Blog

TOP 50 lielākie ārvalstu kapitāla uzņēmumi būvniecības un būvmateriālu ražošanas nozarēs

2022. gada 6. jūlijs

Pēdējos gados samazinoties būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu skaitam, sarucis arī šajās nozarēs reģistrēto ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaits, liecina Lursoft pētījuma dati.

Šī gada maija vidū Latvijā bija reģistrēti 13,3 tūkstoši būvniecības uzņēmumi (NACE F), no tiem 6,81% ar ārvalstu kapitālu. Tikmēr būvmateriālu ražošanas (NACE 23) sfērā darbojās 544 uzņēmumi, no kuriem ārvalstu kapitāls bija 9,19% komersantu. Lielākie ieguldījumi būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu pamatkapitālos reģistrēti no Vācijas.

Analizējot būvniecības un būvmateriālu ražošanas nozarē strādājošo uzņēmumu skaitu pēdējo desmit gadu dinamikā, redzams, ka abās nozarēs lielākais uzņēmumu skaits fiksēts 2015.gadā – būvniecības sektorā 2015.gadā bija reģistrēti 16,8 tūkstoši uzņēmumi, bet būvmateriālu ražošanas nozarē – 683. Šajā un arī nākamajā gadā reģistrēts arī lielākais ārvalstu kapitāla uzņēmumu īpatsvars abās nozarēs, gan būvniecības, gan būvmateriālu ražošanas sfērās abos gados ārvalstu kapitāla uzņēmumu īpatsvaram pārsniedzot 10% no kopējā uzņēmumu skaita nozarē.

Turpmākajos gados ārvalstu kapitāla uzņēmumu īpatsvars būvniecībā ar katru gadu sarucis, savukārt būvmateriālu ražošanas nozarē vēl līdz 2017.gadam vērojams ārvalstu kapitāla uzņēmumu īpatsvara pieaugums, pēc kura turpmāk ik gadu reģistrēts kritums.

Kamēr būvniecības nozarē reģistrēto uzņēmumu ar ārvalstu kapitālu skaits pēdējos piecus gadus samazinājies, ieguldījumu apjoma ziņā, piemēram, 2021.gadā reģistrēts pieaugums, liecina Lursoft apkopotie dati. Tikmēr būvmateriālu ražošanas nozarē ārvalstu ieguldījumu apjoms pastāvīgi audzis kopš 2015.gada, vien šogad fiksēts neliels kritums.

Lursoft dati rāda, ka vien atsevišķos gados būvniecības nozarē pastāv korelācija starp nozarē reģistrētajiem uzņēmumiem ar ārvalstu kapitālu un ieguldījumu apjomu šo uzņēmumu pamatkapitālos. Piemēram, 2013.gadā ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaits būvniecībā, salīdzinot ar gadu iepriekš, audzis par 13,20%, tajā pašā laikā ieguldījumu apjoms saruka par 10,34%. Savukārt 2021.gadā, neskatoties uz to, ka ārvalstu kapitāla būvniecības uzņēmumu skaits sarucis par 13,20%, ārvalstnieku ieguldījumu apjoms šo uzņēmumu pamatkapitālos palielinājies par 3,54%. Vien 2019.gadā un 2020.gadā būvniecības nozarē vienlaikus reģistrēts gan ieguldījumu apjoma, gan arī uzņēmumu skaita, kas piesaistījuši ārvalstu ieguldījumus, kritums. Lursoft aprēķinājis, ka 2019.gadā ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaits būvniecības nozarē samazinājās par 15,98%, bet ieguldījumu apjoms šo uzņēmumu pamatkapitālos – par 14,81%.

Līdzīgi novērojumi ir arī būvmateriālu ražošanas nozarē, jo nepastāv ciešas saistības starp nozarē reģistrēto ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaita un uzkrātā ieguldījuma apjoma izmaiņām. Tā, piemēram, kopš 2018.gada būvmateriālu ražošanas nozarē reģistrēts ārvalstu kapitāla uzņēmumu skaita kritums, vienlaikus ieguldījuma apjomu nav skārusi šāda negatīva tendence.

Aprēķināts, ka š.g. pavasarī būvniecības uzņēmumu pamatkapitālos ārvalstnieki bija ieguldījuši 226,64 milj. EUR, bet ieguldījumu apjoms būvmateriālu ražošanas uzņēmumos, lai arī šajā nozarē ir ievērojami mazāk uzņēmumu nekā būvniecībā, bijis vēl lielāks. Lursoft pētījuma dati atklāj, ka būvmateriālu ražošanas sektors savu uzņēmumu pamatkapitāliem piesaistījis 383,02 milj. EUR lielus ieguldījumus no ārvalstīm. Lielāko daļu, t.i., 75% no šīs summas, veido vācu SCHWENK Zement Beteiligungen GmbH 288 milj. EUR lielais ieguldījums SIA “SCHWENK Latvija” pamatkapitālā. Tas ļāvis cementa, transportbetona, minerālmateriālu un betona segumu risinājumu uzņēmumam ar ievērojamu atrāvienu no pārējiem ārvalstu kapitāla būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumiem ierindoties līderu topa 1. pozīcijā.

Tieši SCHWENK Zement Beteiligungen GmbH ieguldījums SIA “SCHWENK Latvija” veicinājis arī Vācijas ierindošanos pirmajā vietā starp lielākajiem ārvalstu ieguldītājiem Latvijas būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu pamatkapitālos.

Lursoft izpētījis, ka ārvalstu ieguldījumi šobrīd Latvijas būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu pamatkapitālos reģistrēti no 56 valstīm. Lai gan lielākoties to skaitā Ir Eiropas valstis, sarakstā atrodami ieguldītāji arī no tālākām valstīm, piemēram, Kanādas, ASV, Ķīnas.

Vācijas ieguldītāji Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos š.g. maijā bija ieguldījuši kopumā 791,88 milj. EUR, no tiem 38,18% jeb 302,34 milj. EUR piesaistījušas tieši būvniecības un būvmateriālu ražošanas nozares. Starp TOP 50 lielākajiem šo nozaru uzņēmumiem pēc piesaistīto ārvalstu ieguldījumu summas atrodami septiņi uzņēmumi ar vācu pamatkapitālu. Pirmajā vietā – jau iepriekšminētais SIA “SCHWENK Latvija” –, savukārt 13.pozīcijā atrodams vēl viens būvmateriālu ražošanas uzņēmums – SIA “KNAUF”. TOP 50 rindās iekļuvis vēl viens vācu kapitāla būvmateriālu nozares ražošanas uzņēmums – Valmierā reģistrētais SIA “Culmeta Baltics”, kura pamatdarbība saistīta ar stikla šķiedras diega pārstrādi.

Ieguldījumu apjoma ziņā otrs lielākais ieguldītājs Latvijas būvniecības un būvmateriālu ražošanas nozares uzņēmumu pamatkapitālos ir Somija. Šobrīd šīs ziemeļvalsts ieguldījumu apjoms sasniedz 57,01 milj. EUR, no tiem 47,43 milj. EUR ieguldīti būvkompānijas SIA “YIT Latvija” pamatkapitālā, savukārt trešais lielākais ieguldītājs ar 50,04 milj. EUR ir Igaunija.

Lursoft aprēķinājis, ka TOP 10 lielākās ieguldītājvalstis veido 92,86% no kopējās summas, kuru Latvijas būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījuši ārvalstnieki.

TOP 10 valstis, kuru pārstāvji ieguldījuši vislielākos līdzekļus Latvijā reģistrēto būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu pamatkapitālos:

  1. Vācija: 302,34 milj. EUR;
  2. Somija: 57,01 milj. EUR;
  3. Igaunija: 50,04 milj. EUR;
  4. Luksemburga: 47,01 milj. EUR;
  5. Nīderlande: 27,27 milj. EUR;
  6. Malta: 26,82 milj. EUR;
  7. Norvēģija: 23,51 milj. EUR;
  8. Zviedrija: 12,44 milj. EUR;
  9. Šveice: 10,56 milj. EUR;
  10. Lietuva: 9,10 milj. EUR.

TOP 50 lielākie ārvalstu kapitāla būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumi Latvijā

Lursoft pētījuma dati atklāj, ka TOP 50 lielāko Latvijā reģistrēto ārvalstu kapitāla būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldīti 584,8 milj. EUR, no tiem 288 milj. EUR piesaistīti SIA “SCHWENK Latvija” pamatkapitālam. Dati liecina, ka SIA “SCHWENK Latvija” ir ceturtais lielākais ārvalstu kapitāla uzņēmums Latvijā. Visplašāk, ar 27 uzņēmumiem, TOP 50 sarakstā pārstāvēts ēku būvniecības sektors.

Līdera SIA “SCHWENK Latvija” pamatkapitāls līdz 288 milj. EUR palielināts 2017.gada decembrī un nav mainījies arī pēc uzņēmuma īpašnieka maiņas 2019.gadā. Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) publiskotā informācija rāda, ka aizvadītajā gadā uzņēmums ar darba vietām nodrošināja 360 strādājošos, kopumā nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā 2021.gadā samaksājot 5,3 milj. EUR. Kopš 2017.gada SIA “SCHWENK Latvija” apgrozījums ik gadu audzis, vien 2020.gadā piedzīvojot kritumu par 2,7%. Aizpērn uzņēmums apgrozīja 91,9 milj. EUR. Pētījuma sagatavošanas brīdī pārskatu par 2021.gadu SIA “SCHWENK Latvija” vēl nebija iesniedzis. Pēc tam, kad laika periodā no 2014. līdz 2017.gadam uzņēmums strādāja ar zaudējumiem, pēdējos gados SIA “SCHWENK Latvija” atkal guvis peļņu, 2020.gadā tai pēc nodokļu nomaksas veidojot 12,2 milj. EUR. Aizpērn uzņēmums pārdeva vairāk nekā 1 miljonu tonnu cementa, no šī apjoma vairāk nekā 75% tika eksportēti, galvenokārt uz Somiju, Igauniju un Zviedriju.

Otrs lielākais uzņēmums pēc ārvalstu ieguldījumu apjoma pamatkapitālā ir 1998. gadā reģistrētā būvkompānija SIA “YIT Latvija”. Somu kapitāla YIT Finland Oy iegudījuma apjoms dzīvojamo namu būvniecības uzņēmuma SIA “YIT Latvija” pamatkapitālā jau vairākus gadus nemainīgi veido 47,4 milj. EUR. Šobrīd minētajam somu uzņēmumam Latvijā pieder ne tikai SIA “YIT Latvija”, bet arī ceļu un maģistrāļu būvniecības jomā strādājošais SIA “YIT Infra Latvija” (9,1 milj. EUR pamatkapitāls), kā arī 30% holdingkompānijas SIA “LiveIn” kapitāldaļu. Šim holdingam, savukārt, pieder divi aizvadītajā gadā reģistrēti uzņēmumi – SIA “LiveOn Stirnu” un SIA “LiveOn Terbatas”.

Jaunākais gada pārskats liecina, ka 2021.gadā SIA “YIT Latvija” izdevies palielināt apgrozījumu par 16,1%, rādītājam sasniedzot 25,82 milj. EUR. Būvnieka peļņa gan nav piedzīvojusi kāpumu, pēc nodokļu nomaksas tā veidoja 2,2 milj. EUR. Aizvadītajā pārskata gadā SIA “YIT Latvija” uzsāka 1. un 2. kārtas būvniecības darbus dzīvojamo māju kompleksā “Silvas Nami”, Dzelzavas ielā, Rīgā. Tāpat arī būvniecības darbi uzsākti kompleksā “Mārpagalmi” un uzsākta būvniecība, pārdoti projekti “Green City 4” Stirnu ielā un Tērbatas ielā īres fondam “LiveOn”. Pārskata gadā SIA “YIT Latvija” iegādājies zemesgabalus Rīgā, Kaivas ielā 44, kā arī zemi Rīgā, Žagatu ielā 11, lai nodrošinātu projekta “Safrāns” autostāvvietu pieprasījumu. Arī šogad uzņēmums plāno iegādāties vairākus jaunus zemes gabalus, kas nepieciešami būvniecības uzsākšanai 2023. un 2024.gadā.

Trešais lielākais uzņēmums būvniecības un būvmateriālu ražošanas nozarēs pēc ārvalstu ieguldījumu apjoma ir AS “Valmieras stikla šķiedra”, kura pamatkapitālā 46,98 milj. EUR ieguldījis Luksemburgā reģistrētais Duke I S.a.r.l. Jānorāda, ka AS “Valmieras stikla šķiedra” ir vienīgais starp TOP 50 sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem, kura darbinieku skaits pārsniedz 1000. Pērn, pēc VID publiskotās informācijas, uzņēmumā strādāja 1123 darbinieki. Kopumā AS “Valmieras stikla šķiedra” 2021.gadā valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās samaksāja 8 milj. EUR, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodoklī – 3,7 milj. EUR.

 Jānorāda, ka TOP 50 lielākie ārvalstu kapitāla būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumi 2021.gadā nodokļu maksājumos samaksāja 34,6 milj. EUR, kopumā ar darba vietām nodrošinot teju 2900 strādājošos. Lielākais nodokļu maksātājs to vidū ir jau iepriekšminētā AS “Valmieras stikla šķiedra”, aiz kuras seko SIA “Knauf” un SIA “SCHWENK Latvija”.

Starp TOP 50 būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumiem, kuru pamatkapitālos reģistrēti lielākie ārvalstu ieguldījumi, ar 37 uzņēmumiem pārstāvēta Rīga, ar 3 – Mārupes novads, bet pa diviem uzņēmumiem ir no Olaines, Ropažu un Valmieras novadiem. Sarakstā pa vienam uzņēmumam ir arī no Cēsu, Līvānu, Tukuma novadiem un Daugavpils.

TOP 50 lielākie būvniecības un būvmateriālu ražošanas uzņēmumi pēc ārvalstu ieguldījuma apjoma to pamatkapitālā

Nr.p.k.UzņēmumsĀrvalstu ieguldījumu apjoms pamatkapitālā, EURNozarePilsēta/ novads
1SCHWENK Latvija SIA288000000Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaRīga
2SIA “YIT LATVIJA”47429278Ēku būvniecībaRīga
3Akciju sabiedrība “VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA”46982261,4Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaValmieras novads
4Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “CG Investīcijas”25548143Ēku būvniecībaRīga
5Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “MERKS”21343077Ēku būvniecībaRīga
6Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Bišumuižas nami”19191600Ēku būvniecībaRīga
7SIA Skanstes Business Centre13160000Ēku būvniecībaRīga
8“HC Betons” SIA11789703Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaRīga
9Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Baltic Resort Group”10219840Ēku būvniecībaMārupes novads
10SIA “YIT Infra Latvija”9107440InženierbūvniecībaRīga
11LODE SIA9009164Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaCēsu novads
12“Baumit” SIA7251993Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaRīga
13“KNAUF” SIA7117506Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaRopažu novads
14Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “CONSOLIS LATVIJA”6593587Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaRopažu novads
15SIA “B.R. HOLDINGS”6211884Ēku būvniecībaRīga
16Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “CosmoConsult LV”5751052Ēku būvniecībaRīga
17Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “HOMBURG ZOLITUDE”4609791Ēku būvniecībaRīga
18Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “DĀRZCIEMA NAMI”4139977Ēku būvniecībaRīga
19“Bauroc” SIA3370000Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaRīga
20Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Latgales Ceļdaris”3086796InženierbūvniecībaDaugavpils
21SIA Union Asphalttechnik2933706InženierbūvniecībaMārupes novads
22Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “KK”2603070Ēku būvniecībaRīga
23SIA “Staur Building”2564014Ēku būvniecībaRīga
24SIA “MATTHAI”2418828InženierbūvniecībaRīga
25SIA “HOCHTIEF Solutions Baltics”1872840Ēku būvniecībaRīga
26SK 23 SIA1800000Ēku būvniecībaRīga
27Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Lilastes Kāpas”1750994Ēku būvniecībaRīga
28Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Aģentūra Jaunais Ceļš”1447750Ēku būvniecībaRīga
29STRABAG SIA1423156InženierbūvniecībaTukuma novads
30RB Rail AS1300010InženierbūvniecībaRīga
31SIA “Schindler lifts”1275013Specializētie būvdarbiRīga
32Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “ARTMERE ĪPAŠUMI”1252838,63Ēku būvniecībaMārupes novads
33SIA “ZELTA ZEME”1186313Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaLīvānu novads
34SIA “LUXURY LIVING LATVIA”1037845Ēku būvniecībaRīga
35SIA “Estera Development”1011937Ēku būvniecībaRīga
36Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “KATISS”924420InženierbūvniecībaRīga
37SIA Zundas HRE850800Ēku būvniecībaRīga
38SIA “Hepsor Jugla”827845Ēku būvniecībaRīga
39Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Dainas iela 8”730000Ēku būvniecībaRīga
40SIA “ENKOM CAPITAL”702846Ēku būvniecībaOlaines novads
41SIA “AVS Latvija”634240InženierbūvniecībaRīga
42SIA “ANVA CAPITAL”572800Ēku būvniecībaOlaines novads
43Aarsleff Baltic SIA570000InženierbūvniecībaRīga
44KS “JŪSMALA”541834,58Ēku būvniecībaRīga
45SIA “EOLUS”502845InženierbūvniecībaRīga
46Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Culimeta Baltics”472292Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaValmieras novads
47SIA RĪGAS 51462548Ēku būvniecībaRīga
48Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “RV Eko”438573Nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanaRīga
49SIA “KERAPLAST”420420Specializētie būvdarbiRīga
50SIA “Estera Residences Parkview”362800Ēku būvniecībaRīga

*dati uz 10.05.2022.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*