Blog

Pirmajā pusgadā 4781 jauns uzņēmums

2023. gada 4. jūlijs

Šogad pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jauno uzņēmumu skaits sasniedzis 4781, liecina Lursoft apkopotie dati. Salīdzinot ar aizvadītā gada attiecīgo periodu, jauno uzņēmumu skaits audzis par 11,06%. Šogad pirmajos sešos mēnešos likvidēti 3815 uzņēmumi, kamēr pērn šajā pašā periodā tika likvidēti 5799 uzņēmumi.  

Jūnijā reģistrēti 708 jauni uzņēmumi, no kuriem 637 – sabiedrības ar ierobežotu atbildību, 62 – individuālie komersanti, tāpat arī pagājušajā mēnesī reģistrētas 4 jaunas zemnieku saimniecības, 3 ārvalsts komersantu filiāles un pa vienai akciju sabiedrībai un pilnsabiedrībai. Jauno uzņēmumu kopējais reģistrētais pamatkapitāls sasniedza 8,17 milj. EUR. Vairāk nekā pusi no šīs kopsummas veidojis viena uzņēmuma pamatkapitāls, liecina Lursoft pētījuma dati.

Vienīgais no visiem jūnijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kura pamatkapitāls pārsniedz 1 milj. EUR, ir Salaspilī reģistrētais SIA “Davhex”. Li Rostislavam piederošais SIA “EKO AIR” ieguldījis SIA “Davhex” pamatkapitālā 4,5 milj. EUR. Pieejamais gada pārskats liecina, ka lodēto plākšņu siltummaiņu ražotājs SIA “EKO AIR” aizvadītajā gadā apgrozīja 2,29 milj. EUR, pēc nodokļu nomaksas gūstot 260,3 tūkst. EUR peļņu. Lursoft izpētījis, ka savulaik SIA “EKO AIR” piederējušas daļas arī vairākos citos uzņēmumos, taču šobrīd tam reģistrēta dalība tikai jaunreģistrētajā SIA “Davhex”. Jānorāda, ka SIA “Davhex” juridiskā adrese reģistrēta Miera ielā 30D, Salaspilī, kur atrodas arī tā mātes uzņēmums SIA “EKO AIR”.

Lursoft izpētījis, ka divus jaunus uzņēmumus aizvadītajā mēnesī reģistrējis zivju ieguves uzņēmums SIA “GAMMA-A”: SIA “KRC1” un SIA “KRC2”. Papildu abiem iepriekšminētajiem uzņēmumiem, SIA “GAMMA-A” kopā ar SIA “BB Power” jūnijā reģistrējusi arī pilnsabiedrību “Auda Lng.”. Jānorāda, ka SIA “KRC1” un SIA “KRC2” pamatkapitāls kopā sasniedz 1,46 milj. EUR. Abiem jaunajiem uzņēmumiem juridiskā adrese reģistrēta Traleru ielā 30, Rīgā, kur reģistrēta arī viena no SIA “GAMMA-A” struktūrvienībām. Par abu jaunreģistrēto uzņēmumu valdes locekli iecelts SIA “GAMMA-A” patiesais labuma guvējs un valdes priekšsēdētājs Aivars Lejietis.

TOP 10 lielākie jūnijā reģistrētie uzņēmumi:

 1. SIA “Davhex”: 4500 tūkst. EUR;
 2. SIA “KRC1”: 939 tūkst. EUR;
 3. SIA “KRC2”: 526 tūkst. EUR;
 4. SIA “Dotnuva Seeds”: 500 tūkst. EUR;
 5. SIA “Ortomed īpašumi”: 320 tūkst. EUR;
 6. SIA “Realto Vento”: 92 tūkst. EUR;
 7. SIA “Mednieku cilts”: 75 tūkst. EUR;
 8. SIA “eConcept Baltic”: 55 tūkst. EUR;
 9. SIA “NP enterprise”: 36,6 tūkst. EUR;
 10. AS “Nordimo Capital”: 35 tūkst. EUR.

Lursoft izpētījis, ka no jūnijā reģistrētajām TOP 10 esošajām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību teju visas ir vietējā kapitāla. Izņēmums ir vien ceturtais lielākais pagājušajā mēnesī reģistrētais uzņēmums SIA “Dotnuva Seeds”. Šī Bauskas novadā reģistrētā uzņēmuma vienīgais kapitāldaļu turētājs ir lietuviešu UAB “Dotnuva Seeds”, kas pēc Lursoft pieejamās informācijas reģistrēts tikai š.g. 8.maijā. Tā darbības veids ir graudu, sēklu un neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecība. Uzņēmuma interneta mājas lapā pieejamā informācija liecina, ka starptautiskā sēklu preču zīme “Dotnuva Seeds” reģistrēta 2018. gadā. Jānorāda, ka UAB “Dotnuva Seeds” ir “Linas Agro” grupā ietilpstoša kompānija. Lursoft izpētījis, ka par SIA “Dotnuva Seeds” vadītāju iecelta kādreizējā SIA “Linas Agro” valdes locekle, savukārt uzņēmuma padomē ir gan SIA “Dotnuva Baltic” un SIA “Linas Agro” padomes priekšsēdētāja vietnieks Jonas Bakšys, gan arī Jensen Martin Ingemann, kurš ir SIA “Linas Agro” valdes priekšsēdētājs un SIA “Dotnuva Baltic” valdes loceklis. Papildus jāatzīmē, ka “Dotnuva Baltic” grupas uzņēmums jau no 2010. gada darbojas arī Igaunijas tirgū. Publiskotie dati liecina, ka šī uzņēmuma apgrozījums 2023. gada 1. ceturksnī sasniedzis 6,57 milj. EUR. Gan AS “Dotnuva Baltic” (Igaunijas uzņēmumam), gan Dotnuva grupas uzņēmumiem Latvijā patiesā labuma guvējs ir Lietuvas valstspiederīgais Zubas Darius.

Jānorāda, ka ārvalstu kapitāls reģistrēts nepilniem 12% no visiem jūnijā reģistrētajiem jaunajiem uzņēmumiem. Visvairāk ieguldītāju jauno uzņēmumu pamatkapitālos reģistrēts no tuvējām kaimiņvalstīm – Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, tāpat arī no Ukrainas. Lursoft jau vēstīja, ka šogad Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos reģistrēts Ukrainas ieguldījumu apjoma pieaugums. 2022. gada pirmajā pusgadā uzkrātā ieguldījumu summa no Ukrainas augusi par 2,6 milj. EUR, sasniedzot 107,1 milj. EUR. Tikmēr ieguldījumu apjomam no Krievijas jau piekto gadu pēc kārtas ir tendence sarukt. Šī gada laikā vien Krievijas uzkrātā ieguldījuma apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos sarucis par 55,55 milj. EUR, samazinoties līdz 314,57 milj.EUR.

TOP 10 lielāko uzņēmumu sarakstu jūnijā noslēdz AS “Nordimo Capital”, kas ir vienīgā pagājušajā mēnesī reģistrētā akciju sabiedrība. Uzņēmuma vienīgais valdes loceklis un patiesais labuma guvējs ir Mārtiņš Priede. Uzņēmējs savulaik vadījis AS IBS “Renesource Capital”, ir viens no biedrības “Kristapa Valtera Basketbola Akadēmija” dibinātājiem un vada finanšu jomā strādājošo SIA “Siminvest”. Jānorāda, ka par AS “Nordimo Capital” padomes priekšsēdētāju iecelts Andrejs Rozanovs, bet padomes locekļiem – Rolands Auza un Toms Čarbadze. Lursoft izpētījis, ka AS “Nordimo Capital” interneta mājas lapā minēts, ka kompānija nodarbojas ar visaptverošu pakalpojumu sniegšanu, lai aizsargātu dažādās finanšu situācijās iesaistīto pušu intereses. Uzņēmums nodrošina tādus pakalpojumus kā parādsaistību novērtēšana, konta pārvaldība un atskaites, juridiskais atbalsts un tiesvedība u.c.

AS “Nordimo Capital” pamatkapitāls ir 35 tūkst. EUR, tomēr starp jūnijā reģistrētajiem uzņēmumiem ir arī virkne tādu, kuru pamatkapitāla apjoms ir vien daži eiro. Lursoft pētījuma dati atklāj, ka no visām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, kas reģistrētas jūnijā, 60,75% gadījumu uzņēmumu pamatkapitāls nesasniedz 2800 eiro, no tiem 145 gadījumos jaunreģistrētā uzņēmuma pamatkapitāls ir tikai 1 eiro, savukārt vienā gadījumā – vien 5 centi. Tas ir Cēsīs reģistrētais SIA “Souly”, kas tā īpašniekam Hugo Grūbem ir pirmais uzņēmums. Jānorāda, ka no visiem jūnijā reģistrētajiem uzņēmumiem 49,72% gadījumu tas to dalībniekiem bijis pirmais līdz šim reģistrētais uzņēmums.

Kopumā Cēsu novadā pagājušajā mēnesī reģistrēti 11 jauni uzņēmumi. Visvairāk – 343 – to bijis Rīgā, aiz kuras seko Mārupes un Ogres novadi, kā arī Jelgava. Katrā no iepriekšminētajām pašvaldībām pagājušajā mēnesī reģistrēti 24 jauni uzņēmumi.

Pašvaldības, kuru teritorijā jūnijā reģistrēts visvairāk jaunu uzņēmumu:

 1. Rīga: 343 uzņēmumi;
 2. Mārupes novads: 24 uzņēmumi;
 3. Ogres novads: 24 uzņēmumi;
 4. Jelgava: 24 uzņēmumi;
 5. Bauskas novads: 21 uzņēmums;
 6. Jūrmala: 21 uzņēmums;
 7. Ropažu novads: 17 uzņēmumi;
 8. Daugavpils: 16 uzņēmumi;
 9. Jelgavas novads: 15 uzņēmumi;
 10. Liepāja: 15 uzņēmumi.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*