Blog
Kāds bijis 2015.gads biznesā? Pirmie rezultāti
2016. gada 29. jūnijsLai gan gada pārskatu iesniegšana par aizvadīto gadu vēl turpinās un uzņēmumiem, kuru bilances kopsumma pārsniedz 1,4 milj.EUR, neto apgrozījums 3,4 milj.EUR, bet vidējais darbinieku skaits 2015.gadā bijis vismaz 250 (jāpārsniedz vismaz divus no šiem kritērijiem), kā arī uzņēmumiem, kas ir koncerna mātes sabiedrības, kuras sagatavo konsolidēto gada pārskatu, pārskati jāiesniedz līdz 31.jūlijam, Lursoft apkopojis pirmos rezultātus par Latvijā reģistrēto uzņēmu finanšu rādītājiem 2015.gadā.
Pirmie rezultāti liecina, ka pērn Latvijas uzņēmumu apgrozījums, salīdzinot ar 2014.gadu, palielinājies, bet auguši arī vidējie zaudējumi, savukārt vidējais darbinieku skaits saglabājies nemainīgs.
Aug gan vidējais, gan kopējais apgrozījums
Populārākās uzņēmējdarbības nozares Latvijā pēdējos gados saglabājušās nemainīgas, pirmās vietas stabili ieņemot tirdzniecībai un nekustamo īpašumu jomai. Pēc Lursoft aprēķiniem, kas veikti, balstoties uz uzņēmumu, kuri jau iesnieguši pārskatus par saimniecisko darbību 2015.gadā, rādītājiem, 12% no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem darbojas mazumtirdzniecības (izņemot automobiļus un motocikus) nozarē. Vienlīdz bieži Latvijā sastopami uzņēmumi, kuri savu darbību saistījuši ar vairumtirdzniecību vai nekustamo īpašumu operācijām (katra nozare veido attiecīgi 9% no visiem uzņēmumiem, kuri iesnieguši pārskatus par aizvadīto gadu).
Starp TOP 5 populārākajām uzņēmējdarbības nozarēm jāmin arī juridiskos un grāmatvedības pakalpojumus, kā arī specializētos būvdarbus (attiecīgi 5%).
Pēdējie divi gadi iezīmējuši pozitīvu tendenci Latvijā reģistrēto uzņēmumu vidējā apgrozījuma dinamikā. Proti, ja laika posmā no 2011. līdz 2013.gadam katrs uzņēmums gada laikā apgrozījis nedaudz vairāk nekā 18 tūkstošus eiro, tad 2014.gadā piedzīvots 5,5% kāpums, rādītājam pārsniedzot 19 tūkst.EUR atzīmi, savukārt pērn kāpums turpinājies. Lursoft aprēķini liecina, ka 2015.gadā katrs uzņēmums apgrozījis vidēji 21,7 tūkst.EUR, kas ir par 13,0% vairāk nekā gadu iepriekš.
Vērtējot, kā šo gadu laikā mainījies Latvijā reģistrēto uzņēmumu kopējais apgrozījums, jānorāda, ka tas no 2011.gada līdz 2014.gadam audzis par 14,7%, kamēr vidējā rādītāja pieaugums attiecīgajā periodā veidojis 5,7%. Tiesa, vai izaugsme būs turpinājusies arī pagājušajā gadā, vēl pāragri spriest, jo savus pārskatus par 2015.gadu turpina iesniegt lielākie uzņēmumi, līdz ar to rādītājs vēl būtiski mainīsies. Pēc Lursoft jaunākajiem datiem, 98,5 tūkstoši gada pārskatus iesniegušie uzņēmumi 2015.gadā kopumā apgrozījuši 35,6 miljardus eiro.
Strādā ar zaudējumiem
Lai gan kopš 2011.gada uzņēmumu kopējā peļņa ik gadu uzrādījusi augošu tendenci (2009. un 2010.gadā strādāts ar zaudējumiem), vidējie rādītāji ar tik pozitīvu tendenci neiepriecina.
Lursoft aprēķini parāda, ka, piemēram, 2011.gadā katrs uzņēmums strādājis ar vidēji 4 eiro lieliem zaudējumiem, bet turpmākajos trijos gados rezultāts nedaudz uzlabojies un strādāts bez zaudējumiem, t.i., finanšu gadi noslēgti ar 0 eiro peļņu. Pirmie rezulāti par uzņēmumu rādītājiem 2015.gadā gan vairs nav tik pozitīvi un, pretēji viedoklim, ka uzņēmumu vidējā peļņa varētu pieaugt, pērn strādāts ar zaudējumiem. Lursoft pētījums atklāj, ka pagājušajā gadā vidējie zaudējumi vienam uzņēmumam sasnieguši 38 eiro.
Lai arī gada pārskatu iesniegšanas process vēl turpinās, ļoti ticama ir varbūtība, ka vidējais peļņas/zaudējumu rādītājs 2015.gadā nepārkāps 0 eiro atzīmei un saglabāsies ar mīnusa zīmi.
Vidējais darbinieku skaits – nemainīgs
Lai gan vidējais darbinieku skaits uzņēmumos pēdējos gados saglabājies nemainīgs un katrs uzņēmums nodarbina vidēji divus strādājošos, kopējais rādītājs uzrādījis augšupejošu tendenci.
Lursoft aprēķini parāda, ka kopš 2011.gada līdz 2014.gadam Latvijā reģistrētajos uzņēmumos kopējais strādājošo skaits palielinājies par 11,9%, 2014.gadā tam sasniedzot 712,4 tūkstošus darbinieku. Uzņēmumu, kuri jau iesnieguši pārskatus par 2015.gadu, dati rāda, ka pagājušajā gadā tie ar darba vietām nodrošinājuši 576,5 tūkstošus darbinieku. Tiesa, ņemot vērā, ka gada pārskatu iesniegšanas process vēl turpinās, prognozējams, ka kopējais rādītājs varētu arī pērn turpināt iepriekšējo gadu izaugsmi. Tā, piemēram, vēl nav pieejami dati par SIA MAXIMA Latvija 2015.gada rādītājiem, taču, ņemot vērā, ka iepriekšējos gados uzņēmumā strādājošo skaits audzis, paredzams, ka arī pērn tas būs pārsniedzis 2014.gadā norādītos 8,5 tūkstošus darbiniekus.
Papildu informācija
Statistika par uzņēmumiem ar lielāko apgrozījumu 2015.gadā
TOP 15 lielākie pelnītājie 2015.gadā
Uzņēmumu kopējais apgrozījums un peļņa pa gadiem
*aprēķinot vidējos finanšu rādītājus, rēķinātas rādītāju mediānas
Komentāri