Blog

Vairāk nekā 200 ārvalstu juridiskām personām piederoši uzņēmumi vēl nav atklājuši savus patiesos labuma guvējus

2020. gada 2. marts

Neskatoties uz kampaņām, kuru laikā ārvalstu juridiskajām personām piederošie uzņēmumi lūgti atklāt savus patiesos labuma guvējus, visi līdz šim to nav izdarījuši.

Lursoft dati parāda, ka aizvien reģistrēti 267 uzņēmumi, kuru dalībnieku sastāvā vairāk nekā 25% kapitāldaļu pieder ārvalstīs reģistrētām kompānijām. No tiem 192 gadījumos ārvalstu juridiskās personas ir uzņēmumu vienīgās kapitāldaļu turētājas. Visbiežāk informāciju par saviem patiesajiem labuma guvējiem nav snieguši uzņēmumi, kuri pieder Igaunijā (16,1%) un Kiprā (10,9%) reģistrētām kompānijām.

Savukārt, raugoties pēc šo uzņēmumu darbības nozarēm, redzams, ka nepilni 11% no ārvalstu kompānijām piederošajiem uzņēmumiem, kuri nav atklājuši savus patiesos labuma guvējus, saistīti ar nekustamā īpašuma izīrēšanu, pārvaldīšanu, pirkšanu un pārdošanu. Nozaru vidū pārstāvēta arī holdingkompāniju darbība, būvniecība, interneta portālu darbība, tirdzniecība un pat juridisko pakalpojumu sniegšana.

Neapzinīgo vidū arī uzņēmumi ar gandrīz 30 gadu darbības pieredzi

Lielākā daļa šo uzņēmumu reģistrēti Rīgā (77,5%) un darbību uzsākuši pēdējo desmit gadu periodā, tiesa, starp ārvalstniekiem piederošajiem uzņēmumiem, kuri vēl nav atklājuši savus patiesos labuma guvējus, ir arī firmas, kuras reģistrētas 90-to gadu sākumā.

Vecākie no tiem ir SIA “Biznesa centrs “TOMO”” un SIA “ADM”. Abi reģistrēti 1991.gadā. Kamēr pēdējam no tiem pagājušā gada oktobrī reģistrēta darbības izbeigšana un mēnesi vēlāk uzsākts likvidācijas process, SIA “Biznesa centrs “TOMO””, neskatoties uz nodokļu parādiem, kuru kopējais apmērs jau pietuvojies 50 tūkst.EUR, turpina darbu. Kā rāda Lursoft izziņā pieejamie dati, 29,45% SIA “Biznesa centrs “TOMO”” kapitāldaļu pieder Māršalu Salu republikā reģistrētajam Exonic L.L.C. Šim ārvalstu uzņēmumam pieder arī 49,02% sauszemes transporta palīgdarbību uzņēmuma SIA “Gabriels” kapitāldaļu. Tiesa, šim uzņēmumam kā patiesā labuma guvēja norādīta kapitāldaļu īpašniece Jūlija Maliha (pieder atlikušie 50,98% uzņēmuma daļu).

Izpētot Lursoft pieejamo informāciju par SIA “Biznesa centrs “TOMO””, redzams, ka uzņēmumam patlaban reģistrēti pieci aktīvi nodrošinājumi. Tos piemērojusi gan VID Nodokļu parādu piedziņas pārvalde, gan arī tiesu izpildītāji. 2014.gadā uzņēmumam tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas pēc diviem gadiem izbeigts, savukārt vēl pirms tam uzņēmumam bija ierosināts arī ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process.

SIA “Biznesa centrs “TOMO”” 2018.gadā apgrozīja 253,17 tūkst.EUR un gadu noslēdza ar 273,81 tūkst.EUR peļņu, ko tam palīdzēja nodrošināt pārējie uzņēmuma saimnieciskās darbības ieņēmumi.

Tiesa, SIA “Biznesa centrs “TOMO”” apgrozījuma ziņā nebūt nav lielākā no ārvalstu uzņēmumiem piederošajām kapitālsabiedrībām, kura nav sniegusi ziņas par saviem patiesajiem labuma guvējiem.

Turpina tirgot biļetes, neskatoties uz darbības izbeigšanu

Lursoft dati liecina, ka starp analizētajiem uzņēmumiem ir arī septiņas ārvalstu juridiskām personām piederošas kapitālsabiedrības, kuru apgrozījums 2018.gadā pārsniedzis 1 milj.EUR. Tiesa, diviem no tiem reģistrēta darbības izbeigšana – SIA “KK Fashion LV” un SIA “BDG concerts”.

Interesanti, ka, neskatoties uz to, ka pagājušā gada decembra vidū Uzņēmumu reģistrs pieņēmis lēmumu par SIA “BDG concerts”, vairāk zināma kā koncertaģentūras FBI, darbības izbeigšanu, vēl aizvien iespējams iegādāties biļetes uz tā rīkotajiem pasākumiem, piemēram, Sting koncertu š.g. oktobrī. Februāra izskaņā biļešu tirdzniecības servisa sistēmā bija iespēja iegādāties biļetes uz septiņiem pasākumiem, kuros kā rīkotājs norādīts SIA “”BDG concerts”.

Lursoft izziņā esošā informācija rāda, ka SIA “BDG concerts” lielākais kapitāldaļu turētājs ar 50,97% ir igauņu BDG Holdings, savukārt atlikušās daļas pieder Lindai Andersonei, Ģirtam Majoram un Andim Zustam. Bez SIA “BDG concerts” L. Andersonei, Ģ. Majoram un A. Zustam kopīgi pieder vēl četri uzņēmumi – SIA “Positivus Production”, SIA “Positivus Event”, SIA “Positivus” un SIA “Palladium Rīga”.

2018.gadā SIA “BDG concerts” apgrozīja 2,64 milj.EUR, bet 2017.gadā apgrozījums bija 3,22 milj.EUR. Pretstatā 2015., 2016. un 2017.gadam, kad uzņēmums strādāja ar zaudējumiem, 2018.gadā tā peļņa pēc nodokļu nomaksas bija 176,56 tūkst.EUR.

Apgrozījums pārsniedzis 10 milj.EUR

Raugoties pēc apgrozījuma, vislielākais šo 267 uzņēmumu vidū ir vācu Fega & Schmitt Elektrogrosshandel GmbH piederošais SIA “Baltijas Elektro Sabiedrība”. Tas 2018.gadā palielinājis apgrozījumu līdz 10,13 milj.EUR, gadu noslēdzis ar 601,21 tūkst.EUR zaudējumiem un nodarbinājis 40 darbiniekus. Starp analizētajiem uzņēmumiem vēl lielāks darbinieku skaits 2018.gadā bijis tikai presformās veidotu produktu ražotājam no polimēriem materiāliem SIA “HGF Rīga”.

Uzņēmums reģistrēts pirms divdesmit gadiem un pieder zviedru AKTIEBOLAGET HALMSTADS GUMMIFABRIK. Līdz 2003.gadam tam piederējis arī saliekamā dzelzsbetona ražošanas uzņēmums SIA “STRANGBETONG LATVIA”, kas drīz pēc īpašnieka maiņas nomainījis nosaukumu uz SIA “CONSOLIS LATVIJA”.

Gada pārskatus iesniegusi vien puse

Gada pārskatus par 2018.gadu gan nav iesnieguši visi uzņēmumi, kuri dalībnieku vidū vismaz 25% veido ārvalstu juridiskās personas un kuri nav snieguši ziņas par saviem patiesajiem labuma guvējiem. Pēc Lursoft aprēķinātās informācijas, 2018.gada pārskatus iesnieguši 49,8% no analizētajiem 267 uzņēmumiem. To kopējais apgrozījums 2018.gadā bija 40,34 milj.EUR un tie strādājuši ar 541,4 tūkst.EUR zaudējumiem un nodarbinājuši 378 darbiniekus.

Lursoft apkopotā informācija rāda, ka no pētījumā iekļuvušajiem 267 uzņēmumiem darbība izbeigta 65. Atsevišķos gadījumos darbība izbeigta jau laika posmā no 2015. līdz 2017.gadam, bet vairumā gadījumu šāds lēmums pieņemts 2019.gada otrajā pusē vai 2020.gada sākumā. Jāpiebilst, ka no šiem 65 uzņēmumiem 17 jau iepriekš bija reģistrēta saimnieciskās darbības apturēšana. Vēl 20 uzņēmumiem patlaban reģistrēts maksātnespējas process.

Augļu un dārzeņu vairumtirgotājam SIA “INKRI” maksātnespējas process pasludināts jau 2012.gada jūnijā un šo gadu laikā notikušas jau piecas kreditoru sapulces. Jāpiebilst, ka SIA “INKRI” ir Britu Virdžīnu salās reģistrētajam Rinar Trade LTD vienīgais Latvijā piederošais uzņēmums.

Jānorāda, ka starp ārvalstu juridiskām personām piederošiem uzņēmumiem, kur nav norādījuši informāciju par saviem patiesajiem labuma guvējiem, ir arī vairāki desmiti uzņēmumu ar nodokļu parādu, kas pārsniedz 150 eiro. Tādi uz š.g. februāra sākumu kopskaitā bija 77 uzņēmumi un to kopējais nodokļu parāds sasniedza 5,7 milj.EUR. Vienam no uzņēmumiem, SIA “TRAFIC”, nodokļu parāds pieaudzis jau līdz 1,4 milj.EUR. Kopš 2018.gada uzņēmumam ir aktuāls maksātnespējas process.

 

Pētījuma dati apkopoti uz 20.02.2020.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*