Blog

Trešdaļai no 13. Saeimas deputātiem pieder uzņēmumi

2018. gada 29. novembris

No 13. Saeimas deputātiem amatus uzņēmumu valdēs vai padomēs ieņem 24 deputāti, vienam deputātam reģistrētas arī divas prokūras, savukārt trešdaļai no visiem jaunievēlētajiem deputātiem pieder daļas uzņēmumos.

Lursoft izpētījis, kuru Saeimas frakciju deputātu uzņēmumi strādā visveiksmīgāk, kuras nozares visbiežāk ir pārstāvētas, un cik lielus nodokļus tautas kalpiem piederošās kapitālsabiedrības samaksājušas 2017.gadā.

Dati liecina, ka jaunievēlētie deputāti ir amatpersonas 26 uzņēmumos, bet 46 uzņēmumos tiem pieder kapitāldaļas.

Visvairāk uzņēmēju ir „KPV LV” deputātu rindās. Lursoft dati parāda, ka no 16 deputātiem, kuri iekļuvuši Saeimā no šī saraksta, septiņi ieņem amatus uzņēmumu valdēs un padomēs, bet deviņiem ir reģistrētas daļas Latvijas uzņēmumos.

Vienlaikus pieder pat 4 uzņēmumi

No „KPV LV” saraksta ievēlētajiem deputātiem visvairāk uzņēmumi pieder Aldim Blumbergam – 3. Gan SIA „T.M.B. Projekts”, gan SIA „BF Advisory” deputātam pieder 100% apmērā, savukārt 2005.gadā reģistrētais SIA „Saulaines Industrijas” – kopā ar vēl 4 personām. Vērtējot šo uzņēmumu finanšu rādītājus, jānorāda, ka neviens no tiem neizceļas ar augstu apgrozījumu vai peļņu. SIA „T.M.B. Projekts” pērn apgrozīja 12,1 tūkst.EUR un nopelnīja 881 eiro, SIA „Saulaines Industrijas” – apgrozīja 14,53 tūkst.EUR un gadu noslēdza ar 2,64 tūkst.EUR zaudējumiem, bet SIA „BF Advisory” pagājušajā gadā nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības un 2017.gadu noslēdzis ar 128 eiro zaudējumiem.

Lursoft pētījums parāda, ka daļas vienlaikus trijos uzņēmumos pieder arī Jānim Dūklavam (ZZS), savukārt līderis ar dalību četros uzņēmumos ir no „Attīstībai/ Par” ievēlētais Mārtiņš Staķis. Divi no M. Staķim piederošajiem uzņēmumiem – SIA „Innocent PRO” un SIA „Innocent coffee masters” – ierindojas starp deputātiem piederošajiem uzņēmumiem ar lielāko apgrozījumu. Tos pārspējis vien Jānim Dūklavam piederošais SIA „Piebalgas alus”, kas 2017.gadā apgrozīja 3,62 milj.EUR un nopelnīja 72,68 tūkst.EUR.

Lursoft datu bāzē esošā informācija rāda, ka kafijas aparātu nomas un tirdzniecības uzņēmums SIA „Innocent PRO” pagājušajā gadā apgrozīja 1,35 milj.EUR un nopelnīja 80,94 tūkst.EUR, ierindojoties starp jaunievēlētajiem deputātiem piederošajiem pelnošākajiem uzņēmumiem 2017.gadā. Aizvadītajā gadā gūto peļņu paredzēts izmaksāt dividendēs.

Savukārt SIA „Innocent coffee masters”, kas labāk zināms kā „Innocent cafe” kafejnīca, 2017.gadā apgrozīja 722,83 tūkst.EUR un nopelnīja 31 tūkst.EUR.

13.Saeimas deputātiem piederošie pelnošākie uzņēmumi 2017.gadā:

  1. SIA „Innocent PRO”: 80,94 tūkst.EUR (Mārtiņš Staķis, Attīstībai/Par);
  2. SIA „Piebalgas alus”: 72,68 tūkst.EUR (Jānis Dūklavs, ZZS);
  3. SIA „BB Solutions”: 38,18 tūkst.EUR (Armands Krauze, ZZS);
  4. SIA „Limbažu Melio”: 36,18 tūkst.EUR (Sandis Riekstiņš, JKP);
  5. SIA „Innocent coffee masters”: 31 tūkst.EUR (Mārtiņš Staķis, Attīstībai/Par).

Jaunievēlētajiem deputātiem piederošie uzņēmumi 2017.gadā apgrozījuši 7,8 milj.EUR, nopelnījuši 233,06 tūkst.EUR un nodrošinājuši 169 darba vietas. Deputātu vadīto uzņēmumu finanšu rādītāji ir būtiski augstāki – 67,24 milj.EUR apgrozījums, 4,20 milj.EUR peļņa un 1 911 darba vietas 2017.gadā. Ievērojamu daļu no šiem rādītājiem gan veido VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga””, kuras padomē amatu ieņem Tālis Linkaits, kas Saeimā ievēlēts no JKP saraksta. Tāpat arī SIA „Rēzeknes slimnīca”, kuras valdē amatu ieņem no Saskaņas ievēlētais Jānis Krišāns. SIA „Rēzeknes slimnīca” pērn apgrozīja 11,69 milj.EUR, nopelnīja 662,74 tūkst.EUR un nodarbināja 669 darbiniekus.

Populāra dažādu pakalpojumu sniegšana

Izpētot nozares, kurās darbojas 13. Saeimas deputātiem piederošie uzņēmumi, kā arī komersanti, kuros jaunievēlētie tautas kalpi ieņem amatus, priekšplānā izvirzījušās trīs nozares – juridisko pakalpojumu sniegšana, sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana, kā arī reklāmas aģentūru darbība.

No deputātiem piederošajiem uzņēmumiem, kuri darbojas reklāmas aģentūru laukā, neviens pērn nav guvis ieņēmus no saimnieciskās darbības, savukārt Artūrs Toms Plešs no „Attīstībai/ Par” savu reklāmas jomā strādājošo uzņēmumu reģistrējis vien šā gada jūlijā, bet jau novembra izskaņā tas pārreģistrēts uz citas personas vārda.

Ir arī nodokļu parādnieki

Interesanti, ka starp deputātiem piederošajiem uzņēmumiem ir arī 6 uzņēmumi, kuriem patlaban reģistrēts nodrošinājums. Līdztekus tam, piemēram, Jāņa Reira SIA „CIBUS TREE” ir ne tikai reģistrēts nodrošinājums, bet arī VID lēmums par uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšanu un uzņēmuma darbības izbeigšanu.

Ne mazāk interesants ir fakts, ievēlēšana Saeimā, acīmredzot, kalpojis kā pamudinājums, lai nokārtotu saistības ar valsti, samaksājot uzņēmuma nodokļu parādus. Lursoft izpētījis, ka vēl novembra sākumā starp deputātiem piederošajiem un jaunievēlēto tautas kalpu vadītajiem uzņēmumiem bija astoņi uzņēmumi ar nodokļu parādu, kas pārsniedz 150 eiro. Savukārt tagad, novembra izskaņā, nodokļu parādnieku rindās atrodami 4 uzņēmumi. Starp tiem lielākais nodokļu parāds izveidojies Marijai Golubevai daļēji piederošajam SIA „RHC Consulting”. Pēc VID sniegtajiem datiem, uzņēmuma nodokļu parāds š.g. 26.novembrī bija 1015,01 eiro un, atskatoties uz uzņēmuma līdzšinējo darbību, redzams, ka nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, tam ir jau kopš šā gada jūlija. Gada pārskatā publicētā informācija rāda, ka pērn, salīdzinot ar 2016.gadu, uzņēmuma apgrozījums audzis teju četras reizes, palielinoties līdz 36,23 tūkst.EUR. Tāpat arī pagājušajā gadā, pretstatā 2016.gada 2,82 tūkst.EUR zaudējumiem, tas strādājis ar peļņu. Publiskotā informācija liecina, ka pēc nodokļu nomaksas SIA „RHC Consulting” peļņa sasniedza 6,12 tūkst.EUR.

Vērtējot, kāds bijis nodokļu pienesums no deputātiem piederošo uzņēmumu darbības, Lursoft aprēķinājis, ka šie uzņēmumi VID administrētajos nodokļos 2017.gadā samaksājuši 2,06 milj.EUR. Lielākais nodokļu maksātājs no tiem pērn bijis Jāņa Dūklava SIA „Piebalgas alus”, kas valsts kopbudžetā nodokļos samaksājis 1,35 milj.EUR.

Pētījuma dati apkopoti uz 14.11.2018.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*