Blog

Mazkapitāla SIA Latvijas biznesā ienākušas uz palikšanu

2016. gada 9. jūnijs

Kopš 2010.gada maija, kad uzņēmēji var izvēlēties reģistrēt arī mazkapitāla SIA, šī uzņēmējdarbības forma iekarojusi savu vietu Latvijas biznesā uz palikšanu. To apliecina arī Lursoft dati, kuri parāda, ka ik gadu vairāk nekā 60% no visām reģistrētajām SIA ir ar samazinātu pamatkapitālu. 2011. un 2012.gadā mazkapitāla SIA īpatsvars starp visām šajos gados reģistrētajām SIA veidojis pat vairāk nekā 69%, bet pēdējos gados veido 65% no kopējā SIA īpatsvara. Pētījuma ietvaros Lursoft apskatījis mazkapitāla SIA reģistrēšanas un likvidēšanas dinamiku, kā arī, analizējot to finanšu rādītājus, noskaidrojis, cik veiksmīgi šie uzņēmumi strādā.

Mazkapitāla SIA popularitāte nemazinās

Lursoft apkopotie dati parāda, ka līdz ar jaunreģistrēto uzņēmumu skaita kritumu samazinājies arī jauno mazkapitāla SIA skaits. Tiesa, vērtējot to proporcijas, redzams, ka interese par mazkapitāla SIA reģistrēšanu nav mazinājusies, jo to īpatsvars ik gadu veido vairāk nekā 60% no kopējā reģistrēto SIA skaita.

Tiesa, ne visas mazkapitāla SIA sekmīgi turpina darboties arī šodien. Lursoft aprēķinājis, ka patlaban likvidēta desmitā daļa no visām mazkapitāla SIA, kuras reģistrētas 2010.gadā. Līdzīga situācija vērojama, analizējot arī 2011.gada datus, savukārt jau turpmākajos gados likvidēto uzņēmumu īpatsvars samazinājies. Jāpiebilst gan, ka līdz pētījuma datu apkopošanai likvidētas arī 2 mazkapitāla SIA, kuras reģistrētas vien šogad, savukārt no pērn reģistrētajām likvidētas 46.

Mazkapitāla SIA reģistrēšanas dinamika

Pieaug vidējais apgrozījums

Lursoft pētījuma dati parāda, ka pēdējo gadu laikā mazkapitāla SIA kopējais apgrozījums ir būtiski palielinājies. Tā, piemēram, ja 2012.gadā mazkapitāla SIA apgrozījušas 535,14 milj.EUR, tad jau 2015.gadā kopējā apgrozījuma apjoms bijis teju divas reizes lielāks, sasniedzot 1,02 miljardus eiro. Protams, kopējā apgrozījuma kāpumu ietekmējis mazkapitāla SIA skaita pieaugums, taču, nenoliedzami, pozitīvo tendenci sekmējusi arī katra uzņēmuma individuālo finanšu rādītāju izaugsme. Pēc Lursoft aprēķiniem, kopš 2012.gada mazkapitāla SIA vidējais apgrozījums palielinājies par 23,00%, pieaugot no 10,36 tūkst.EUR 2012.gadā līdz 12,74 tūkst.EUR pērn. Tiesa, neskatoties uz vidējā apgrozījuma kāpumu, mazkapitāla SIA vidējais apgrozījums ik gadu ir par 43% zemāks nekā valstī reģistrēto uzņēmumu vidējais rādītājs, kas liecina par nākotnes potenciālu un mazkapitāla SIA izaugsmes iespējām. Jānorāda, ka būtu kļūdaini uzskatīt, ka mazkapitāla SIA statusu izvēlējušies vien komersanti, kuru vidējais apgrozījums ik gadu mērāms vien ar pāris tūkstošiem eiro. Uzskatāms piemērs, kas lauž šo stereotipu, ir, piemēram, 2010.gadā reģistrētais kravu pārvadātājs SIA INTER SPED, kura pamatkapitāls vēl aizvien ir 1 EUR, taču apgrozījums 2015.gadā veidojis 1,56 milj.EUR.

Mazkapitāla SIA vidējais apgrozījums

Analizējot, cik cik lielu pienesumu Latvijas uzņēmumu kopējā apgrozījumā devušas mazkapitāla SIA, redzams, ka ik gadu mazkapitāla SIA apgrozījuma īpatsvars pieaug. Piemēram, ja 2012.gadā mazkapitāla SIA apgrozījums veidojis 1,04% no Latvijā reģistrēto uzņēmumu kopējā apgrozījuma, tad jau 2013.gadā tas pieaudzis līdz 1,48%, bet 2014.gadā turpinājis palielināties līdz 1,97%.

Līdz ar mazkapitāla SIA skaita pieaugumu, audzis arī uzņēmumu samaksāto nodokļu apjoms. Lursoft aprēķini liecina, ka 2014.gadā mazkapitāla SIA nodokļos valsts budžetā samaksājušas 66,94 milj.EUR, bet pagājušajā gadā samaksāto nodokļu apjoms palielinājies par 20,90%, sasniedzot 80,93 milj.EUR.

Strādā ar zaudējumiem

Pārsteigumus nerada mazkapitāla SIA vidējās peļņas/zaudējuma rādītāji, kuri, atspoguļojot arī valsts kopējo tendenci, pēdējos gados bijuši ar negatīvu zīmi.

Lursoft aprēķini parāda, ka, piemēram, 2012.gadā mazkapitāla SIA strādājušas ar 9,74 milj.EUR lielu kopējo peļņu, kas jau nākamajā gadā sarukusi uz pusi, samazinoties līdz 4,83 milj.EUR. Pēdējos divos gados mazkapitāla SIA strādājušas ar zaudējumiem, kas pērn pieauguši līdz 9,18 milj.EUR.

Līdz ar šādu negatīvu tendenci kopējā peļņas/zaudējumu dinamikā, likumsakarīgi, ka arī mazkapitāla SIA vidējais peļņas/zaudējumu rādītājs pēdējos divus gadus bijis ar negatīvu zīmi. Lursoft dati liecina, ka 2014.gadā katra mazkapitāla SIA strādājusi ar vidēji 19 eiro lieliem zaudējumiem, kas jau pagājušajā gadā sasnieguši 50 eiro uz vienu uzņēmumu. Jāpiebilst gan, ka 2015.gadā zaudējumus uzrāda arī Latvijā reģistrēto uzņēmumu vidējais rādītājs.

Mazkapitāla SIA vidējā peļņa

Vidējais darbinieku skaits

Par to, ka mazkapitāla SIA var konkurēt ar SIA, kuru pamatkapitāls sasniedz vismaz 2 800 eiro, liecina arī šajos uzņēmumos nodarbināto strādājošo skaits.

Lursoft pētījums atklāj, ka vidēji katrā mazkapitāla SIA tiek nodarbināti 2 strādājošie, kas ir tikpat, cik vienā uzņēmumā valstī vidēji.

Kopumā mazkapitāla SIA nodarbināto skaits kopš 2012.gada palielinājies par 64,20%, pērn sasniedzot jau 65,17 tūkst.darbinieku. Lielisks piemērs tam, kā mazkapitāla SIA gadu gaitā spēj palielināt darbinieku skaitu, ir, piemēram, SIA OSAKA. Ja vēl 2013.gadā taksometra pakalpojumu sniedzējs nodarbināja vien 6 strādājošos, tad jau pēc gada uzņēmumā strādājuši 26 darbinieki, bet pērn, 2015.gadā, nodarbināti jau 100 darbinieki.

Mazkapitāla SIA darbinieku skaits

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*