Blog

Jāņiem un Līgām pieder 9841 uzņēmums

2024. gada 21. jūnijs

Jāņiem un Līgām pieder daļas 9841 uzņēmumā, savukārt amatus Jāņi un Līgas ieņem 6723 uzņēmumu valdēs, liecina “Lursoft IT” apkopotie dati.

Gan starp Līgām, gan arī Jāņiem piederošajiem uzņēmumiem visvairāk ir firmu, kas strādā lauksaimniecības nozarē. “Lursoft IT” dati rāda, ka Jāņiem pieder teju 2 tūkstoši lauksaimniecības uzņēmumu, savukārt Līgām – nedaudz vairāk par 100. Otra populārākā uzņēmējdarbības joma starp Jāņiem piederošajiem uzņēmumiem ir operācijas ar nekustamo īpašumu (660 uzņēmumi), savukārt starp Līgām populārāko nozaru saraksta otrajā pozīcijā atrodas mazumtirdzniecība (112 uzņēmumi).

Aizpagājušajā gadā Līgām un Jāņiem piederošie uzņēmumi kopā apgrozījuši 3,28 miljardus eiro, pēc nodokļu nomaksas gūstot 290,50 milj. EUR lielu peļņu. “Lursoft IT” apkopotie dati rāda, ka 2023. gadā šajos uzņēmumos bija nodarbināti nepilni 35 tūkstoši darbinieku.

Viens no lielākajiem Jāņiem un Līgām piederošajiem uzņēmumiem, kas pērn nodrošinājis visvairāk darba vietu, ir Liepājas uzņēmums AS “LPB”. Pirms vairāk nekā 30 gadiem reģistrētais mazumtirdzniecības uzņēmums, kura 25% akciju pieder Jānim Strautiņam, pagājušajā gadā bija darba devējs 549 darbiniekiem. “Lursoft IT” izziņā redzams, ka uzņēmumam patlaban reģistrētas 49 aktīvas struktūrvienības. Jānorāda, ka Jānim Strautiņam pieder kapitāldaļas vēl piecos uzņēmumos, tostarp SIA “Liepājas Pētertirgus”. Liepājā Jāņi un Līgas reģistrējuši 190 uzņēmumus.

Visvairāk Līgām un Jāņiem piederošu uzņēmumu ir Rīgā (28,40% no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuru dalībnieki ir Jāņi un Līgas), Valmieras novadā (4,72%) un Cēsu novadā (4,34%). Uzņēmumu vidējais vecums sasniedz 15 gadus.

Pašvaldības, kuru teritorijā reģistrēts visvairāk Jāņiem un Līgām piederošu uzņēmumu:

  1. Rīga: 2795 uzņēmumi;
  2. Valmieras novads: 464 uzņēmumi;
  3. Cēsu novads: 427 uzņēmumi;
  4. Ogres novads: 416 uzņēmumi;
  5. Tukuma novads: 278 uzņēmumi.

“Lursoft IT” izpētījis, ka Jāņi un Līgas ir aktīvi uzņēmēji, ko apliecina arī fakts, ka teju piektajai daļai no visiem Jāņiem un Līgām, kuri šobrīd reģistrēti kā uzņēmumu dalībnieki, pieder vairāk nekā viena uzņēmuma kapitāldaļas. Līderi to vidū ir Jānis Arbidāns un Jānis Lielcepure. Abiem reģistrēta dalība desmit uzņēmumos. Savukārt no Līgām visvairāk uzņēmumu pieder Līgai Plaudei-Stukovenko. “Lursoft IT” izziņas dati rāda, ka uzņēmējai pieder kapitāldaļas sešos uzņēmumos, tostarp SIA “Ādažu terases”, SIA “Vestabalt”, sabiedriskās ēdināšanas nozarē strādājošais SIA “Mojito” u.c. Jānorāda, ka Latvijā patlaban kā uzņēmumu dalībnieces reģistrētas 702 Līgas savukārt Jāņi – 6777. Tikmēr uzņēmumu valdēs amatus patlaban ieņem 529 Līgas un 4321 Jānis.

Nozares, kurās ir visvairāk Jāņiem un Līgām piederošu uzņēmumu:

  1. Augkopība un lopkopība;
  2. Mazumtirdzniecība;
  3. Operācijas ar nekustamo īpašumu;
  4. Specializētie būvdarbi;
  5. Vairumtirdzniecība.

Pētījuma dati atklāj, ka trīspadsmit Jāņiem izdodas vienlaikus apvienot amatus vairāk nekā desmit uzņēmumu valdēs, savukārt no Līgām visvairāk amatus vienlaikus ieņem Līga Cauna, kura šobrīd ir valdes locekle sešos uzņēmumos, kā arī vienā uzņēmumā padomes locekle. “Lursoft IT” dati rāda, ka starp Jāņiem visvairāk amatu valdēs šobrīd reģistrēts vienam no AS “Agrofirma Tērvete” patiesajiem labuma guvējiem Jānim Paškauskam. Dati liecina, ka J. Paškausks vienlaikus ieņem amatus 16 uzņēmumu valdēs, kā arī ir AS “Agrolats Partneri” padomes priekšsēdētāja vietnieks. Jāņa Paškauska vadītie uzņēmumi 2022. gadā kopā apgrozījuši 243,4 milj. EUR, pēc nodokļu nomaksas gūstot 8 milj. EUR peļņu. Pieejamie dati rāda, ka šajos uzņēmumos pērn strādāja 374 darbinieki.

Līgu un Jāņu vadītie uzņēmumi 2022. gadā kopā apgrozījuši 7,17 miljardus eiro un guvuši 670,74 milj. EUR lielu peļņu. Pērn šie uzņēmumi nodokļos valsts kopbudžetā samaksājuši 795,5 milj. EUR un ar darba vietām nodrošinājuši 54,7 tūkstošus strādājošo.

Apgrozījuma ziņā lielākais uzņēmums, kura valdē amatu ieņem Jānis vai Līga, ir AS “Latvijas valsts meži”. Jānis Krūmiņš šajā valsts kapitālsabiedrībā valdes locekļa amatu ieņem kopš š.g. aprīļa beigām. Pērn AS “Latvijas valsts meži” apgrozījums pieauga līdz 626,02 milj. EUR, savukārt peļņa pēc nodokļiem sasniedza 220,84 milj. EUR. Savukārt no Līgu vadītajiem uzņēmumiem lielākais ir SIA “Orkla Latvija”, kura valdes locekles amatu Līga Abramoviča ieņem kopš 2018. gada.

“Lursoft IT” izpētījis, ka atsevišķu uzņēmumu valdēs amatus ieņem pat vairāki Jāņi un Līgas. Jāņu un Līgas pārziņā ir arī Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Piebalga”, kur valdes priekšsēdētāja amatu ieņem Jānis Razminovičs, savukārt valdes locekļu – Jānis Ciekurznis un Līga Joste.

Pētījuma dati apkopoti uz 18.06.2024.