Lursoft news

Fizisko personu publicitāte Latvijas lielākajos laikrakstos

2011. gada 22. februāris

Lai noskaidrotu, vai Latvijas centrālo avīžu rakstos vienlīdz bieži tiek pieminētas vienas un tās pašas fiziskās personas, Lursoft, veicot publikāciju monitoringu, ir noskaidrojis personas, par kurām visbiežāk tiek rakstīts laikrakstos Diena, Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai (NRA) un Latvijas Avīze (LA).

Visos trīs lielākajos laikrakstos šī gada sākumā presē visbiežāk pieminēts prezidents Valdis Zatlers un premjerministrs Valdis Dombrovskis. Tiesa gan, kā liecina kopējais rakstu skaits, tieši LA par abām amatpersonām tiek rakstīts visbiežāk – LA V. Zatlera vārds šogad pieminēts 101 rakstā, savukārt Dienā – vien 63. Tā kā 2011.gads iesācies ar vairākiem skaļiem notikumiem iekšlietu nozarē, strauju publicitātes kāpumu janvārī un februārī piedzīvojusi ministre Linda Mūrniece. Lai arī news.lv kopējā publicitātē L. Mūrniece šogad atrodas TOP 3.vietā, centrālie laikraksti ministres vārdu savos rakstos piemin retāk. No trim apskatītajām avīzēm, vien LA iekšlietu ministres vārds ar 45 rakstiem ierindojies 3.vietā, savukārt laikrakstā Diena – 8.vietā. Jāpiebilst, ka, neraugoties uz plašsaziņas līdzekļos pēdējā pusotra mēneša laikā bieži skatītajiem jautājumiem saistībā ar Iekšlietu ministrijas un Valsts policijas darbu, apkopojot datus par NRA rakstos minēto personu publicitāti, L. Mūrniece TOP 10 nav iekļuvusi.

Atšķirībā no pārējiem laikrakstiem, kuru TOPos lielākoties figurē politiķu vārdi, avīzes Diena slejās bieži vien tiek pieminēti arī sportisti. Tā, piemēram, TOPa 5.vietā ar 28 rakstiem ierindojies Andris Biedriņš, 7. – tenisists Ernests Gulbis, savukārt 9. – Sandis Ozoliņš.

Visu trīs apskatīto laikrakstu TOP 10 iekļuvuši:

  • Valdis Zatlers;
  • Valdis Dombrovskis;
  • Augusts Brigmanis;
  • Raimonds Pauls.

Fizisko personu publicitātes TOP 10 Latvijas lielākajos laikrakstos (01.01. – 21.02.2011.)

Vieta “Diena” “Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai” “Latvijas Avīze”
1. Valdis Zatlers (63) Valdis Dombrovskis (78) Valdis Zatlers (101)
2. Valdis Dombrovskis (57) Valdis Zatlers (56) Valdis Dombrovskis (92)
3. Augusts Brigmanis (36) Aivars Lembergs (35) Linda Mūrniece (45)
4. Raimonds Pauls (30) Andris Vilks (26) Ģirts Valdis Kristovskis (39)
5. Andris Biedriņš (28) Augusts Brigmanis (25) Valērijs Kravcovs (31)
6. Artis Kampars (27) Juris Bārzdiņš (25) Raimonds Pauls (26)
7. Ernests Gulbis (27) Artis Kampars (25) Augusts Brigmanis (25)
8. Linda Mūrniece (27) Raimonds Pauls (21) Ainārs Šlesers (22)
9. Sandis Ozoliņš (24) Solvita Āboltiņa (20) Andris Šķēle (22)
10. Aivars Lembergs (23) Ernests Gulbis (20) Juris Bārzdiņš (22)

Lai arī sākotnēji šķiet, ka centrālie laikraksti lielākoties raksta par vieniem un tiem pašiem notikumiem, apkopojot to fizisko personu publicitāti, nākas secināt, ka katrai no avīzēm tomēr ir sava specifika. Tā, piemēram, laikraksts Diena vēsta ne tikai par politiskajiem notikumiem, bet arī būtisku uzsvaru liek uz aktualitātēm sporta dzīvē, savukārt LA ir ar nacionālāku ievirzi un plaši atspoguļo ar latviešu valodu saistītos jautājumus, kā rezultātā TOP 5.vietā ierindojies Saskaņas Centrs deputāts Valērijs Kravcovs.

Papildu informācija:

Lursoft Laikrakstu bibliotēka: http://www.news.lv

Lursoft Publicitātes indekss: http://news.lv/publicity

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*