Blog

Jūlijā ievērojami mazāk jauno uzņēmumu

2023. gada 1. augusts

Lursoft pētījuma dati liecina, ka š.g. jūlijā sarucis gan jauno uzņēmumu skaits, gan arī to pamatkapitāls. Aizvadītajā mēnesī reģistrēti 497 jauni uzņēmumi, kas ir mazākais viena mēneša laikā reģistrēto uzņēmumu skaits kopš 2020. gada pavasara.

Līdz ar jauno uzņēmumu skaita kritumu sarucis arī to kopējais pamatkapitāls. Lursoft apkopotā informācija atklāj, ka š.g. jūnijā reģistrēto uzņēmumu apmaksātais pamatkapitāls bija 8,09 milj. EUR (708 jauni uzņēmumi), savukārt aizvadītajā mēnesī – vien 1,69 milj. EUR. Lursoft aprēķinājis, ka jūlijā reģistrēto sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) vidējais apmaksātais pamatkapitāls bija vien 200 eiro, kamēr mēnesi iepriekš – 1300 eiro. No visām jūlijā reģistrētajām SIA vairāk nekā pusei, t.i., 62,07% pamatkapitāls bija mazāks par 2800 eiro. Mēnesi iepriekš mazkapitāla SIA īpatsvars veidoja 68,6% no kopējā reģistrēto SIA skaita. Jānorāda, ka ceturtajai daļai no visām pagājušajā mēnesī reģistrētajām SIA pamatkapitāls bija tikai 1 eiro.

No visiem pagājušajā mēnesī reģistrētajiem uzņēmumiem 87,53% ir SIA, vēl reģistrēti arī 54 individuālie komersanti, 4 zemnieku saimniecības un 4 ārvalsts komersantu filiāles.

Lursoft apkopotie dati rāda, ka jūlijā reģistrēti tikai divi uzņēmumi, kuru apmaksātais pamatkapitāls pārsniedz 100 tūkst. EUR robežu. Tie ir SIA “KF Holding” ar 496,29 tūkst. EUR pamatkapitālu un SIA “Selk nam” ar 439 tūkst. EUR pamatkapitālu.

Pamatkapitāla apjoma ziņā lielākais uzņēmums pagājušajā mēnesī bijis plastikas ķirurga Kaspara Feldmaņa dibinātais SIA “KF Holding”. Uzņēmuma īpašnieks arī iecelts par vienīgo valdes amatpersonu. Lursoft izpētījis, ka Kaspars Feldmanis bez jaunreģistrētā SIA “KF Holding” ir dalībnieks vēl trīs uzņēmumos – SIA “Brickson”, SIA “Domisol Estate” un SIA “Kefiss”, kas, savukārt, zināms kā Dr. Feldmaņa privātklīnika. Pagājušajā gadā Kasparam Feldmanim piederošā plastikas privātklīnika palielinājusi apgrozījumu līdz 920,79 tūkst. EUR, bet peļņu līdz 278,61 tūkst. EUR. Uzņēmumā 2022. gadā nodarbināti 12 darbinieki.

Lursoft izziņas informācija rāda, ka jaunreģistrētā SIA “KF Holding” juridiskā adrese atrodas Meža prospektā 58-2, Rīgā.

TOP 10 lielākie uzņēmumi jūlijā pēc pamatkapitāla apjoma:

 1. SIA “KF Holding”: 496,29 tūkst. EUR;
 2. SIA “Selk nam”: 439,00 tūkst. EUR;
 3. SIA “GMG Atpūta”: 55 tūkst. EUR;
 4. SIA “Siemens gamesa renewable energy”: 50 tūkst. EUR;
 5. SIA “Fudiko”: 30 tūkst. EUR;
 6. SIA “10am”: 20,50 tūkst. EUR;
 7. SIA “BaltMat”: 20 tūkst. EUR;
 8. SIA “Matildes māja”: 15 tūkst. EUR;
 9. SIA “Agento”: 15 tūkst. EUR;
 10. SIA “Nordic Bulk Riga”: 10 tūkst. EUR;
 11. SIA “EFH”: 10 tūkst. EUR.

Otrs lielākais uzņēmums jūlijā bijis SIA “Selk nam” ar 439 tūkst. EUR apmaksāto pamatkapitālu, kura dibinātāja ir Inga Pērkona. Lursoft izziņā redzams, ka uzņēmējai pieder arī SIA “Dienvidu Celtnieks”, SIA “Spilves nami” un SIA “JIP”. Lielākais no tiem ir SIA “Dienvidu Celtnieks”, kas pagājušajā gadā apgrozījis 299,41 tūkst. EUR un nopelnījis 103,89 tūkst. EUR.

Lursoft izpētījis, ka arī trešais lielākais jūlijā reģistrētais uzņēmums bijis vietējā kapitāla. Ķekavas novadā reģistrētā SIA “GMG Atpūta” vienīgais kapitāldaļu turētājs ir SIA “GMG ieguldījumi”, kas, savukārt, pieder Martai un Guntaram Gotlībiem, kā arī tiem piederošajam SIA “Finance and Accounting Services”. Izziņas dati liecina, ka vēl bez jaunreģistrētā uzņēmuma kompānijai SIA “GMG ieguldījumi” pieder arī pagājušā gada novembrī dibinātā holdingkompānija SIA “GMG Hidro”, kas, savukārt, ir elektroenerģijas ražošanas uzņēmuma SIA “GO Hidro” līdzīpašnieks.

Par 6. jūlijā reģistrētā SIA “GMG Atpūta” vienīgo valdes amatpersonu iecelts Guntars Gotlībs. Divas nedēļas pēc reģistrācijas uzņēmums reģistrēts arī par PVN maksātāju.

Lursoft pētījuma dati liecina, ka pagājušajā mēnesī Ķekavas novadā reģistrēti 17 jauni uzņēmumi. Kopumā Ķekavas novadā šogad reģistrēti 87 jauni uzņēmumi, bet likvidēti 59, liecina Lursoft statistikas dati. Vēl vairāk jaunu uzņēmumu jūlijā, neskaitot Rīgu, reģistrēti vien Mārupes novadā, Jūrmalā un Daugavpilī.

Pašvaldības, kuru teritorijā jūlijā reģistrēts visvairāk jaunu uzņēmumu:

 1. Rīga: 223 uzņēmumi;
 2. Mārupes novads: 24 uzņēmumi;
 3. Jūrmala: 19 uzņēmumi;
 4. Daugavpils: 18 uzņēmumi;
 5. Ķekavas novads: 17 uzņēmumi;
 6. Jelgava: 16 uzņēmumi;
 7. Ropažu novads: 15 uzņēmumi;
 8. Ogres novads: 13 uzņēmumi;
 9. Siguldas novads: 12 uzņēmumi;
 10. Cēsu novads: 10 uzņēmumi.

No visiem pagājušajā mēnesī reģistrētajiem uzņēmumiem 12,07% ir ar ārvalstu kapitālu, liecina Lursoft apkopotā informācija. Ja iepriekš visbiežāk ārvalstu kapitāls reģistrēts no Lietuvas, Igaunijas un Krievijas, tad pagājušajā mēnesī visvairāk ārvalstu kapitāla uzņēmumu bijuši ar Ukrainas pamatkapitālu. Lursoft pētījuma dati rāda, ka Ukrainas kapitāls jūlijā reģistrēts 12 uzņēmumos. Diviem Ukrainas kapitāla uzņēmumiem apmaksātais pamatkapitāls ir 2800 eiro, reģistrēti arī pieci mazkapitāla SIA un pieci individuālie komersanti. Kopējais Ukrainas ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos šobrīd sasniedz 106,89 milj. EUR, rāda Lursoft dati.

Lielākais ārvalstu kapitāla uzņēmums jūlijā bijis SIA “Siemens gamesa renewable energy”. Spāņu kompānijai piederošā uzņēmuma apmaksātais pamatkapitāls ir 50 tūkst. EUR. Spānijas uzkrātais ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos šobrīd sasniedz 77,6 milj. EUR. Pagājušā mēneša laikā tas audzis par 139,06 tūkst. EUR.

Informācijai:

Grozījumi Komerclikumā paredz, ka no š.g. 1. jūlija visām kapitālsabiedrībām ir jābūt pilnībā apmaksātam pamatkapitālam līdz reģistrācijas pieteikuma iesniegšanai Uzņēmumu reģistram. Turpmāk pamatkapitāla apmaksas termiņiem dibināšanas līgumā būs jābūt noteiktiem tā, lai pamatkapitāls pilnā apmērā būtu parakstīts un apmaksāts līdz brīdim, kad tiek iesniegts pieteikums Uzņēmumu reģistrā par kapitālsabiedrības dibināšanu. Proti, turpmāk kapitālsabiedrībai dokumenti un ziņas, kas saistītas ar pamatkapitālu un tā apmaksu būs jāiesniedz tikai vienu reizi. Tāpat kā kapitālsabiedrības dibināšanas gadījumā arī pamatkapitāla palielināšanas gadījumā pieteikums Uzņēmumu reģistram par pamatkapitāla palielinājumu būs jāsniedz tikai tad, kad ir beidzies pamatkapitāla apmaksas termiņš.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*