Blog

TOP 10 lielākie Igaunijas kapitāla darba devēji Latvijā

2024. gada 14. februāris

Pēc uzkrāto ārvalstu ieguldījumu apjoma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos Igauniju apsteidz tikai Zviedrija un Lietuva, liecina Lursoft pētījuma dati. Šobrīd igauņi Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījuši 913,93 milj. EUR, pēdējos astoņus gadus saglabājoties tendencei ieguldījumu apmēram pieaugt.

Pēdējo desmit gadu periodā Igaunijas ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos palielinājies par 137,11%, šobrīd Latvijā esot reģistrētiem jau vairāk nekā 1900 uzņēmumiem ar igauņu ieguldījumu pamatkapitālā.

Vislielākie igauņu ieguldījumi reģistrēti sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanas un pārvaldīšanas nozares uzņēmumu (150,7 milj. EUR), arī cepumu un konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmumu (100 milj. EUR) un kompāniju, kas nodarbojas ar līdzekļu apvienošanu trastos, fondos un līdzīgās finanšu vienībās (80,76 milj. EUR) pamatkapitālā. Tikmēr skaitliski visvairāk Igaunijas kapitāla uzņēmumu Latvijā reģistrēti sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanas un pārvaldīšanas (180 uzņēmumi), kā arī sava nekustamā īpašuma pirkšanas un pārdošanas nozarēs (100 uzņēmumi).

Lielākie igauņu ieguldījumi reģistrēti SIA “Orkla Biscuit Production” pamatkapitālā, liecina Lursoft pētījuma dati. Pirms četriem gadiem reģistrētā ražošanas uzņēmuma pamatkapitālā igauņu AS “Orkla Eesti” šobrīd ieguldījis jau 100 milj. EUR. Aizpērn SIA “Orkla Biscuit Production” apgrozīja 1,1 milj. EUR, pārskata gadu noslēdzot ar 1,58 milj. EUR zaudējumiem.  2022. gada vasarā nodota ekspluatācijā jaunizbūvētā ražošanas ēka Ādažos, pēc kā tika uzsākta vairāku ražošanas līniju uzstādīšana un recepšu un produktu testēšana cepumu un vafeļu ražošanai. Rūpnīca atklāta aizvadītā gada septembrī, pārceļot uz to cepumu un vafeļu ražotni no Kungalvas pilsētas Zviedrijā un Artilērijas ielas Rīgā. SIA “Orkla Biscuit Production” vadības ziņojumā norādīts, ka jaunā ražotne ir lielākā un modernākā šāda veida ražotne Baltijas valstīs un Skandināvijā.

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kuras pamatkapitālā uz pētījuma sagatavošanas brīdi bija reģistrēts otrs lielākais igauņu ieguldījums, ir SIA “Eastnine Latvia”. Tā pamatkapitālā igauņu OU “Eastnine Baltics” ieguldījis 52,35 milj. EUR. Minētā igauņu holdingkompānija reģistrēta 2013. gadā, liecina Lursoft izziņas dati. Lursoft izpētījis, ka SIA “Estnine Latvia” šobrīd pieder piecu uzņēmumu kapitāldaļas. Tie visi saistīti ar nekustamo īpašumu jomu.

Nozares, kuru uzņēmumu pamatkapitālos igauņi veikuši vislielākos ieguldījumus:

 1. Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana: 150,7 milj. EUR;
 2. Sausiņu un cepumu ražošana; ilgi uzglabājamo konditorejas izstrādājumu un kūku ražošana: 100 milj. EUR;
 3. Līdzekļu apvienošana trastos, fondos un līdzīgās finanšu vienībās: 80,76 milj. EUR;
 4. Sava nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana: 73,82 milj. EUR;
 5. Centrālo biroju darbība: 69,93 milj. EUR.

Nozares, kurās ir visvairāk Igaunijas kapitāla uzņēmumu:

 1. Sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana: 180 uzņēmumi;
 2. Sava nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana: 100 uzņēmumi;
 3. Konsultēšana komercdarbībā un vadībzinībās: 52 uzņēmumi;
 4. Holdingkompāniju darbība: 45 uzņēmumi;
 5. Dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecība: 40 uzņēmumi. 

Igaunijas kapitāla uzņēmumu kopējais apgrozījums 2022. gadā sasniedzis 4,93 miljardus eiro, kas ir par 25,9% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt to peļņa pēc nodokļiem veidoja 240,74 milj. EUR. Lursoft pētījuma dati rāda, ka aizpagājušajā gadā Igaunijas kapitāla uzņēmumi Latvijā ar darba vietām nodrošināja 24,2 tūkstošus cilvēku, kas veido 3,5% no kopējā strādājošo skaita visos Latvijas uzņēmumos kopā. Gada laikā Igaunijas kapitāla uzņēmumos nodarbināto skaits  palielinājās par 6,2%.

Visvairāk darbinieku, balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta publiskotajiem datiem, 2022. gadā bijis Igaunijas kapitāla uzņēmumos, kuru pamatdarbība saistīta ar personiskās drošības darbībām (1350 darbinieki), aiz kuriem ar 1150 nodarbinātajiem seko restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumu sniedzēji un ar 968 darbiniekiem – cita monetārā starpniecība.

No visiem Igaunijas kapitāla uzņēmumiem visvairāk darba vietu nodrošina AS “G4S Latvia”, rāda Lursoft dati. Aizpērn apsardzes kompānijā strādāja 1072 darbinieki. Jāteic gan, ka 2022. gadā tas ievērojami sarucis, jo vēl gadu iepriekš AS “G4S Latvia” ar darba vietām nodrošināja 1228 strādājošos. Uzņēmuma iesniegtajā vadības ziņojumā lasāms, ka 2022. gadā AS “G4S Latvia” likusi akcentus uz darba spēka resursu optimizāciju un efektīvu plānošanu, lai samazinātu pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas. 2022. gadā Igaunijas kapitāla apsardzes kompānija strādājusi ar 17,91 milj. EUR apgrozījumu un 697,88 tūkst. EUR peļņu.

Otrs lielākais darba devējs starp visiem Latvijā reģistrētajiem igauņu kapitāla uzņēmumiem aizpērn bijis AS “Gaso”, kas darba vietu nodrošinājis 898 cilvēkiem. Pēdējo gadu laikā nodarbināto skaits uzņēmumā saglabājies nemainīgs.

STATISTIKA PAR ĀRVALSTU IEGULDĪJUMIEM LATVIJAS UZŅĒMUMU PAMATKAPITĀLOS

Tikmēr straujākais darbinieku skaita pieaugums starp TOP 10 lielākajiem Igaunijas kapitāla darba devējiem, salīdzinot ar 2021. gadu, aizpērn reģistrēts SIA “Sportland”. Sporta preču tirgotājs iepriekš ik gadu paplašināja savu darbinieku skaitu, 2018. gadā tam sasniedzot pat 380, taču turpmākajos gados reģistrēts skaita samazinājums, 2021. gadā sarūkot līdz 306 darbiniekiem. Savukārt 2022. gadā SIA “Sportland” darbinieku skaits atkal audzis, palielinoties līdz 352. Sporta preču mazumtirgotājam šobrīd reģistrētas 39 aktīvas struktūrvienības. Aizpērn mazumtirgotāja apgrozījums sasniedza 49,93 milj. EUR, bet peļņa – 3,25 milj. EUR.

TOP 10 lielākie Igaunijas kapitāla darba devēji Latvijā:

 1. AS “G4S Latvia”: 1072 darbinieki;
 2. AS “Gaso”: 898 darbinieki;
 3. Luminor Bank AS Latvijas filiāle: 883 darbinieki;
 4. AS “Lido”: 833 darbinieki;
 5. SIA “Olympic Casino Latvia”: 726 darbinieki;
 6. SIA “AHTI”: 500 darbinieki;
 7. SOL Baltics OU Latvijas Filiāle: 479 darbinieki;
 8. AS “Dobeles dzirnavnieks”: 383 darbinieki;
 9. AS “Latvijas Maiznieks”: 360 darbinieki;
 10. SIA “Sportland”: 352 darbinieki.

TOP 10 lielākie Igaunijas kapitāla darba devēji Latvijā pārstāv plašu nozaru diapazonu – sākot ar drošības pakalpojumiem, beidzot ar azartspēlēm un ražošanu. Lursoft dati rāda, ka sarakstā atrodami divi pārtikas ražošanas sektora uzņēmumi – AS “Dobeles dzirnavnieks” un AS “Latvijas maiznieks”. Jānorāda, ka ar pārtikas produktu ražošanu, papildus sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai, nodarbojas arī AS “LIDO”, kam šobrīd reģistrēta gaļas pārstrādes rūpnīca.

Laika periodā no 2022. gada 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim AS “LIDO” apgrozījis 51,98 milj. EUR, pēc nodokļu nomaksas gūstot 1,37 milj. EUR peļņu. Iesniegtajā vadības ziņojumā norādīts, ka aizvadītais finanšu gads AS “LIDO” bijis ļoti veiksmīgs, jo tas par 18% pārsniedzis 2019. gada apgrozījumu, kas bija periods pirms Covid-19 ierobežojošo pasākumu ieviešanas. Uzņēmums skaidro, ka apgrozījuma pieaugums bija vērojams gan ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas segmentā, gan arī pārtikas produktu vairumtirdzniecībā. Jāpiebilst, ka aizvadītā finanšu gada peļņas rezultāts bijis labākais kopš 2017. gada.

2023. gada aprīļa izskaņā AS “LIDO” pārvaldīja 14 ātrās apkalpošanas restorānus, 3 mazumtirdzniecības veikalus Rīgā, kā arī gaļas pārstrādes un pārtikas produktu ražotni Rīgā. Pārskata periodā AS “LIDO” paplašināja savu darbību Igaunijā, atverot jaunu restorānu tirdzniecības centrā “Kristiine”. Minēto restorānu pārvaldīs meitas uzņēmums OU “LIDO Kristiine”. Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta sniegto informāciju, 2022. gadā AS “LIDO” bija darba devējs 833 darbiniekiem. Lielākā daļa (75%) AS “LIDO” daļu pieder igauņu OU “Treeland”, savukārt pārējās – Gunāram Ķirsoma piederošajam SIA “K.E.Projekti”. AS “LIDO” patiesais labuma guvējs ir Margus Linnamae, kuram patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts 29 uzņēmumos Latvijā. To vidū arī SIA “Apotheka”, SIA “Pet City”, SIA “LETA” u.c.

Paplašinot klientiem pieejamo pakalpojumu klāstu, Lursoft lietotājiem pieejama arī plaša informācija par Igaunijā reģistrētajiem uzņēmumiem, tādējādi ļaujot objektīvi izvērtēt savu esošo vai potenciālo sadarbības partneri. Papildu Igaunijas uzņēmumu pamatdatiem, Lursoft nodrošina arī piekļuvi informācijai par Igaunijā reģistrēto uzņēmumu:

 • Darbības jomu;
 • Nodokļu iemaksām;
 • Pārstāvības tiesībām;
 • Partneriem;
 • Patiesajiem labuma guvējiem;
 • Finanšu datiem.

IGAUNIJĀ REĢISTRĒTO UZŅĒMUMU SARAKSTS

Tagad Lursoft pieejams jaunums – arī Igaunijā reģistrēto uzņēmumu monitorings! Tas ikvienam, gan tiem, kuriem jau ir klienti/ piegādātāji Igaunijā, gan arī tiem, kuri vēl tikai plāno par sava uzņēmuma attīstību Igaunijā, sniegs lielākas uzraudzības iespējas, ļaujot operatīvi saņemt informāciju, ja Igaunijas uzņēmums:

 • mainījis savu nosaukumu, juridisko adresi vai uzņēmējdarbības formu;
 • nonācis bankrota stāvoklī, tam uzsākta likvidācija vai arī uzņēmums likvidēts;
 • uzņēmums reģistrēts PVN reģistrā vai arī no tā izslēgts.

Pētījuma dati par Igaunijas kapitāla uzņēmumiem apkopoti uz 09.02.2024., aptverot uzņēmumus, kuru tiešais dalībnieks pēc LR Uzņēmumu reģistra publiskotās informācijas  ir Igaunijā reģistrēta juridiska persona vai Igaunijas valstspiederīgais.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*