Lursoft news

Noskaidroti Latvijas efektīvākie vadītāji un vadības komandas

2013. gada 11. marts

Laikraksts Dienas Bizness kopā ar informācijas tehnoloģiju uzņēmumu Lursoft IT jau otro gadu veicis unikālu pētījumu, nosakot Latvijas efektīvākos vadītājus. Šogad pētījumā analizēti vairāk nekā 70 tūkstoši Latvijas uzņēmumi, no kuriem kā efektīvas vadības piemēri atlasīti 75. Pētījuma ietvaros, izveidots arī Latvijas efektīvā vadītāja portrets, un noskaidrots, ko vadītāji – vīrieši – varētu pamācīties no kolēģēm sievietēm.

Mērķis,meklējot efektīvākos vadītājus un viņu komandas, nav bijis vēlreiz atgādināt par sabiedrībā un darījumu pasaulē jau pazīstamiem cilvēkiem, bet gan, neaizmirstot iepriekš minētos, atklāt un parādīt līdz šim mazāk pazīstamus vadītājus, kuru darbība izrādījusies apskaužami veiksmīga, virzoties cauri krīzes gadiem. Pētījuma ietvaros secināts, ka Latvijā izplatītākais efektīva vadītāja portrets ir vīrietis vecumā no 40 līdz 49 gadiem, Latvijas Republikas iedzīvotājs, kas vada Latvijas kapitāla izcelsmes uzņēmumu un visbiežāk darbojas loģistikas jomā.

Pētījuma rezultāti apkopoti izdevumā Latvijas efektīvākie vadītāji 2013, kas no šodienas pieejams laikraksta abonentiem. Tā redaktore Dace Skreija teic: “Uzņēmumu vadība un tās darbības nianses bieži vien tāpat kā pulksteņa mehānisms ir paslēptas svešām acīm, un tikai publiski pieejamā informācija – finanšu dati, uzņēmuma reputācija, preču vai pakalpojumu kvalitāte u.tml. – ļauj spriest vai tikai nojaust par šī smalkā mehānisma darbību iekšienē. Efektivitāte bieži vien ir saistīta arī ar upuriem un smagām izvēlēm, it īpaši tas bija vērojams krīzes gados, kad uzņēmuma saglabāšanas vārdā vadītājiem bija jāpieņem lēmumi gan par darbinieku skaita un darba algu samazināšanu, gan eksistēšanu izdzīvošanas režīmā, atmetot visu lieko un meklējot finansējumu jaunām idejām un potenciāli veiksmīgiem noieta tirgiem. Veidojot žurnālu, sastapāmies ar situāciju, ka bieži vien uzņēmumu vadītāji nevēlas atklāt savu vadības stilu, acīmredzot baidoties saņemt nosodījumu par savu izdarīto izvēli. Protams, viena lieta ir būt bosam savā uzņēmumā, kur pārsvarā taisnība ir vienā pusē, bet cita – ļaut ieskatīties iekšējā virtuvē kādam no malas un saņemt par to novērtējumu.”

Lursoft IT valdes locekle Daiga Kiopa, runājot par veikto pētījumu bilst, ka kopumā topa veidošanā tika izanalizēti vairāk kā 70 000 Latvijas uzņēmumi, vērtējot to finanšu rādītāju dinamiku pēdējo 5 gadu periodā.

“Tāpat kā pērn galvenie kritēriji, lai uzņēmuma vadītājs iekļūtu šajā sarakstā, bija tā vadītā uzņēmuma stabilitāte un veiksmīga darbība ilgtermiņā – efektivitāte, likviditāte, peļņa, apgrozījuma pieaugums un vēl daudzi citi rādītāji. Ņemot vērā to, izvērtēšanas periodā ietilpa arī krīzes gadi, topa sarakstā iekļuvuši labākie no labākajiem. No apkopotās informācijas redzams, ka efektīvo uzņēmēju sarakstā šoreiz sastopami jau iepriekšējos gados Dienas biznesa un Lursoft veidoto sarakstu – TOP 500 un straujāk augošo uzņēmumu Gazeles topos iekļuvušo uzņēmumu pārstāvji. Tā, piemēram, no visiem šajā sarakstā iekļuvušajiem 10 ir atrodami arī 2012.gada TOP 500 uzņēmumu sarakstā. Veiksme tos nav pametusi arī šoreiz. Tas vēlreiz apstiprina, ka uzņēmuma finanšu rezultātus tiešā veidā ietekmē uzņēmuma vadības kompetence, prasmes, mērķtiecīga darbība, ilgtermiņa redzējums par attīstību, izveidotās komandas stabilitāte un profesionālisms,” skaidro D. Kiopa.

Izanalizējot pētījuma rezultātus, Lursoft IT pārstāve teic, ka arī šajā gadā, vērtējot uzņēmumu finanšu rādītājus un uzņēmuma izpildinstitūcijas sastāvu, bija redzams, ka lielākie šķēršļi iekļūšanai topā, ir likviditātes un rentabilitātes pieaugums pēdējos 5 gados un uzņēmuma vadības – valdes sastāva stabilitāte un nemainīgums (vismaz 70% no valdes locekļiem pēdējos 5 gadus vadījuši šo uzņēmumu). D. Kiopa: “No kopsummā 4 730 uzņēmumiem 1.kārtā, t.i., tiem, kuriem 2007.gadā apgrozījums bija lielāks par 1 milj. latu, atsijājoties pēc dažādiem kritērijiem, līdz finišam nonāca vien 76 uzņēmumu vadītāji. Līdz ar to var teikt, ka konkurence iekļūšanai topā bija liela.”

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*