Lursoft news

Šogad Balvu novadā īpaši aktīvs gads – reģistrēti divreiz vairāk jauni uzņēmumi nekā pērn

2012. gada 17. novembris

Šis gads Balvu novada uzņēmējdarbībā iezīmējas ar īpaši pozitīvu nokrāsu, ko vislabāk apliecina Lursoft pētījumā apkopotie dati. Proti, līdz 6.novembrim novada teritorijā reģistrēti jau 53 jauni uzņēmi, kas ir uz pusi vairāk nekā 2011.gadā kopumā. Lursoft apkopotā statistika par uzņēmējdarbības tendencēm Balvu novadā rāda, ka, aktivizējoties jaunu uzņēmumu reģistrēšanai, sarucis arī likvidēto uzņēmumu skaits – šogad novada teritorijā likvidēti vien 6 (2011.gada 12 mēnešos – 15). Iespējams, tas norāda uz to, ka iedzīvotāji ir pārvarējuši savas bailes, kas bieži vien pavada jaunos uzņēmējus, jo nereti ieceri par savu biznesu pavada arī satraukums par to, kādas atskaites ik mēnesi būs jāiesniedz valsts instancēs, vai biznesa ideja būs veiksmīga, vai pietiks resursu idejas attīstīšanai. Viennozīmīgi liels atbalsts tam, lai jaunie uzņēmēji izšķirtos par labu uzņēmuma reģistrēšanai, ir iespēja reģistrēt mazkapitāla SIA, kas vismaz sākotnēji ļauj uzņēmuma pamatkapitālā ieguldīt arī 1 latu, pēc tam jau gadu gaitā pamatkapitālu palielinot. Tā šogad Balvu novadā kopumā reģistrēti jau 22 mazkapitāla SIA, liecina Lursoft informācija.

Uzņēmumu reģistrēšana Balvos

Jācer, ka tikpat veiksmīgs būs arī nākamais, 2013.gads, kas ļaus vēl tiem, kuri iepriekš šaubījušies, reģistrēt savus uzņēmumus, tādejādi nodrošinot jaunas darba vietas un, pateicoties saražotajai produkcijai, ļaujot izskanēt Balvu vārdam arī ārpus novada robežām.

Smagākais aiz muguras – uzņēmumu vidējais apgrozījums palielinās

Analizējot Lursoft pētījuma datus par Balvu novadu uzņēmumu finanšu rādītājiem, redzams, ka aizvadītajā gadā uzņēmumi sākuši atkopties no krīzes radītajām sekām. Attēlā jo īpaši uzskatāmi redzams, ka tā sauktajos treknajos gados vidējais apgrozījums uz vienu uzņēmumu pārsniedzis pat 147 tūkst.Ls, savukārt jau 2009. un 2010.gadā samazinoties par vairāk nekā 40 tūkst.Ls. Uzņēmēju ikdienu pēdējo piecu gadu laikā palīdz iezīmēt arī vidējais peļņas / zaudējumu rādītājs.

Kā redzams attēlā, 2007.gadā, kad vidējais apgrozījums uz vienu uzņēmumu Balvu novadā bijis 147,439 tūkst.Ls, uzņēmumi strādājuši ar vērā ņemamu peļņu, proti, vidējā peļņa bijusi 9,079 tūkst.Ls., savukārt, jau nākamajā gadā, kad samazinājās arī apgrozījums un gaisā bija jūtami pirmie krīzes priekšvēstneši, uzņēmēji savos makos jau skaitīja nevis peļņu, kā tas bija līdz šim, bet gan zaudējumus. Tā, piemēram, 2008.gadā, kad vidējais apgrozījums uz vienu uzņēmumu Balvu novadā bijis 139,882 tūkst.Ls, vidējie viena uzņēmuma zaudējumi sasnieguši 873 latus, apliecina Lursoft apkopotie dati.

Vidējais apgrozījums Balvos

Pozitīvi gan jāvērtē apstāklis, ka uzņēmēji spējuši noturēties un vidējie zaudējumi nevienu gadu nav pārsnieguši 2,000 tūkst.Ls robežu. Iepriekš jau minēts, ka aizvadītajā gadā Balvu novada uzņēmēji kāpinājuši savu vidējo apgrozījumu, līdz ar to arī izdevies samazināt vidējos zaudējumus – 2011.gadā vidēji uz vienu uzņēmumu tie bijuši vairs tikai 618,36 lati.

Vidējā peļņa Balvos

Lursoft apkopotā informācija par veiksmīgākajiem uzņēmumiem Balvu novadā uzrāda, ka 2011.gadā novadā starp uzņēmumiem ar lielāko apgrozījumu parādījies jauns līderis. Ja līdz šim lielākais pelnītājs bija AS BALVU MAIZNIEKS, tad pērn tas noslīdējis uz otro vietu, līdera pozīcijas atdodot SIA TAKO SD, kura apgrozījums 2011.gadā bijis 1,074 milj.Ls, kas, salīdzinot ar 2010.gadu, ir pieaugums par 43%. TAKO SD reģistrēts 2008.gadā, un aizvadīto gadu noslēdzis ar 79,711 tūkst.Ls lielu peļņu.

TOP uzņēmumi Balvos

Vērtējot uzņēmumus pēc peļņas, absolūts līderis Balvu novadā aizvadītajā gadā bijis SIA BOVIS, kura peļņa sasniegusi 133,259 tūkst.Ls. Salīdzinot ar 2010.gadu, kad uzņēmuma peļņa bijusi 76,997 tūkst.Ls, tas ir pieaugums par 73,07%. Otrs lielākais uzņēmums pēc peļņas 2011.gadā bijis SIA LAZDAS (93,045 tūkst.Ls), 3. – SIA BalviFlora (86,600 tūkst.Ls), 4. – Briežuciema pagasta zemnieku saimniecība PĪLĀDŽI (84,022 tūkst.Ls), bet 5. – apgrozījuma līderis SIA TAKO SD (79,711 tūkst.Ls).

Vidējais darbinieku skaits pēdējos gados turpina sarukt

Interesanta situācija vērojama, apskatot Lursoft apkopotos datus par vidējo darbinieku skaitu vienā uzņēmumā. Par spīti tam, ka 2008. un 2009.gads daudziem palicis atmiņā kā ekonomikas lejupslīdes laiks, tieši šajos gados vidējais darbinieku skaits, kas nodarbināts Balvu novada uzņēmumos, palielinājies. Ja 2007.gadā vienā uzņēmumā nodarbināti vidēji 6,48 strādājošie, tad jau nākamajos divos gados to skaits pietuvojies 8. Tomēr, kā liecina apkopotie Lursoft dati, iespējams, krīzes rezultātā apgūtā resursu plānošana likusi izvērtēt darbinieku noslodzi un efektivitāti, un jau pēdējos divos gados novērots, ka vidējais darbinieku skaits vienā uzņēmumā samazinājies. 2010.gadā tas nokrities līdz 6,44 darbiniekiem vienā uzņēmumā, bet pērn – jau līdz 5,92.

Darbinieku skaits Balvos

Uzņēmumu gada pārskatos norādītā informācija liecina, ka visvairāk darba vietu 2011.gadā Balvu novadā nodrošinājusi AS BALVU MAIZNIEKS, kur vidējais darbinieku skaits pērn sasniedzis 76. Otrajā vietā pēc darbinieku skaita ierindojusies SIA SENDA Dz (50 darbinieki), 3. – AS BALVU ENERĢIJA (48), 4. – SIA BALVU AUTOTRANSPORTS (37), bet 5. – SIA BalviFlora (34).

Populārākā uzņēmējdarbības nozare – mazumtirdzniecība

Gluži tāpat kā citviet Latvijā, arī Balvos viena no populārākajām nozarēm, kurā iedzīvotāji izvēlējušies attīstīt savu rūpalu, ir tirdzniecība. No visiem uzņēmumiem, kuri norādījuši darbības sfēru, vairāk nekā 34% nodarbojas ar mazumtirdzniecību, liecina Lursoft pētījuma dati. Otrajā vietā, bet jau ar ievērojamu mazākumu, ierindojusies kokapstrāde. Šo nozari kā savu norādījuši 6,72% Balvu novada uzņēmumu. Vienlīdz populāras nozares uzņēmēju vidū ir mežistrāde un būvniecība, savukārt piektajā vietā ierindojusies individuālo pakalpojumu sniegšana, kas ietver, piemēram, frizētavu un skaistumkopšanas salonu darbību.

Uzņēmējdarbības nozares Balvos

* dati uz 06.11.2012.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*