējis nu jau likvidētajam SIA “Resto Court”. 

Otrs lielākais nodokļu parādnieks, kurš arī saņēmis valsts atbalstu, ir vairumtirgotājs SIA “Baltā Bura”. Uz š.g. 12.novembri uzņēmuma nodokļu parāds bija pieaudzis līdz 2,49 milj. EUR. 2019.gadā uzņēmums piedzīvoja apgrozījuma kritumu par 27,42%, tam samazinoties līdz 44,98 milj. EUR, bet pārskatu par 2020.gadu tirgotājs vēl nav iesniedzis. Lursoft pieejamie dati rāda, ka pagājušā gada aprīlī un maijā VID atbalstījis SIA “Baltā Bura” nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadali termiņos vai atlikšanu uz laiku līdz trim gadiem. Vēl aizvadītā gada 7.aprīlī SIA “Baltā Bura” nodokļu parāda apmērs sasniedza 248,8 tūkst. EUR, bet pēc divām nedēļām tas saruka līdz 246,72 eiro. Vairākus miljonus eiro lielais nodokļu parāds tirgotājam pirmo reizi reģistrēts š.g. janvāra beigās. Šogad jūnija beigās ierosināts SIA “Baltā Bura” tiesiskās aizsardzības process. Jānorāda, ka uzņēmumam šobrīd ir reģistrēti divi aktīvi nodrošinājumi, abus piemērojis VID. Viens no tiem reģistrēts jau 2018.gada septembrī, kad VID Nodokļu parādu piedziņas pārvalde pieņēmusi lēmumu aizliegt uzņēmumam reģistrēt komercķīlas, tās pārjaunot, pārreģistrēt un grozīt, kā arī samazināt pamatkapitālu. 

Lursoft pētījums atklāj, ka aktīvi nodrošinājumi šobrīd reģistrēti 22,9% no visiem uzņēmumiem, kuriem novembrī bijis nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro apmēru. 

No visiem nodokļu parādniekiem, kuri līdz šim saņēmuši valsts atbalstu Covid-19 krīzes seku mazināšanai, vairākumā gadījumu, t.i., 68,88% piešķirti dīkstāves pabalsti darbiniekiem. 44,03% no atbalstu saņēmušajiem piešķirti granti apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, bet teju trešdaļai izmaksātas arī subsīdijas darbinieku algām. 

Starp nodokļu parādniekiem arī pelnoši uzņēmumi 

Lai arī jau tuvojas 2021.gada izskaņa, pārskatus par pagājušo gadu šobrīd iesnieguši 70% no visām SIA un AS, kam novembra pirmajā pusē bija reģistrēti nodokļu parādi, kas pārsniedz 150 eiro robežu. Salīdzinot ar gadu iepriekš, šo uzņēmumu apgrozījums gada laikā samazinājies par nepilniem 5%, sarūkot līdz 4,36 miljardiem eiro. Vēl straujāk sarukusi peļņa, kas kritusies par nepilniem 15%, nokrītoties no 80,25 milj. EUR 2019.gadā līdz 68,30 milj. EUR pērn. Kopējais strādājošo skaits tajās SIA un AS, kurām š.g. novembra pirmajā pusē reģistrēts nodokļu parāds, gan audzis par 2,2%.

Lursoft apkopotā informācija apgāž pieņēmumu, ka nodokļu parādnieku rindās atrodami tikai uzņēmumi, kas strādā lielākoties ar zaudējumiem. Pēc Lursoft aprēķiniem, no visām SIA un AS, kam novembra pirmajā pusē bija reģistrēti nodokļu parādi, 54,45% pērn strādājušas ar zaudējumiem. Pārējie uzņēmumi tikmēr guvuši peļņu. Piemēram, Jelgavas novadā reģistrētais SIA “Nordic Homes” pagājušajā gadā kāpināja apgrozījumu līdz 5,11 milj. EUR, bet peļņu līdz 7,66 milj. EUR, taču šobrīd tam reģistrēts 76,02 tūkst. EUR liels nodokļu parāds. Pērn nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā uzņēmums samaksāja 301,24 tūkst. EUR. Jānorāda, ka koka karkasa moduļu un paneļu ražotājam arī pagājušā gada oktobrī bija reģistrēts ievērojams nodokļu parāds. Tas sasniedza nepilnus 86 tūkst. EUR.

Ar ievērojamu peļņu pagājušajā gadā strādājis arī IT uzņēmums SIA “First LatCard”, kas šobrīd uzkrājis 8,44 tūkst. EUR lielu nodokļu parādu. Iesniegtajā vadības ziņojumā teikts, ka SIA “First LatCard” papildu savai pamatdarbībai IT sektorā nodarbojas arī ar bērnu izklaides atrakciju pārdošanu un uzturēšanu. Uzņēmuma pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi 2020.gadā veidoja 6,23 milj. EUR. Vairāk nekā 150 eiro lieli nodokļu parādi SIA “FirstLatCard” teju bez pārtraukuma reģistrēti vairāku gadu garumā. 

Nodokļu parādnieku vidū ir arī, piemēram, Bauskas novadā reģistrētais SIA “BUVEMA”, kas aizvadītajā gadā apgrozīja 2,18 milj. EUR , bet nopelnīja 3,53 milj. EUR, jo 3,79 milj. EUR lielus ieņēmumus uzņēmumam pagājušajā gadā nodrošināja pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi. Būvniecības sektorā strādājošajam uzņēmumam šobrīd reģistrēts jau 35,16 tūkst. EUR liels nodokļu parāds. Kopumā nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā SIA “BUVEMA” pagājušajā gadā samaksājusi 223,19 tūkst. EUR. Šogad nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro uzņēmumam nav reģistrēts vien aprīlī un jūnijā. 

Lursoft aprēķinājis, ka nodokļu parādnieki pagājušajā gadā nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājuši 555 milj. EUR. Tas ir par 17,35% mazāk nekā 2019.gadā. 

Parādnieku rindās arī šogad reģistrēti uzņēmumi

Jānorāda, ka nodokļu parādnieku rindās atrodams arī 561 uzņēmums, kas reģistrēts vien šogad. Novembra vidū tie kopā bija uzkrājuši jau 1,14 milj. EUR lielu nodokļu parādu. Rekordiste šajā ziņā ir š.g. 11.janvārī reģistrētā RSKY CONSTRUCTION LTD Latvijas filiāle, kuras parāds šobrīd sasniedz jau 96,98 tūkst. EUR. Būvniecības nozarē strādājošās RSKY CONSTRUCTION LTD Latvijas filiāles patiesais labuma guvējs ir Deniss Gromovs, kuram patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts vēl vienā šogad dibinātā būvniecības uzņēmumā – SIA “NAPLETEŅ”. Šim uzņēmumam šobrīd reģistrēts 1,71 tūkst. EUR liels nodokļu parāds. Jānorāda, ka pirms mēneša ar zvērināta tiesu izpildītāja pieprasījumu reģistrēts liegums atsavināt vai ieķīlāt Denisam Gromovam piederošās SIA “NAPLETEŅ” kapitāldaļas, kā arī apgrūtināt tās ar citām lietu vai saistību tiesībām. 

Dati par uzņēmumiem ar nodokļu parādiem aprēķināti uz 16.11.2021. Pētījumā iekļauti dati par uzņēmumiem, kuriem laika posmā no 01.11.2021. līdz 15.11.2021. bijis nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro.

Statistika veidota balstoties uz VID publiskotajiem datiem par kavētajiem nodokļu maksājumiem, kuru apmērs pārsniedz 150 eiro.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*