Blog

TOP lielākie darba devēji būvniecības nozarē

2023. gada 5. septembris

Būvniecības nozare aizvadītajā gadā ar darba vietām nodrošinājusi vairāk nekā 63 tūkstošus darbinieku, liecina Lursoft pētījuma dati. Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publiskoto informāciju, kopējais strādājošo skaits nozarē gada laikā sarucis par teju 700.

Iepriekš kopējam darbinieku skaitam nozarē bijusi tendence ik gadu pieaugt, 2020. gadā pārsniedzot pat 64 tūkstošus nodarbināto, taču pēdējos divos gados atkal vērojams kritums.

Analizējot datus par nodarbināto skaitu būvniecības nozares apakšnozarēs, redzams, ka gan ēku būvniecībā, gan arī specializēto būvdarbu jomā strādājošo skaits ir ļoti līdzīgs, savukārt inženierbūvniecībā nodarbināto ir mazāk. Salīdzinot ar 2021. gadu, pērn darbinieku skaita kritums vērojams visās būvniecības apakšnozarēs. Vislielākais tas bijis inženierbūvniecībā, kur aizvadītajā gadā, balstoties uz VID publiskoto informāciju, bijis par 2,44% mazāk darbinieku nekā gadu iepriekš.

Lursoft izpētījis, ka darbinieku skaita kritums pēdējos gados reģistrēts arī VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”, kas pēc darbinieku skaita ir ne tikai lielākais inženierbūvniecības, bet arī lielākais būvniecības nozarē reģistrētais uzņēmums Latvijā 2022. gadā. Balstoties uz VID publiskotajiem datiem, pagājušajā gadā VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” strādāja 1177 darbinieki. Tas ir par 2,57% mazāk nekā pirms gada un par teju 8% mazāk nekā 2020. gadā. Lursoft izpētījis, ka 2022. gadā ne tikai sarucis VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” darbinieku skaits, bet arī apgrozījums un peļņa. Uzņēmuma iesniegtajā gada pārskatā redzams, ka tas pagājušajā gadā apgrozīja 78,49 milj. EUR, kas ir par 7,76% mazāk nekā gadu iepriekš. Pagājušo gadu VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” noslēdzies ar 1,36 tūkst. EUR peļņu (2021. gadā peļņa – 3,94 milj. EUR).

Lursoft dati atklāj, ka Rīgā, kur reģistrēts arī VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”, reģistrētie būvniecības uzņēmumi 2022. gadā ar darba vietām kopā nodrošināja teju 29,5 tūkstošus darbinieku jeb 46,76% no kopējā strādājošo skaita nozarē. Vairāk nekā 13% no visiem darbiniekiem nodarbināti Pierīgā reģistrētajos būvniecības uzņēmumos. Lursoft izpētījis, ka līdzīgs strādājošo skaits pērn bijis arī Kurzemē, savukārt vismazākais – Latgalē (6,56% no kopējā būvniecības nozarē nodarbināto personu skaita).

Tāpat kā VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” gadījumā, darbinieku skaits pērn sarucis vēl 26 uzņēmumos, kas iekļauti starp TOP 50 lielākajiem darba devējiem būvniecības nozarē. Visbūtiskākais darbinieku skaita kritums aizvadītajā gadā reģistrēts Smiltenes novada uzņēmumā SIA “8 CBR”. Balstoties uz VID publiskotajiem datiem, 2021. gadā uzņēmumā strādāja 319 darbinieki, bet pērn – 180. Līdz ar darbinieku skaita kritumu samazinājies gan uzņēmuma samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa, gan arī valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kopējais apjoms, taču, rēķinot pēc nodokļu iemaksu apjoma uz vienu strādājošo, to apjoms pērn palielinājies. Lursoft aprēķinājis, ka 2021. gadā SIA “8 CBR” uz vienu darbinieku valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās samaksāja 5,48 tūkst. EUR, bet pērn – 6,14 tūkst. EUR. Palielinājies arī samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa apjoms uz vienu strādājošo, kas audzis no 2,77 tūkst. EUR 2021. gadā līdz 3,25 tūkst. EUR pērn. Lursoft dati rāda, ka SIA “8 CBR” gadījumā vidējās nodokļu iemaksas uz vienu darbinieku pērn bijušas augstākas nekā ceļu un maģistrāļu būvniecības nozarē vidēji.

VID publiskotie dati rāda, ka teju tikpat straujš darbinieku skaita samazinājums starp TOP 50 lielākajiem darba devējiem būvniecībā bijis arī SIA “Civinity engineering LV”. Ja 2021. gadā uzņēmumā strādāja 205 darbinieki, tad aizvadītajā gadā – 124. Gada laikā tas ir samazinājums par teju 40%. Lursoft izpētījis, ka pagājušajā gadā SIA “Civinity engineering LV” apgrozījums samazinājies par 36,8%, sarūkot līdz 3,65 milj. EUR, un uzņēmums jau piekto gadu pēc kārtas strādājis ar zaudējumiem. Pērn tie sasniedza 145,71 tūkst. EUR. “Šādu rezultātu galvenokārt radīja 2022. gadā uzsāktie pārkārtošanās procesi, kuru ietvaros tika nokomplektēts apkalpojošais personāls: santehniķi, elektriķi, namdari, ugunsdzēsības speciālisti, vājstrāvas speciālisti u.c.,” norādīts uzņēmuma iesniegtajā vadības ziņojumā.

Atšķirībā no iepriekšminētajiem uzņēmumiem, starp TOP 50 lielākajiem darba devējiem būvniecības nozarē arī vairākas kompānijas, kurās nodarbināto skaits 2022. gadā audzis. Lursoft izpētījis, ka visstraujākais darbinieku skaita pieaugums pērn reģistrēts SIA “Pillar Construction”. VID publiskotie dati rāda, ka 2021. gadā uzņēmumā strādāja 69 darbinieki, bet aizvadītajā gadā to skaits palielinājies jau līdz 132, kas gada laikā ir pieaugums par 91,30%. Līdz ar darbinieku skaitu arī teju dubultojušās SIA “Pillar Construction” kopējās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ja 2021. gadā tas valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās samaksāja 549,39 tūkst. EUR, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklī 298,99 tūkst. EUR, tad 2022. gadā jau, attiecīgi, 1,08 milj. EUR un 585,34 tūkst. EUR. Raksta tapšanas laikā uzņēmuma pārskats par saimnieciskās darbības finanšu rezultātiem 2022. gadā vēl nebija pieejams.

Ievērojams darbinieku skaita pieaugums aizvadītajā gadā reģistrēts arī līderu saraksta 41. vietā esošajam SIA “Nord X”, rāda Lursoft dati. Gada laikā uzņēmumā strādājošo skaits audzis no 74 darbiniekiem 2021. gadā līdz 136 pērn. SIA “Nord X”, kura pamatdarbības veids ir dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecība ar specializāciju betonēšanas, stiegrošanas un dzelzsbetona konstrukciju montāžas darbos, 2022. gadā palielinājis apgrozījumu līdz 8,49 milj. EUR (+75,32% pret 2021. gadu), gadu noslēdzot ar 21,16 tūkst. EUR peļņu pēc nodokļu nomaksas. 2022. gadā SIA “Nord X” pabeidzis darbus vairākos objektos, tostarp biroja ēkā Mihaila Tāla ielā 1, Rīgā, Dr. Mauriņa klīnikas jaunbūvē Rīgā, izglītības un sporta centra projektēšanas un būvdarbus Alūksnē, Jāņkalna ielā 17A, Darba ielā un Lielā Ezera ielā 24A. “Uzņēmums 2022. gadā turpināja strādāt pie savas nozares profesionāļu komandas stiprināšanas, piesaistot jaunus speciālistus ar augstu kvalifikāciju,” teikts SIA “Nord X” vadības ziņojumā.

Starp TOP 50 arī uzņēmumi no reģioniem

Lursoft dati rāda, ka 29 no TOP 50 lielākajiem darba devējiem būvniecības nozarē reģistrēti Rīgā, tomēr līderu sarakstā neiztrūkst arī uzņēmumi no reģioniem. Piemēram, TOP 50 vidū ar 3 uzņēmumiem pārstāvēta Liepāja, ar 2 – Jelgava, Rēzekne, Salaspils un Jēkabpils novadi.

Otrs lielākais darba devējs būvniecības nozarē 2022. gadā bijis AS “UPB” no Liepājas. Analizējot VID publiskotos datus, gan redzams, ka pagājušajā gadā strādājošo skaits AS “UPB” sarucis par 14,34%. Jānorāda, ka nodarbināto skaits samazinājies arī abos pārējos Liepājas būvniecības uzņēmumos, kas ierindojas starp TOP 50 lielākajiem darba devējiem nozarē, – SIA “CTB” (-20,85%) un SIA “Ritex Modular Construction” (-12,87%). Pēdējais no tiem, SIA “Ritex Modular Construction”, nodarbojas ar koka māju projektēšanu un ražošanu. Lursoft pieejamais gada pārskats liecina, ka būvniecības darbi ārpus Latvijas pērn nodrošinājuši 95,12% no SIA “Ritex Modular Construction” kopējā apgrozījuma. Pagājušajā gadā uzņēmums palielinājis savu apgrozījumu par 37,35%, rādītājam sasniedzot 8,05 milj. EUR. Pēc nodokļu nomaksas tas guvis 76,74 tūkst. EUR lielu peļņu. Uzņēmumā 2022. gadā strādāja 149 darbinieki.

Lursoft pētījuma dati rāda, ka vismaz 100 strādājošie aizvadītajā gadā reģistrēti 64 būvniecības uzņēmumos, kas ir tikpat, cik gadu iepriekš.

Lielākie darba devēji būvniecības nozarē reģionos

Lai arī Latgalē reģistrētie būvniecības uzņēmumi nodarbina mazāku strādājošo skaitu nekā, piemēram, Vidzemē vai Kurzemē reģistrētie, Lursoft pētījuma dati rāda, ka 2022. gadā bez  Pierīgas vēl tikai Latgalē TOP 10 lielākajiem būvniecības nozares uzņēmumiem fiksēts darbinieku skaita pieaugums. Jānorāda, ka darbinieku skaits pagājušajā gadā audzis ne tikai Latgales un Pierīgas TOP 10 lielākajos uzņēmumos, bet arī abos reģionos reģistrētajos būvniecības nozares uzņēmumos kopumā.

Lursoft izpētījis, ka aizvadītajā gadā nodarbināto skaits Latgales TOP 10 būvniecības nozares uzņēmumos audzis par 20,96%, sasniedzot 1131 strādājošo. Dati liecina, ka Kurzemē nodarbināto skaits TOP 10 būvniecības uzņēmumos gada laikā sarucis par 7,88%, Vidzemē – par 13,06%, bet Zemgalē par 1,49%.

Darbinieku skaita ziņā lielākais būvniecības nozares uzņēmums Latgalē 2022. gadā bijis SIA “ACBR”, kas pagājušajā gadā ar darba vietām nodrošināja 382 darbiniekus, par 69,03% vairāk nekā gadu iepriekš. Salīdzinot ar 2021. gadu, pērn audzis gan uzņēmuma veikto valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu apjoms, gan arī iedzīvotāju ienākuma nodokļu apmērs uz vienu strādājošo, saglabājoties tam nozares vidējo nodokļu iemaksu līmenī.

Raksta tapšanas brīdī uzņēmuma jaunākais gada pārskats vēl nebija pieejams, taču Lursoft izziņā redzams, ka aizvadītajā gadā SIA “ACBR” uzvarējis vairāk nekā 20 publisko iepirkumu konkursos.

Gan Kurzemes, gan Vidzemes, Zemgales un Pierīgas lielāko būvniecības nozares darba devēju sarakstu 1. vietā esošo uzņēmumu darbinieku skaits 2022. gadā sarucis.

Lursoft dati rāda, ka reģionu TOP 10 darba devēju vidū visievērojamākais strādājošo skaita kritums 2022. gadā reģistrēts jau iepriekšminētajam SIA “8 CBR”, savukārt ievērojamākais pieaugums bijis Rēzeknē reģistrētajam galdniecības uzņēmumam SIA “JA Tehnika”. Ja 2021. gadā uzņēmumā strādāja 48 darbinieki, tad aizvadītajā gadā – jau 86. Lursoft pieejamais gada pārskats rāda, ka 2022. gadā arī būtiski palielinājies SIA “JA Tehnika” apgrozījums, rādītājam sasniedzot 2,7 milj. EUR (2021. gadā – 0,79 milj. EUR).

TOP 10 lielākie darba devēji būvniecības nozarē Kurzemē 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsPilsēta/ novadsDarbinieku skaits 2022. gadāDarbinieku skaits 2021. gadā
1Akciju sabiedrība “UPB”Liepāja717837
2SIA “Skonto Plan Ltd”Tukuma novads380338
3Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”Ventspils197202
4SIA “CTB”Liepāja186235
5SIA “Ritex Modular Construction”Liepāja149171
6SIA SC GRUPASaldus novads148157
7STRABAG SIATukuma novads123135
8SIA “A-Land”Liepāja122134
9SIA “UPTK”Liepāja121122
10Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “UPB Nams”Liepāja102106

TOP 10 lielākie darba devēji būvniecības nozarē Vidzemē 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsPilsēta/ novadsDarbinieku skaits 2022. gadāDarbinieku skaits 2021. gadā
1Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “WOLTEC”Valmieras novads297314
2Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “8 CBR”Smiltenes novads180319
3Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “LIMBAŽU CEĻI”Limbažu novads175192
4Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Ogres Namsaimnieks”Ogres novads160176
5SIA “AIMASA”Valmieras novads104121
6Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “RCI GULBENE”Gulbenes novads8194
7Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VIT BŪVE”Limbažu novads6255
8SIA “EKERS”Valmieras novads6252
9Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Rufs”Gulbenes novads6048
10Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “OZOLMĀJAS”Alūksnes novads5753

TOP 10 lielākie darba devēji būvniecības nozarē Zemgalē 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsPilsēta/ novadsDarbinieku skaits 2022. gadāDarbinieku skaits 2021. gadā
1Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “JĒKABPILS PMK”Jēkabpils novads224236
2Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Ceļu būvniecības sabiedrība “IGATE””Jelgava195203
3SIA “KULK”Jelgava181169
4Latvijas-Lietuvas kopuzņēmums “Viadukts” SIAJēkabpils novads154162
5Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “KVĒLE”Bauskas novads138132
6Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Ošukalns celtniecība”Jēkabpils novads123114
7Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “MIKOR”Jēkabpils novads6378
8Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Erbauer group”Jēkabpils novads6369
9Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Ramda C”Jēkabpils novads6173
10Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ARBEKA”Jelgava5742

TOP 10 lielākie darba devēji būvniecības nozarē Latgalē 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsPilsēta/ novadsDarbinieku skaits 2022. gadāDarbinieku skaits 2021. gadā
1Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ACBR”Rēzekne382226
2SIA “LAGRON”Daugavpils199172
3Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “LATGALIJA”Rēzekne125120
4Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “AJ Tehnika”Rēzekne8648
5Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ASKO AS”Rēzeknes novads6372
6Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Latgales Ceļdaris”Daugavpils6272
7Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “DEREX”Daugavpils5765
8Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “BELMAST BŪVE”Daugavpils5364
9SIA “Pamatceļš”Rēzeknes novads5342
10Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “MELIORS KRAUJA”Augšdaugavas novads5154

TOP 10 lielākie darba devēji būvniecības nozarē Pierīgā 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsPilsēta/ novadsDarbinieku skaits 2022. gadāDarbinieku skaits 2021. gadā
1SIA “SKONTO PREFAB”Salaspils novads302331
2Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ANZĀĢE”Salaspils novads145132
3Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Piche”Mārupes novads136109
4SIA “SAFE GROUP”Mārupes novads104109
5SIA RERE BŪVEMārupes novads10186
6Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ECC LATVIJA”Ķekavas novads8895
7Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “RERE MEISTARI”Mārupes novads8584
8Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “LIKTENIS”Jūrmala8285
9SIA “Ditra Networks”Ropažu novads7883
10Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “TEHNOTRADE”Olaines novads7345

TOP 50 lielākie darba devēji būvniecības nozarē 2022. gadā

Nr. p.k.UzņēmumsPilsēta/ novadsDarbinieku skaits 2022. gadāDarbinieku skaits 2021. gadā
1Valsts akciju sabiedrība “Latvijas autoceļu uzturētājs”Rīga11771208
2Akciju sabiedrība “UPB”Liepāja717837
3Ceļu būves firma SIA “BINDERS”Rīga445449
4Akciju sabiedrība “CEĻU PĀRVALDE”Rīga405419
5Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “TILTS”Rīga402359
6Akciju sabiedrība “A.C.B.”Rīga388392
7Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ACBR”Rēzekne382226
8SIA “Skonto Plan Ltd”Tukuma novads380338
9Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Citrus Solutions”Rīga332287
10Akciju sabiedrība “BMGS”Rīga307299
11SIA “SKONTO PREFAB”Salaspils novads302331
12SIA “LATVIJAS ENERGOCELTNIEKS”Rīga298484
13Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “WOLTEC”Valmieras novads297314
14Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “PRIMEKSS”Rīga279289
15Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “OSTAS CELTNIEKS”Rīga227241
16Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “JĒKABPILS PMK”Jēkabpils novads224236
17SIA “Baltic Builders”Rīga216201
18Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Reck”Rīga212212
19Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Enersense”Rīga207205
20Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “RĪGAS TILTI”Rīga204218
21SIA “LAGRON”Daugavpils199172
22Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”Ventspils197202
23Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Ceļu būvniecības sabiedrība “IGATE””Jelgava195203
24SIA “CTB”Liepāja186235
25SIA “KULK”Jelgava181169
26Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “8 CBR”Smiltenes novads180319
27Bonava Latvija SIARīga179152
28Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “NEWCOM Construction”Rīga178192
29Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “LIMBAŽU CEĻI”Limbažu novads175192
30Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Ogres Namsaimnieks”Ogres novads160176
31Latvijas-Lietuvas kopuzņēmums “Viadukts” SIAJēkabpils novads154162
32Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Baltic Industrial Construction”Rīga150134
33Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “BELAM-RĪGA”Rīga149147
34SIA “Ritex Modular Construction”Liepāja149171
35SIA SC GRUPASaldus novads148157
36Sabiedrība ar ierobežotu atbildību CBF “Ļ-KO”Rīga146148
37Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ANZĀĢE”Salaspils novads145132
38RB Rail ASRīga143112
39Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “KVĒLE”Bauskas novads138132
40Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Piche”Mārupes novads136109
41SIA “Nord X”Rīga13674
42SIA “VIA”Rīga133140
43AS “LNK Industries”Rīga132136
44Pillar Contractor, SIARīga13269
45Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Lafivents”Rīga129111
46“Caverion Latvija” SIARīga128120
47Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VLAVI SWE”Rīga12674
48Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “LATGALIJA”Rēzekne125120
49SIA “Moduls Engineering”Rīga124125
50SIA “Civinity engineering LV”Rīga124205

Pētījumā izmantoti Valsts ieņēmumu dienesta publiski pieejamā informācija par darbinieku skaitu uzņēmumos

Dati apkopoti uz 02.07.2023.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*