Blog

Kuri ir veiksmīgākie Latvijā reģistrētie uzņēmumi ar saknēm ārzonās?

2016. gada 5. maijs

Ārzonās reģistrētie uzņēmumi Latvijā aizvien ir populāri. Lursoft aplēses liecina, ka šobrīd Latvijā reģistrēti 572 uzņēmumi, kuru pamatkapitāls vismaz 50% apmērā pieder ārzonu kompānijām. Tiesa, jau sākotnēji, izpētot ofšoru valstīs reģistrētajām firmām piederošo Latvijas uzņēmumu vadītāju sarakstus, redzams, ka vairumā gadījumu aiz šīm ofšorvalstīs reģistrētajām kompānijām stāv pašmāju uzņēmēji nevis eksotisko valstu pārstāvju interese par investīciju ieguldīšanu attālās Latvijas uzņēmumos. Ekspertu biežāk pieminētie iemesli ārzonu uzņēmumu izmantošanai – naudas plūsmas kontrolēšana, nodokļu optimizēšana, izvairīšanās no nodokļiem, identitātes slēpšana vai naudas atmazgāšana.

SIA FiveConsult.lv sniegtā informācija liecina, ka uzņēmuma reģistrēšanas izmaksas ofšoru valstīs atkarīgas no kompānijas veida un valsts – jo prestižākā valstī vēlēsieties reģistrēt uzņēmumu, jo dārgāk tas izmaksās. Minimālās izmaksas, ar kurām jārēķinās par uzņēmuma reģistrēšanu ārzonās, ir sākot no 1200 EUR. Protams, jārēķinās ar dažādām papildu izmaksām, piemēram, par dokumentu apostilēšanu, pārskatu sagatavošanu kompānijas darbības pagarināšanas gadījumos u.tml. Kā norāda IBCC pārstāve, kompānijas dibināšanas process ārzonās aizņem aptuveni līdz trīs nedēļām un sākotnējā informācija, kas jāiesniedz konsultantam, lai reģistrētu uzņēmumu izvēlētajā jurisdikcijā, ir patiesā labuma guvēja un pilnvarotās personas pases kopija un adreses apliecinoši dokumenti, kā arī parakstīta forma par kompānijas darbību, plānoto apgrozījumu.

Aktualizējoties jautājumam par ofšorvalstīm, Lursoft izpētījis, ar kādiem rezultātiem strādā uzņēmumi, kuru pamatkapitālā ieguldījumu devušas kompānijas no ārzonu valstīm, un kuru ofšorvalstu nosaukumi Latvijā dominē.

Visbiežāk Latvijas uzņēmumu kapitāldaļu turētāju sarakstos figurē Britu Virdžīnu vārds

Lursoft dati liecina, ka Latvijā reģistrēti 572 uzņēmumi, kuru pamatkapitālā vismaz 50% ieguldījuma devušas kompānijas no ofšorvalstīm. Kopumā firmas no 37 ārzonu valstīm Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījuši 133,33 milj.EUR. Vienas personas vidējais ieguldījums bijis 2845,74 EUR. Skatoties ofšorvalstu, kuras visbiežāk veikušas „ieguldījumus” Latvijas uzņēmumos, TOP 5 sarakstā figurē arī daudzkārt piesauktās Panamas vārds.

Nodarbināto skaits ofšoru uzņēmumos

Pēc Lursoft datiem, uzņēmumi, kuru pamatkapitālā ieguldījumu devušas ārzonu firmas, nav vis vienreizējs projekts, kas pastāv vien pāris gadus. Vidējais vecums minētajiem uzņēmumiem sasniedzis jau astoņus gadus.

Ofšorvalstis, kurās reģistrētajām kompānijām patlaban visbiežāk pieder līdzdalība Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos:

  1. Britu Virdžīnu salas – 120 Latvijā reģistrēti uzņēmumi;
  2. Beliza – 84 uzņēmumi;
  3. Seišelu Salu republika – 75 uzņēmumi;
  4. Panama – 70 uzņēmumi;
  5. Libānas republika – 41 uzņēmums.

Tiesa, aplūkojot Lursoft apkopotos datus par ārvalstu tiešajām investīcijām, Britu Virdžīnu Salas pēc uzkrāto „investīciju” apjoma ierindojas 18.vietā, pārspējot tādas Eiropas valstis kā Francija un Islande. Lursoft statistikas dati liecina, ka laika periodā kopš 1991.gada aprīļa Britu Virdžīnu Salu kompānijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījušas 53,54 milj.EUR. Ievērojamākais investīciju pieaugums fiksēts 2013.gadā, kad uzkrātā summa pieauga pat par 15,60 milj.EUR, taču turpmākajos gados uzkrājumu apjoms sarucis, ņemot vērā pieaugošo izņemto investīciju apjomu. Tāpat arī uzkrāto investīciju topā figurē Lihtenšteinas Firstistes vārds ar 20,90 milj.EUR lielām uzkrātajām investīcijām, Panamas ar 19,55 milj.EUR u.c. nodokļu optimizētāju iemīļotas teritorijas.

*pētījumā analizēti tikai tie Latvijā reģistrētie uzņēmumi, kuru pamatkapitālā vismaz 50% veido ārzonās reģistrēta uzņēmuma ieguldījums.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*