Lursoft news

Senioru priekšrocība biznesā – pieredze un piesardzība

2014. gada 1. decembris

Sevi realizēt biznesā vēlas ne tikai jaunieši, bet arī cilvēki, kuri sasnieguši jau cienījamu vecumu, liecina Lursoft veiktais pētījums. Piedevām, maldīgs ir uzskats, ka uzņēmējdarbībā pēc 62 gadu sasniegšanas turpina darboties tikai ļaudis, kuriem jau iepriekš piederējušas uzņēmumu daļas, jo, kā rāda Lursoft dati, seniora* gadus sasniedzot, uzņēmīgākie turpina reģistrēt jaunus uzņēmumus, lai tādējādi realizētu savu dzīves laikā uzkrāto pieredzi. Lursoft izpētījis, ka patlaban no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem  teju ceturtajā daļā vismaz viens no dalībniekiem ir sasniedzis 62 gadu vecumu.

Ik gadu vairāk nekā 500 jauni senioru izloloti uzņēmumi

Lursoft aprēķini rāda, ka ik gadu tiek reģistrēti vairāk nekā 500 uzņēmumi, kuros viens no kapitāldaļu turētājiem ir sasniedzis seniora gadus. Aktīvāk seniori jaunus uzņēmumus sākuši reģistrēt līdz ar finanšu krīzes beigām, kad 2011.gadā jaunreģistrēto uzņēmumu skaits, ko dibinājušas personas vecumā no 62 gadiem, sasniedzis 583 komersantus. Nākamajos gados jaunreģistrēto uzņēmumu skaits gan nedaudz sarucis, saglabājoties robežās virs 500.

Pēc Lursoft aprēķiniem, patlaban Latvijā aktīvi ir 26 393 uzņēmumi, kuros viens no dalībniekiem ir senioru gados, savukārt amatpersonas šādā vecumā reģistrētas 21 813 uzņēmumos. Pētījuma ietvaros apkopotā informācija rāda, ka uzņēmumu daļas patlaban pieder 33 808 senioriem.

Jānorāda gan, ka liela daļa senioru biznesā darbojas jau ilgstoši nevis uzņēmumu reģistrējuši tikai pēc pensijas vecuma sasniegšanas, par ko arī liecina fakts, ka vidējais vecums uzņēmumiem, kuros darbojas seniori, ir teju 18 gadi.

Senioru reģistrēto uzņēmumu dinamika

Visaktīvākie seniori – uzņēmēji sastopami Valmierā

Pēc Lursoft aprēķiniem, no visiem Latvijas lielākajās pilsētās reģistrētajiem uzņēmumiem personas, kuras sasniegušas 62 gadus, ņem dalību vai arī ir amatpersonas nedaudz vairāk nekā 20% uzņēmumu, tiesa gan, analizējot datus redzams, ka senioru iesaiste biznesā dažādās pilsētās atšķiras ļoti būtiski.

Tā, piemēram, kamēr Rīgā un Daugavpilī no visiem uzņēmumiem seniori ieņem amatus vai arī ir kapitāldaļu turētāji mazāk nekā 14% uzņēmumu, Valmierā šis rādītājs jau pārsniedz 40%. Starp zināmākajiem uzņēmējiem Valmierā, kuri pārkāpuši 62 gadu slieksni, var minēt AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA valdes priekšsēdētāju Andri Oskaru Brutānu, kurš nākamgad atzīmēs 70 gadu jubileju, savukārt mežizstrādes uzņēmuma SIA ELKAS vienīgais īpašnieks un arī SIA METĀLA ALIANSE līdzīpašnieks ir 64 gadus vecais Mārtiņš Lutcis.

Senioru īpatsvars lielajās pilsētās

Apgrozījums aug piesardzīgi

Pēdējos gados senioru uzņēmumu apgrozījums uzrādījis pieaugošu tendenci. Tiesa gan, pieaugums bijis samērā piesardzīgs, palielinoties no 22,322 tūkst.EUR uz vienu uzņēmumu 2011.gadā līdz 23,113 tūkst.EUR pērn, kas divu gadu laikā ir kāpums par 3,54%. Salīdzinot senioru uzņēmumu sniegumu ar valsts vidējo rādītāju, redzams, ka tas ik gadu bijis par aptuveni 10-11% zemāks nekā valstī vidēji.

Senioru uzņēmumu vidējais apgrozījums

Atšķirībā no apgozījuma rādītāja, kas senioru uzņēmumos pēdējo gadu laikā bijis zemāks nekā valstī vidēji, vērtējot uzņēmumu peļņu/zaudējumus redzama pretēja tendence. Lursoft dati parāda, ka personu, kuras sasniegušas 62 gadus, uzņēmumi jau trīs gadus pēc kārtas strādājuši ar 0 EUR peļņu/zaudējumiem, kamēr valsts vidējais rādītājs bijis ar mīnusa zīmi. Iemesli zemākam apgrozījumam un labākam peļņas/zaudējumu rādītājam ir dažādi, tostarp senioru izvēlēta piesardzīgāka biznesa stratēģija.

Senioru uzņēmumu peļņa/zaudējumi

Lursoft dati rāda, ka līdzīgi kā valstī kopumā, arī cienījamos gados esošo uzņēmēju vidū populāri ir attīstīt biznesu tirdzniecības un nekustamo īpašumu jomā, savukārt trešā populārākā uzņēmējdarbības joma starp senioriem ir augkopība un lopkopība.

Seniori labprāt sadarbojas ar jauniešiem

Aktīva uzņēmējdarbības vidē ir SIA STALBES AGRO līdzīpašniece Aija Balode, kura ieņem arī uzņēmuma valdes priekšsēdētājas amatu un vienlaikus darbojas Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijā un Sieviešu resursu centrā Prieks. Kā norāda A. Balode, uzņēmēju – senioru priekšrocība viennozīmīgi ir pieredze, kā arī piesardzība tādu lēmumu pieņemšanā, kas varētu saturēt lielākus riskus. „Vēl labāk, ja blakus strādā jauni, izglītoti cilvēki, jo pieņemot viņu zināšanas, viņu azartu un pārdrošību riskos, diskutējot izdodas pieņemt iespējām piemērotāko risinājumu,” atzīst A. Balode, piebilstot, ka senioru-uzņēmēju priekšrocība noteikti ir arī darbinieku respekts, lai gan to, protams, nosaka katra cilvēka individualitāte un spēja gadu garumā saglabāt pašcieņu.

SIA STALBES AGRO līdzīpašniece Aija Balode norāda, ka laika gaitā biznesa vide ir ļoti mainījusies, no valsts puses kļūstot birokrātiskākai: „Uzņēmējam jābūt ļoti gudram un elastīgam, tajā pašā laikā ministrijās ar katru regulu strādā viens darbinieks, kamēr visi esošie likumi un normatīvi uzņēmējam jāzina pašam un vēl jācenšas tie arī izpildīt.” Uzņēmēja piebilst, ka biznesā traucē strādāt valsts pabalstu sistēma, kura nav pārdomāta, kā arī problēmas atrast kvalificētus darbiniekus, jo lauksaimniecībā darbu nav iespējams paveikt astoņās stundās, tāpat arī arī izglītības sistēma un nodokļi.

Aija Balode uzteic jaunos uzņēmējus, norādot, ka, piedaloties Lauksaimniecības statūtsabiedrības asociācijā un dažādās sanāksmēs Zemkopības ministrijā, kurās piedalās arī jaunie zemnieki, var pārliecināties, ka viņi ir gudri, pašpārliecināti un gatavi darboties. „Diemžēl neesam atraduši modeli, kas mudinātu jaunos cilvēkus daudz aktīvāk iesaistīties lauksaimniecībā, īpaši lopkopībā, tādēļ vieglāk ir tiem, kuri pārņem savu vecāku saimniecības,” secina A. Balode.

* pētījumā par senioriem tiek uzskatītas personas, kuras sasniegušas 62 gadu vecumu

** dati par 2014.gadu apkopoti uz 22.11.2014.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*