Lursoft news

Eksporta apjomi nedaudz samazinās

2011. gada 12. janvāris

2010. gada novembrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, eksporta apjomi ir nedaudz samazinājušies (-4 %), taču importa apjomi, tieši pretēji, ir pieauguši (+4,5%), sasniedzot pēdējo divu gadu laikā augstāko līmeni.

Neliels eksporta kritums iepriekšējā gada novembrī mēneša griezumā bija sagaidāms, jo parasti sezonālo faktoru ietekmē septembrī un oktobrī eksports ir augstāks, ko nosaka augstais graudu apjomu eksports pēc ražas novākšanas. Importa apjomu kāpumu 2010. gada novembrī noteica dažādu investīciju preču importa pieaugums, kā arī nepārtikas produktu importa pieaugums, jo iekšējā tirgū palielinājies nepārtikas preču pieprasījums.

2010. gada novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu eksports ir pieaudzis par 29,4 %, bet imports par 38,2 %. Tā kā imports palielinājies straujāk nekā eksports, pieaudzis arī preču tirdzniecības deficīts – līdz 122 miljoniem latu, un visticamāk pakalpojumu eksporta pārsvars novembrī vairs nespēs nosegt preču tirdzniecības deficītu.

Stabilu pieaugumu uzrāda piena produktu eksports, kas pēdējos mēnešos jau pārsniedz pirmskrīzes apjomus. Lielu daļu no piena produktu eksporta pieauguma nodrošinājis uz Krieviju strauji augošais eksporta apjoms, sasniedzot gandrīz piekto daļu no kopējā pienu produktu eksporta.

Satiksmes līdzekļu imports 2010. gada novembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada novembri, pieaudzis divas reizes. Satiksmes līdzekļu importā iepriekšējā gada novembrī, būtisku iespaidu atstājis skolēnu autobusu iepirkums, jo novembrī vien reģistrēti 47 jauni Mersedes Benz autobusi.

Paredzams, ka investīciju apjomi turpinās pakāpeniski pieaugt arī turpmāk, kas būtiski ietekmēs preču importa apjomus un tie saglabāsies samērā augstā līmenī. Taču investīciju preču importa pieaugums pozitīvi ietekmēs tautsaimniecības attīstību ilgtermiņā.

Informāciju sagatavoja: LR Finanšu ministrija: www.fm.gov.lv

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.