Blog
Sociālā uzņēmuma statuss Latvijā reģistrēts vairāk nekā 200 uzņēmumiem
2024. gada 3. decembrisSociālā uzņēmuma galvenais mērķis ir radīt sociālu ietekmi, nevis gūt peļņu saviem īpašniekiem vai akcionāriem, tāpēc gūtā peļņa galvenokārt tiek izmantota, lai nodrošinātu uzņēmuma sociālo mērķu sasniegšanu. Cik daudziem uzņēmumiem Latvijā piešķirts sociālā uzņēmuma statuss?
Sociālā uzņēmuma statuss Latvijā reģistrēts 229 uzņēmumiem. No tiem liela daļa (42%) reģistrēti Rīgā, savukārt no reģioniem visbiežāk sociālā uzņēmuma statuss piešķirts Vidzemē – kopskaitā 33 uzņēmumiem. Jāpiebilst, ka Sociālā uzņēmuma likums stājās spēkā 2018. gadā ar mērķi radīt labvēlīgāku vidi sociālajai uzņēmējdarbībai, sniedzot sociālajiem uzņēmumiem dažādus atbalsta pasākumus. Kopš 2018. gada aktīvs sociālā uzņēmuma statuss aizvien ir 15 uzņēmumiem. No tiem deviņi reģistrēti 2018. gadā, bet pārējie savu darbību uzsākuši jau agrāk. Senākais to vidū ir SIA “Smaids S.U.”, kas reģistrēts 2009. gadā. Sākotnēji uzņēmums izveidots kā biedrības “Atbalsta centrs bērniem un jauniešiem ar ierobežotām iespējām “Smaids”” meitas uzņēmums, bet sākot ar 2019. gada jūliju kļuvis par patstāvīgu organizāciju. “Lursoft IT” izziņā lasāms, ka SIA “Smaids S.U.” sociālais mērķis ir rast labvēlīgu sociālo ietekmi un risināt sabiedrībā esošās sociālās problēmas, tostarp organizējot dažādus izglītības pasākumus.
Jānorāda, ka izglītības virziens ir viena no populārākajām darbības jomām starp uzņēmumiem, kam piešķirts sociālais statuss. To kā savu pamatdarbības nozari norādījusi ceturtā daļa no visiem uzņēmumiem. Darbinieku skaita ziņā lielākais uzņēmums, kas darbojas izglītības jomā, ir SIA “Izglītības un attīstības centrs Universum” no Valmieras. Vadības ziņojumā par 2022. gadu norādīts, ka SIA “Izglītības un attīstības centrs Universum” pirmsskolas izglītības programmā, kas izstrādāta pēc M. Montesori modeļa, mācījās vairāk nekā 100 bērni, savukārt klātienes, mājmācības un tālmācības izglītības programmās mācījās vairāk nekā 320 skolēni. “Lursoft IT” dati rāda, ka pēdējos gados SIA “Izglītības un attīstības centrs Universum” ar darba vietām nodrošinājis vairāk nekā 70 darbiniekus. Jāpiebilst, ka Valmieras novadā šobrīd reģistrētas 10 sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kam piešķirts sociālā uzņēmuma statuss. Apgrozījuma ziņā lielākā no tām ir SIA “SOLIDIS”, kas ražo koka līstītes kanvu apakšrāmjiem, kā arī veic jau saliktu rāmju piegādi klientiem. Pērn SIA “SOLIDIS” apgrozījums pieauga līdz 1,72 milj. EUR, bet peļņa pēc nodokļiem – līdz 48,3 tūkst. EUR. Uzņēmuma darbība ir orientēta uz gatavās produkcijas eksportu, iekšzemē pārdodot tikai nelielu daļu no saražotā. Iesniegtajā gada pārskatā norādīts, ka 90% no SIA “SOLIDIS” apgrozījuma veido darījumi ar Lielbritāniju un Eiropas Savienības dalībvalstīm. “Lursoft IT” izziņā redzams, ka sociālā uzņēmuma statuss SIA “SOLIDIS” piešķirts š.g. pavasarī. Uzņēmuma sociālais mērķis ir ieslodzīvo vai personu, kuras atbrīvotas no ieslodzījuma vietas, nodarbināšanas veicināšana. Pērn uzņēmumā bija nodarbināti 23 strādājošie.
Jāteic, ka sociālajos uzņēmumos aizvadītajā gadā kopumā nodarbināti 2415 darbinieki. “Lursoft IT” izpētījis, ka gada laikā strādājošo skaits šajos uzņēmumos audzis par 16,27%. Sociālā statusa uzņēmumu kopējais apgrozījums 2023. gadā pieaudzis līdz 49,27 milj. EUR. Deviņiem uzņēmumiem apgrozījums pērn pārsniedzis 1 milj. EUR. Līderis to vidū ir Rīgā reģistrētais SIA “Mājas aprūpe”, kas sniedz sociālās aprūpes pakalpojumus klientu dzīvesvietā, kā arī kopš 2018. gada atvēris sporta studiju “Vingrs” iedzīvotājiem vecuma grupā 50+. Dati liecina, ka pērn SIA “Mājas aprūpe”, kas ar darba vietām nodrošināja 469 strādājošos, palielinājusi apgrozījumu līdz 5,07 milj. EUR, bet peļņu līdz 443,90 tūkst. EUR. Sociālā uzņēmuma statuss SIA “Mājas aprūpe” piešķirts 2020. gadā.
Tomēr ne visiem sociālā statusa uzņēmumiem aizvadīto gadu izdevies noslēgt ar plusa zīmi. Daļa no tiem 2023. gadā strādājuši ar zaudējumiem. “Lursoft IT” izpētījis, ka zaudējumi 2023. gadā bijuši 66 uzņēmumiem, kam piešķirts sociālais statuss. Vairumā gadījumu zaudējumu apmērs pārsniedzis 1 tūkst. EUR, savukārt četriem uzņēmumiem zaudējumi veidojuši pat vairāk nekā 100 tūkst. EUR. Lielākie zaudējumi pērn bijuši SIA “Minute Clinic”, kas ar negatīvu rezultātu strādājusi visus gadus kopš tās dibināšanas 2020. gadā. Dati rāda, ka 2023. gadā SIA “Minute Clinic” apgrozījusi nepilnus 424 tūkst. EUR, bet tās zaudējumi sasnieguši 422,41 tūkst. EUR. Vadības ziņojumā skaidrots, ka uzņēmuma darbība aizvadītajā pārskata periodā uzskatāma par neveiksmīgu. Zaudējumus veicinājusi uzņēmuma sākotnējo kļūdu identificēšana un to risināšana, lielie izdevumi klientu piesaistei un atpazīstamības palielināšanai, kā arī kvalificēta darbaspēka problemātika. “Uzņēmums vēlas paplašināt savu pamatdarbību, piesaistīt papildu investīcijas, tādējādi palielinot klīniku skaitu, kā arī piesaistīt jaunus sadarbības partnerus un klientus, uzlabot apakalpošanas servisu un samazināt pastāvīgās izmaksas,” teikts SIA “Minute Clinic” vadības ziņojumā. Sociālā uzņēmuma statuss klīnikai piešķirts 2022. gadā. “Lursoft IT” dati rāda, ka šobrīd darbu turpina kopskaitā 35 uzņēmumi, kuriem sociālā uzņēmuma statuss, gluži tāpat kā SIA “Minute Clinic”, piešķirts 2022. gadā. 2024. gadā šāds statuss piešķirts 41 uzņēmumam, no tiem 12 reģistrēti šogad. Ceturtā daļa no šogad reģistrētajiem sociālā uzņēmuma statusu ieguvušajiem komersantiem savu darbību saistījuši ar izglītības jomu.
Pārbaudi, vai uzņēmumam ir piešķirt sociālā uzņēmuma statuss
Lai klienta izvērtēšanas procesā varētu pārbaudīt, vai uzņēmumam ir piešķirts sociālā uzņēmuma statuss, aicinām izmantot “Lursoft IT” datu bāzi:
- “Lursoft IT” datu bāzē atrodi interesējošo uzņēmumu;
- Uzņēmuma izziņas labās puses izvēlnes sadaļā “Citi” izvēlies “Sociālo uzņēmumu reģistra dati”;
- Ja uzņēmumam šobrīd vai arī iepriekš ir bijis piešķirts sociālā uzņēmuma statuss, “Lursoft IT” izziņā varēsi iepazīties ar informāciju no Sociālo uzņēmumu reģistra.
“Lursoft IT” izziņā varēsi uzzināt:
- Vai uzņēmumam ir piešķirts sociālā uzņēmuma statuss;
- Vai piešķirtais sociālā uzņēmuma statuss šobrīd ir aktīvs;
- Uzņēmuma sociālo mērķi;
- Sociālā uzņēmuma lēmuma datus;
- Kad un cik lieli finanšu atbalsti uzņēmumam piešķirti.
Sociālā uzņēmuma statusu Latvijā var iegūt sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kas veic labvēlīgu sociālo ietekmi radošu saimniecisko darbību. Piemēram, sociālo pakalpojumu sniegšana, iekļaujošas pilsoniskas sabiedrības veidošana, izglītības veicināšana, atbalsts zinātnei, vides aizsardzība un saglabāšana, dzīvnieku aizsardzība vai kultūras daudzveidības nodrošināšana. Uzņēmumam arī jāatbilst vairākiem kritērijiem, kas noteikti Sociālā uzņēmuma likumā, tostarp, tā statūtos ir noteikti mērķi, kas atbilst Sociālā uzņēmuma likuma mērķiem, gūtā peļņa tiek nevis sadalīta, bet ieguldīta statūtos noteikto mērķu sasniegšanai u.c.
Pētījuma dati apkopoti uz 26.11.2024.
Komentāri