Blog

Lielākie būvniecības nozares uzņēmumi 2022. gadā

2023. gada 25. oktobris

Aizvadītajā gadā visos ceturkšņos būvniecības nozarē bija vērojama lejupslīde, mazinoties investīcijām būvniecībā, liecina Ekonomikas ministrijas publiskotais ziņojums. Jau 2021. gadā būvniecības nozari negatīvi ietekmēja Covid-19 pandēmijas radītais globālais izmaksu pieaugums, īpaši būtiski palielinoties kokmateriālu un metālu cenām, savukārt 2022. gadā spiedienu uz būvniecības izmaksām pastiprināja Krievijas pilna mēroga bruņotais iebrukums Ukrainā. Tā rezultātā būtiski saasinājās atsevišķu būvmateriālu pieejamība, kā arī ievērojami sadārdzinājās energoresursi.

Ekonomikas ministrijas publiskotie dati liecina, ka lejupslīde 2022. gadā bija vērojama visās būvniecības pamatgrupās, taču visizteiktāk negatīvā ietekme bija vērojama nedzīvojamo ēku būvniecības segmentā, kā arī dzīvojamo māju segmentā, ko var skaidrot ar privāto investoru nogaidošo nostāju attīstīt komerciālos objektus pašreizējos ekonomiskajos un ģeopolitiskajos apstākļos.

Tikmēr Lursoft apkopotie finanšu dati liecina, ka pagājušajā gadā būvniecības sektora kopējais apgrozījums sasniedza 5,39 miljardus eiro, savukārt peļņa – 190,81 milj. EUR. Salīdzinot ar gadu iepriekš, apgrozījuma rādītājs audzis par 14,88%, bet peļņa – par 59,95%. Jānorāda, ka teju pusi, t.i., 48,63%, no kopējā būvniecības nozares apgrozījuma 2022. gadā veidoja TOP 100 līderi.

TOP 100 lielākie būvniecības uzņēmumi 2022. gadā kāpinājuši savu apgrozījumu līdz 2,62 miljardiem eiro, kas gada laikā ir pieaugums par 34,85%. Lursoft izpētījis, ka no TOP 100 lielāko būvniecības uzņēmumu sarakstā esošajām kompānijām vairākumam izdevies pērn strādāt ar apgrozījuma kāpumu. Apgrozījuma pieaugums 2022. gadā reģistrēts 87 uzņēmumiem, kamēr kritums – 13.

Vadoties no uzņēmuma sniegtās informācijas*, pērn ar apgrozījuma kritumu strādājis arī nozares līderis AS “UPB”, kura apgrozījums sarucis no 207,67 milj. EUR 2021. gadā līdz 204,28 milj. EUR pērn. Balstoties uz Lursoft Multi atskaites datiem, ar apgrozījuma kritumu AS “UPB” strādājis otro gadu pēc kārtas. Jānorāda, ka 2020. gadā tas sasniedza savu līdzšinējo apgrozījuma rekordu – 223, 45 milj. EUR.

Tikmēr saraksta otrajā vietā esošais SIA “MERKS” var lepoties ar vērā ņemamu apgrozījuma kāpumu. Pēc tam, kad 2021. gadā SIA “MERKS” apgrozīja 61,86 milj. EUR, pērn uzņēmuma apgrozījums audzis vēl par 76,14%, sasniedzot jau 108,96 milj. EUR. Iepriekš ar apgrozījumu, kas pārsniedz 100 milj. EUR atzīmi, SIA “MERKS” strādājis vien 2018. gadā, kad rādītājs sasniedza 144,41 milj. EUR. Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA “MERKS” norādījis, ka 79% no tā apgrozījuma 2022. gadā veidoja privāto pasūtītāju projekti. Svarīgākie pārskata gada objekti bijuši biznesa centri “Gustavs” un “Elemental Skanste”, kā arī “Orkla Biscuit Production” cepumu un vafeļu ražotne Ādažos un NATO apmācību bāze Ādažos. “Pārskata gadā uzņēmuma vadība nolēma neslēgt jaunu projektu būvniecības līgumus ar fiksētu būvniecības cenu, apzinoties izaicinošos tirgus apstākļus ar strauji augošām cenām un savlaicīgu materiālu piegādes problēmām,” lasāms SIA “MERKS” pārskatā par 2022. gadu, norādot, ka uzņēmums bija gatavs izskatīt būvniecības līgumus ar atvērtās cenas principiem, taču tirgū šāda veida līgumi nebija bieži sastopami.

Lursoft apkopotie dati liecina, ka 2022. gadā SIA “MERKS” ne tikai palielinājis savu apgrozījumu, bet arī kāpinājis peļņu. Tās apmērs pēc nodokļu nomaksas sasniedzis 2,19 milj. EUR, kas ir par 39,33% vairāk nekā gadu iepriekš.

Ievērojams apgrozījuma pieaugums 2022. gadā raksturo arī AS “A.C.B.”, kam pēc apgrozījuma krituma gan 2019., gan arī 2020. gadā pēdējie divi gadi atkal nesuši pieaugumu. Lursoft pieejamie dati liecina, ka 2022. gadā AS “A.C.B.” apgrozījums palielinājies par 43,21%, sasniedzot jau 105,6 milj. EUR. Jānorāda, ka pagājušais bijis pirmais gads visā AS “A.C.B.” vairāk nekā 30 gadus ilgajā darbības pieredzē, kad tā apgrozījums pārsniedzis 100 milj. EUR robežu. Apgrozījuma pieaugums līdzi nesis arī peļņas kāpumu, rādītājam pēc nodokļu nomaksas aizvadītajā gadā sasniedzot 2,78 milj. EUR. Iesniegtajā vadības ziņojumā ceļu būves firma skaidrojusi, ka peļņa augusi galvenokārt pateicoties veiktajiem izmaksu optimizācijas pasākumiem.

Pārskata gadā AS “A.C.B.” vadība turpināja grupas integrācijas pasākumus, lai palielinātu kopējo grupas sadarbību un uzlabotu tās pārvaldību, optimizējot resursus un stiprinot tirgus pozīcijas. Paralēli tika veikti ieguldījumi AS “A.C.B.” attīstībā, kā rezultātā uzņēmums turpmākajos gados būtiski palielinās apgrozījumu un rentabilitāti. 2022. gadā tika turpināts darbs pie potenciālajiem investīciju projektiem un jaunām tirgus iespējām.

Analizējot datus par TOP 100 būvniecības uzņēmumiem ar lielāko apgrozījumu 2022. gadā, redzams, ka ne visiem līderiem izdevies pagājušo gadu noslēgt ar peļņu. No TOP 100 sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem ar zaudējumiem pērn strādājusi ceturtā daļa. Vislielākie zaudējumi bijuši diviem Kurzemes būvniecības uzņēmumiem – SIA “UPB Nams” (5,99 milj. EUR zaudējumi) un SIA “SC GRUPA” (3,77 milj. EUR zaudējumi). Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA “UPB Nams” atzīst, ka būtiskākā ietekme uz uzņēmuma rezultātu saistīta ar izejmateriālu cenu pieaugumu, lielākoties ar metāla cenu sadārdzinājumu, taču principā tas attiecināms uz gandrīz visām būvmateriālu grupām. Jānorāda, ka pēdējos divos gados SIA “UPB Nams” strādājis ar apgrozījuma kritumu – ja 2020. gadā tā apgrozījums sasniedza 61,46 milj. EUR, tad 2021. gadā – 26,61 milj. EUR, bet pērn – 24,12 milj. EUR. Zaudējumi būvkompānijai bijuši arī 2021. gadā, kad tie sasnieguši 2,02 milj. EUR.

Jāpiebilst, ka arī SIA “SC GRUPA” savā vadības ziņojumā radušos zaudējumus skaidrojusi ar straujo izmaksu pieaugumu. “Pārskata gada 24. februārī Krievija uzsāka tās brutālo iebrukumu Ukrainā, kas izraisīja strauju un nekontrolētu cenu pieaugumu praktiski visiem ceļu būvei nepieciešamajiem resursiem: bitumenam, degvielai, gāzei. Šo resursu cenu pieaugums savukārt izraisīja transporta un būvtehnikas pakalpojumu, minerālo materiālu u.c. izmaksu strauju kāpumu,” norādījusi SIA “SC GRUPA”.

Lursoft izpētījis, ka ar zaudējumiem 2022. gadā strādājuši 35,4% no visiem būvniecības uzņēmumiem, kuri iesnieguši pārskatus par pagājušo gadu un pērn guvuši ieņēmumus no saimnieciskās darbības, savukārt 42,5% uzņēmumu reģistrēts peļņas kritums.

Analizējot datus par TOP 100 lielāko būvniecības uzņēmumu peļņu 2022. gadā, redzams, ka pirmajā vietā izvirzījies SIA “Citrus Solutions”, kuram gada laikā izdevies vērā ņemams peļņas lēciens – no 1,01 milj. EUR gadu iepriekš līdz 8,32 milj. EUR pērn. Jānorāda, ka aizvadītais gads uzņēmumam nesis arī ievērojamu apgrozījuma pieaugumu, rādītājam palielinoties no 29,23 milj. EUR līdz 57,92 milj. EUR. Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA “Citrus Solutions” min vairākus nozīmīgus projektus, kas realizēti 2022. gadā. To vidū ir gan Latvijas – Baltkrievijas robežas 1. kārtas projektēšana, izbūve un aprīkošana, gan arī Latvijas Republikas Vēstniecības ēkas rekonstrukcija, biznesa centra “Novira Plaza” iekšējo inženiertīklu projektēšana un ierīkošana, biznesa centra “Preses Nams” iekšējo inženiertīklu un drošības sistēmu projektēšana un ierīkošana, kā arī “Rail Baltica” Rīgas dzelzceļa tilta, uzbēruma un Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas elektronisko sakaru tīkla projektēšana un būvniecība u.c.

Jānorāda, ka pētījuma sagatavošanas brīdī datus par peļņu 2022. gadā vēl nebija publiskojis AS “UPB”, kas gadu iepriekš bija nopelnījis 5,9 milj. EUR.

Līdzās būvkompānijām ar daudzu gadu pieredzi tirgū jāizceļ arī jaunpienācēji, kas īsā laika posmā uzrādījuši vērā ņemamu attīstības lēcienu. To vidū ir arī 2018. gada augustā dibinātais Liepājas uzņēmums SIA “Ritex Modular Construction”, kas starp TOP 100 lielākajiem būvniecības uzņēmumiem pērn uzrādījis vienu no straujākajiem peļņas lēcieniem. Lursoft Multi atskaites dati rāda, ka 2022. gadā SIA “Ritex Modular Construction” apgrozījums palielinājās līdz 8,05 milj. EUR (2021. gadā – 5,86 milj. EUR), savukārt peļņa pēc nodokļiem pieaugusi teju 16 reizes, sasniedzot 76,75 tūkst. EUR. SIA “Ritex Modular Construction” nodarbojas ar koka māju projektēšanu un ražošanu. Pērn uzņēmums noslēdzis arī perspektīvus sadarbības līgumus par daudzdzīvokļu ēku būvniecību un karkasa sienu ražošanu. SIA “Ritex Modular Construction” reģistrēts arī kā PVN maksātājs Zviedrijā. Lursoft pētījuma dati atklāj, ka apgrozījuma ziņā SIA “Ritex Modular Construction” pagājušajā gadā bijis astotais lielākais būvniecības nozares uzņēmums Kurzemē.

Vērā ņemami sasniegumi arī reģionos

Apkopojot TOP 100 liekākos būvniecības uzņēmumus pēc apgrozījuma 2022. gadā, Lursoft izceļ arī līderus reģionos.

Lielāko apgrozījumu 2022. gadā, salīdzinot ar citu reģionu līderiem, sasnieguši TOP 10 lielākie būvniecības uzņēmumi Kurzemē. Tas pateicoties AS “UPB” darbības rezultātiem, jo no Kurzemes TOP 10 būvniecības līderu kopējā apgrozījuma vairāk nekā pusi veido tieši pagājušā gada lielākais Latvijas būvnieks AS “UPB”. Lursoft dati rāda, ka TOP 10 lielākie Kurzemes būvniecības uzņēmumi 2022. gadā kopā apgrozījuši 332,07 milj. EUR.

Lai arī Kurzeme starp citiem reģioniem izceļas ar būvniecības līderu apgrozījuma rezultātu, jānorāda, ka citos reģionos rādītājam bijusi tendence sasniegt lielāku pieaugumu. Ja Kurzemes TOP 10 būvniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums, salīdzinot ar 2021. gadu, pērn audzis vien par 1,47%, tad Zemgalē pieaugums bijis 22,55%, Vidzemē līderu kopējais apgrozījums audzis par 24,07%, bet Latgalē kāpums veido pat 49,26%. Jāņem vērā gan, ka Kurzemes būvnieku kopējais apgrozījums ir ievērojami augstāks nekā pārējos reģionos, tāpēc arī pieauguma temps ir lēnāks.

Piemēram, TOP 10 lielākie būvniecības uzņēmumi Latgalē 2022. gadā kopā apgrozījuši 101,35 milj. EUR, pagājušajā gadā nodrošinot 1003 darba vietas. Lielākais būvniecības nozares uzņēmums Latgalē pagājušajā gadā bijis SIA “ACBR”, kas kāpinājis apgrozījumu no 21,32 milj. EUR 2021. gadā līdz 49,18 milj. EUR pērn. Neskatoties uz apgrozījuma pieaugumu, arī pagājušo gadu SIA “ACBR” noslēdzis ar zaudējumiem. TOP 100 lielāko būvniecības uzņēmumu sarakstā Latgale pārstāvēta ar 3 uzņēmumiem, Zemgale – 7, Kurzeme – 8, savukārt no Vidzemes un Pierīgas topā iekļuvuši 9 uzņēmumi.

TOP 20 lielākie būvniecības uzņēmumi 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsPilsēta/ novadsApgrozījums 2022, EURApgrozījums 2021, EURPeļņa 2022, EURDarbinieku skaits 2022
1AS “UPB”Liepāja204280000207673178*717
2SIA “MERKS”Rīga10896250861861678219091487
3AS “A.C.B.”Rīga105607819737413432781841388
4Ceļu būves firma SIA “BINDERS”Rīga8696550990961952-2818659445
5AS “LNK Industries”Rīga8495599275885133484011132
6VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”Rīga784892268509611813611177
7AS “Kekava ABT”Rīga708086351191458452121580
8SIA “VELVE”Rīga6915213568773829-3181174121
9Pilnsabiedrība “KEKAVA AB”Rīga67124440107010353329450
10SIA “Citrus Solutions”Rīga57923211292272918317769332
11Pilnsabiedrība “BERERIX”Mārupes novads51976069411564475885111
12SIA “ACBR”Rēzekne4917851721318783-860329382
13SIA “PRIMEKSS”Rīga49001932328717224253550279
14SIA “AIMASA”Valmieras novads45179988320617441460963104
15SIA “TILTS”Rīga44015393354940631931236402
16Vestas Latvia SIARīga421813690464082
17SIA “YIT LATVIJA”Rīga3912620825823836484698446
18SIA “MONUM”Rīga3737164734644690354002276
19SIA “Voltage”Rīga36701036258794059020
20SIA Mapri BūveRīga3658379723284090-80708665

Lai atlasītu lielākos būvniecības nozares uzņēmumus ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā, to finanšu rādītājus, aicinām sazināties ar savu Lursoft klientu konsultantu vai arī Lursoft klientu apkalpošanas centru, rakstot uz info@lursoft.lv vai zvanot 67844300.

Pētījuma dati apkopoti uz 19.09.2023.

*Pētījuma sagatavošanas brīdī AS „UPB” auditētais gada pārskats par 2022.gadu nebija publiskots

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*