Lursoft news

Lursoft: gada pirmajos astoņos mēnešos pasludināto maksātnespējas lietu skaits pieaudzis par 21%

2010. gada 21. septembris

Lai arī iepriekšējos gados daudzi uzņēmēji jau vairākkārtīgi pārskatījuši uzņēmumu izmaksas un optimizējuši sava biznesa darbību, Lursoft dati liecina, ka pasludināto maksātnespējas lietu skaitam aizvien ir tendence pieaugt.

Aizvien biežāk maksātnespēju pasludina fiziskām personām

Salīdzinot pēdējo trīs gadu datus, redzams, ka lielākais pasludināto maksātnespējas lietu skaits reģistrēts pagājušajā gadā – ja 2008.gadā pasludinātas 1290 maksātnespējas lietas, tad pērn to skaits pieaudzis par vairāk nekā 70%.

Savukārt, vērtējot šī gada rādītājus, redzams, ka pasludināto maksātnespējas lietu skaits tikai pieaug, un gada beigās varētu tikt reģistrēts jauns rekords. Proti, šogad pirmajos astoņos mēnešos pasludināta jau 1681 maksātnespējas lieta, kas ir par 21% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā.

Pasludināto maksātnespējas lietu skaita dinamika

Analizējot Maksātnespējas reģistra datus, vērojams, ka ar katru gadu palielinās to maksātnespējas lietu skaits, kas pasludinātas fiziskajām personām. Ja 2008. gadā maksātnespēja pasludināta tikai vienai fiziskajai personai, tad pērn to skaits sasniedzis jau 53, kas ir 2,4% no visām pasludinātajām lietām. Lai arī 2010.gads vēl nav noslēdzies, ir fiksēts jauns fizisko personu maksātnespējas rekords, proti, līdz 1.septembrim pasludinātas 99 maksātnespējas, kas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā pērn kopumā.

Strauji pieaudzis nekustamo īpašumu nozarē pasludināto maksātnespēju skaits

Lursoft, apkopojot datus par Maksātnespējas reģistrā reģistrētajiem procesiem, ir veicis pētījumu, lai noskaidrotu, kurās uzņēmējdarbības nozarēs pēdējo gadu laikā reģistrēts lielākais pasludināto maksātnespēju skaits.

Pēdējie gadi bijis īpaši smags pārbaudījums tirdzniecības sfērā strādājošajiem uzņēmumiem – gandrīz trešā daļa no visiem uzņēmumiem, kuriem pasludināta maksātnespēja, kā pamatdarbības nozari norādījuši vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību, automobiļu un motociklu remontu. Pērn maksātnespēja pasludināta 670 tirdzniecības nozares uzņēmumiem, savukārt šogad (līdz 1.septembrim) to skaits sastāda jau 461, kas ir par 18,5% vairāk nekā 2008.gadā kopumā.

Iepriekšējos gados, kad strauji pieauga celtniecības apjomi, nozarē tika reģistrēti aizvien jauni uzņēmumi, taču patlaban, kad pasūtījumu apjomi ir strauji sarukuši, aizvien jauniem būvniecības nozares uzņēmumiem tiek pasludināta maksātnespēja. Salīdzinot ar 2008.gadu, pērn būvniecības nozarē pasludināto maksātnespēju skaits gandrīz trīskāršojies, savukārt šogad par maksātnespējīgiem pasludināti jau 350 celtniecības uzņēmumi.

Reģistrētās maksātnespējas pasludināšanas sadalījumā pēc uzņēmuma darbības nozares

Vērējot pēdējo trīs gadu tendences, redzams, ka pasludināto maksātnespēju skaits īpaši strauji pieaudzis starp uzņēmumiem, kuri kā pamatdarbības nozari norādījuši operācijas ar nekustamo īpašumu. Ja vēl 2008.gadā pasludinātas 38 maksātnespējas un pērn to skaits gandrīz divkāršojies, sasniedzot 74, tad šogad līdz 1.septembrim par maksātnespējīgiem pasludināti jau 115 nekustamā īpašuma jomā darbojošies uzņēmumi.

Papildu informācija:

Maksātnespējas statistikas: https://www.lursoft.lv/exec?act=MNR_LSTAT

 

* dati uz 31.08.2010.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*