Blog

Infografika: COVID-19 pandēmijas rezultātā skartajās nozarēs strādā 11,8% no visiem Latvijas uzņēmumiem

2020. gada 23. marts

Pagājušās nedēļas beigās, 20.marta sākumā, apkopotā Nodarbinātības valsts aģentūras informācija rāda, ka saistībā ar situāciju biznesā, kuru radījusi “Covid-19” izplatība pasaulē un Latvijā, līdz pagājušās piektdienas sākumam iestāde saņēmusi astoņu uzņēmumu paziņojumus par kolektīvo atlaišanu.

Aizvadītās nedēļas laikā vien bezdarbinieku skaits palielinājies par 674 un Nodarbinātības valsts aģentūrā bija reģistrēts 58 731 bez darba esošs cilvēks.

Uzņēmumi, kuri paziņojuši par kolektīvo atlaišanu, strādā transporta un uzglabāšanas, izmitināšanas, ēdināšanas vairumtirdzniecības un apstrādes rūpniecības nozarēs.

“Covid-19” pandēmijas sekas pirmās vissāpīgāk izjutušas transporta, ēdināšanas, viesnīcu, tūrisma, konferenču organizēšanas, kā arī atpūtas pakalpojumu nozarē strādājošie uzņēmumi. Lursoft apkopotā informācija rāda, ka šajās nozarēs strādā 11,8% no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem.

Vislielākais skaits, 4136 uzņēmumi, reģistrēti sauszemes transporta un cauruļvadu transporta nozarē, savukārt vairāk nekā 2000 uzņēmumu ir arī ēdināšanas pakalpojumu un uzglabāšanas un transporta palīgdarbību sfērās.

Lursoft aprēķinājis, ka šīs nozares 2018.gadā devušas 11,9% no visa Latvijas uzņēmumu kopējā apgrozījuma, 5,7% no kopējās peļņas, nodarbinājušas 16,4% no visiem darbiniekiem, kas 2018.gadā strādājuši Latvijā reģistrētajos uzņēmumos, un to samaksātie nodokļi veidojuši 10,1% no kopējiem valsts kopbudžeta ieņēmumiem.

Šajās nozarēs strādājošie uzņēmumi 2018.gadā apgrozīja 7,68 miljardus eiro, no tiem 6,32 miljardus eiro veido transporta nozares kopējais apgrozījums. Raugoties uz šo nozaru kopējo peļņu, redzams, ka 2018.gadā uzņēmumi kopā nopelnījuši 231,07 miljonus eiro. Tiesa, kamēr transporta nozares kopējā peļņa sasniegusi 210,44 milj. EUR, piemēram, izmitināšanas sektors 2018.gadā strādājis ar 113,99 tūkst.EUR zaudējumiem, savukārt sporta nodarbību, izklaides un atpūtas darbību sektora uzņēmumu zaudējumi bijuši 212,63 tūkst.EUR.

“Covid-19” pandēmijas rezultātā skartās nozares 2018.gadā kopā Latvijā nodarbinājušas 118,3 tūkstošus darbinieku, kas ir 16,4% no kopējā nodarbināto skaita biznesa sektorā Latvijā 2018.gadā. Vairāk nekā trešdaļa (36,43%) no šiem darbiniekiem bija nodarbināti sauszemes un cauruļvadu transporta apakšnozarē, savukārt vēl 22,31% – ēdināšanas pakalpojumu sektorā.

Lursoft izpētījis, ka ēdināšanas pakalpojumu nozarē reģistrēti 2657 uzņēmumi, no tiem 40,95% reģistrēti nodokļu parādi, kas pārsniedz 150 eiro.

Jānorāda, ka “Covid-19” krīzes skartajiem uzņēmumiem valdība paredzējusi vairākus atbalsta instrumentus – kredītu garantijas, kā arī aizdevumus krīzes risinājumam – tiesa, viens no priekšnosacījumiem, lai to saņemtu, būs arī uzņēmuma līdzšinējā nodokļu maksāšanas disciplīna. Pēc Lursoft aprēķiniem, nodokļu parāds, kas lielāks par 150 eiro, reģistrēts 28,72% no visiem “Covid-19” krīzes skartajās nozarēs strādājošajiem uzņēmumiem.

Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa: “Ņemot vērā to, ka atsevišķās nozarēs, kuras tieši skārusi ārkārtas situācija un tās radītās sekas, jau iepriekš bija zema nodokļu nomaksas disciplīna, sniedzot valsts atbalstu, būtu īpaši jāvērtē, vai un kuros gadījumos tas uzņēmumam būtu piešķirams. Tāpat sakarā ar to, ka faktiski visu tautsaimniecību ietekmēs “Covid-19″ radītās sekas, īpašu atbalstāmo nozaru izraudzīšanās un atbalstīšana ilgtermiņā noteikti nav atbalstāma, tādēļ, kā jau norādījušas arī vairākas uzņēmumus pārstāvošas organizācijas un nozaru asociācijas, principi atbalsta piešķiršanai būtu jāpārskata. Savukārt, lai nodrošinātu caurspīdīgumu un mazinātu bažas par principu ievērošanu un objektivitāti, noteikti valstij būtu jānodrošina, ka informācija par atbalsta saņemējiem un piešķirto atbalsta apjomu ir publiski pieejama.”

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*