Blog

Izdots Latvijas turīgāko cilvēku TOP 100

2018. gada 4. oktobris

Šodien klajā nācis laikraksta Dienas bizness izdevums “Miljonārs –  100 Latvijas turīgākie cilvēki”. Bagātāko cilvēku tops veidots, balstoties uz Lursoft informāciju.

Šī ir pirmā reize, kad par Latvijas bagātāko uzņēmēju atzīsts uzņēmuma Mikrotīkls līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš, savukārt bagātāko cilvēku saraksta ilggadējie līderi Oļegs Fiļs un Ernests Bernis pakāpušies uz zemākām pozīcijām.

Vērtējot uzņēmējdarbības vidi Latvijā, Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa norāda, ka tajā ir saskatāmi gan negatīvi, gan arī pozitīvi signāli. “Statistika liecina, ka pērn Latvijā reģistrēti tikai nedaudz vairāk par 10 tūkstošiem jaunu uzņēmumu, kas ir zemākais rādītājs mūsu valstī kopš 2009.gada, un gada laikā jauno uzņēmumu skaits samazinājies par 9%. Savukārt šī gada pirmajos astoņos mēnešos redzam pozitīvāku tendenci, jo rādītājs ir nedaudz uzlabojies – ja pērn vidēji mēnesī reģistrēti 850 jauni uzņēmumi, tad šajā gadā – 912.” Viņa arī norāda, ka, balstoties uz Pasaules bankas sniegtajiem datiem, Igaunijā pērn bija teju 18 tūkstoši jaunureģistrēto uzņēmumu. Jāatzīmē, ka jau ceturto gadu pēc kārtas Latvijā pieaug likvidēto uzņēmumu skaits, kas liecina, ka biznesa vidē notiek zināms “attīrīšanās” process, proti, darbību izbeidz neaktīvi, faktiski nestrādājoši uzņēmumi.

Par to, vai Latvija tiek uzskatīta par perspektīvu vietu biznesa attīstībai, liecina arī ārvalstu investīciju piesaiste. D. Kiopa atgādina, ka šī gada sākumā aktīvi tika izvērsta kampaņa pret čaulas kompānijām, kas visticamāk ietekmēs ārvalstu tiešo investīciju dinamiku Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā. “Lursoft statistika  liecina, ka 2018.gada pirmos astoņos mēnešos tiešo investīciju apjoms uzņēmumu pamatkapitālā samazinājies par 230,5 milj. eiro, 2017.gadā – 6,7 milj. eiro, savukārt 2016.gadā samazinājums bija 255,8 milj. eiro. Šobrīd Latvijā ārvalstu investīcijas ieguldītas 26808 uzņēmumos, bet ārvalstu investoru skaits ir 27592, kas ir zemākais rādītājs pēdējo 4 gadu laikā,” uzkrāto ārvalstu tiešo investīciju apmēru Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos attaino Lursoft valdes locekle.

Jānorāda, ka situācija Latvijas biznesā nebūt nav atainojama tikai melnās krāsās, ko apliecina arī uzņēmumu darbības finanšu rādītāji. Lursoft apkopotie rezultāti rāda, ka uzņēmumu vidējie peļņas rādītāji 2017.gadā sasnieguši labāko rezultātu pēdējo 10 gadu laikā. Dati liecina, ka pērn vidējā peļņa pārsniedza 26,9 tūkstošus eiro, 2016.gadā tie bija  18,2 tūkstoši eiro, bet 2015.gadā – 16,6 tūkstoši eiro. Pozitīvi, ka arī uzņēmumu vidējā apgrozījuma rādītājs 2017.gadā ir palielinājies, sasniedzot 532,6 tūkstošus eiro, salīdzinājumam– 2016.gadā un arī 2015.gadā šis rādītājs nedaudz pārsniedza 498 tūkstošus eiro.

Vērtējot visu Latvijas uzņēmumu kopējo peļņu nozaru griezumā, 2017.gadā rekordaugstus peļņas rādītājus sasnieguši tirdzniecības uzņēmumi. Arī pelnošāko uzņēmēju sarakstā tirdzniecības sfēra ir plaši pārstāvēta. Piemēram, SIA Rimi Latvija  peļņa 2017.gadā pieaugusi par 27%, sasniedzot 40,84 milj. eiro, bet AS Maxima Latvija peļņas pieaugums bijis vēl straujāks – tas palielinājies par 93% un sasniedzis 23,22 milj. eiro. Pieaugošā tirdzniecības uzņēmumu peļņa liek izdarīt secinājumu, ka Latvijas iedzīvotāju pirktspēja pēdējos gados palielinās, jo galvenokārt šo uzņēmumu peļņa tiek gūta vietējā tirgū.

Jānorāda, ka izdevums “Miljonārs –  100 Latvijas turīgākie cilvēki” preses izdevniecības vietās būs pieejams no 9.oktobra.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.