Blog

Bez aktuālām amatpersonām šobrīd vairāk nekā 3000 SIA

2023. gada 21. jūnijs

Latvijā reģistrētas vairāk nekā 3000 sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) bez aktuālām amatpersonām, liecina Lursoft pētījuma dati. Lursoft pēta, cik ilgi šie uzņēmumi pastāv bez valdes, kurās nozarēs tie darbojas un cik gadus sena ir to darbības vēsture.

60,85% ir reģistrēti nodrošinājumi

Lursoft izpētījis, ka vidējais vecums SIA, kas šobrīd pastāv bez aktuālām amatpersonām, ir astoņi gadi, tomēr to vidū atrodamas gan vairākas kapitālsabiedrības, kas reģistrētas deviņdesmito gadu sākumā, gan arī tādas, kas dibinātas vien šogad. Piemēram, šī gada 10. februārī reģistrētais mazkapitāla SIA “Mikmars” par uzņēmumu bez aktuālām amatpersonām kļuvis jau nepilnas divas nedēļas pēc tā reģistrēšanas. Dati rāda, ka uzņēmumam nav aktuālu amatpersonu jau kopš š.g. 21. februāra. Lursoft izpētījis, ka SIA “Mikmars” vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Mārtiņš Mikšēns, kuram šis ir vienīgais šobrīd piederošais uzņēmums. Savulaik uzņēmējs bijis saistīts ar Latvijas Apvienoto Policistu arodbiedrību, kā arī bijis IK “LUMIX” īpašnieks, taču minētais uzņēmums likvidēts jau 2015. gadā. Šobrīd SIA “Mikmars” nav reģistrēti ne nodokļu parādi, ne arī nodrošinājumi vai kādi citi apgrūtinājumi.  

Lursoft pētījuma dati atklāj, ka vairākumā gadījumu SIA, kurām nav aktuālu amatpersonu, papildus reģistrēti arī dažāda veida apgrūtinājumi. Piemēram, 60,84% no visām SIA, kurām nav aktuālu amatpersonu, ir aktīvi nodrošinājumi, teju tikpat lielam skaitam SIA reģistrēti arī nodokļu parādi. Lursoft aprēķinājis, ka 47,86% no šīm SIA arī apturēta saimnieciskā darbība.

Ievērojami nodokļu parādi

Bez aktuālām amatpersonām esošo SIA kopējais nodokļu parāds sasniedz 39 milj. EUR, liecina Lursoft pētījuma dati, no tām deviņām SIA uzkrātais nodokļu parāds pārsniedz 1 milj. EUR. To vidū lielākais nodokļu parādnieks ir SIA “Stock Baltic Group”, kas uzkrājis 2,3 milj. EUR lielu nodokļu parādu. Baltkrievijas kapitāla uzņēmums bez valdes pastāv jau kopš 2021. gada aprīļa. Mēnesi pirms tam VID pieņēmis lēmumu par SIA “Stock Baltic Group” saimnieciskās darbības apturēšanu, savukārt 2022. gada februārī arī izbeigta uzņēmuma darbība. Lursoft izpētījis, ka vēl līdz 2021. gada maijam uzņēmuma nodokļu parāds bijis robežās līdz 14 tūkst. EUR, taču  jau jūlijā tas strauji palielinājies līdz 2 milj. EUR.

Lursoft izpētījis, ka 2013. gadā reģistrētais SIA “Stock Baltic Group” savas darbības laikā strādājis ar vērā ņemamu apgrozījumu. Vēl 2019. gadā tā apgrozījums sasniedza 4,16 milj. EUR, bet peļņa – 30 tūkst. EUR. Jānorāda, ka 2019. gads ir pēdējais, par kuru uzņēmums iesniedzis gada pārskatu. Jau 2020. gada sākumā VID piemērojis aizlieguma atzīmi uzņēmumam izmaiņu reģistrācijai komercreģistrā tā reorganizācijai, likvidācijai, amatpersonu un daļu īpašnieka izslēgšanai, atļaujot reģistrēt papildu dalībniekus un amatpersonas. Tāpat arī uzņēmumam liegts reģistrēt komercķīlas, tās pārjaunot vai grozīt. Jāpiebilst, ka ar 2022. gada janvāra lēmumu gan atcelta aizlieguma atzīme daļā par izmaiņu reģistrāciju komercreģistrā uzņēmuma reorganizācijai, likvidācijai, amatpersonu un daļu īpašnieka izslēgšanai.

Visvairāk SIA bez aktuālām amatpersonām – tirdzniecībā un būvniecībā

SIA “Stock Baltic Group” iepriekš nodarbojies ar apģērbu un apavu vairumtirdzniecību. Bez aktuālas valdes vairumtirdzniecības sektorā reģistrēti teju 300 SIA. Vēl vairāk SIA bez valdes reģistrēts vien mazumtirdzniecībā – 358 komersanti.

Bez vairumtirdzniecības visvairāk SIA bez aktuālām amatpersonām ir arī mazumtirdzniecībā, būvniecībā, sauszemes un cauruļvadu transporta sektorā, kā arī starp uzņēmumiem, kas sniedz ēdināšanas pakalpojumus.

Nozares, kurās reģistrēts visvairāk SIA bez aktuālām amatpersonām:

  • Mazumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus: 358 SIA;
  • Vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus: 280 SIA;
  • Specializētie būvdarbi: 237 SIA;
  • Sauszemes transports un cauruļvadu transports: 213 SIA;
  • Ēdināšanas pakalpojumi: 173 SIA.

Lai gan daļa bez aktuālām amatpersonām esošām SIA jau vairākus gadus nav iesniegusi gada pārskatus, kā tas bijis arī SIA “Stock Baltic Group” gadījumā, Lursoft apkopotie dati atklāj, ka vairāk nekā 100 šādas kapitālsabiedrības ir iesniegušas informāciju par saimnieciskās darbības rezultātiem arī par 2022. gadu. To vidū arī pārtikas produktu, dzērienu un tabakas vairumtirdzniecības nozarē strādājošais SIA “Massa food”, kas pagājušajā gadā strādājis ar 1,02 milj. EUR apgrozījumu un 116,14 tūkst. EUR zaudējumiem. Ar zaudējumiem vairumtirgotājs strādā jau kopš 2019. gada, liecina Lursoft Multi atskaites dati. Aizvadītajā gadā SIA “Massa food” bija darba devējs 5 darbiniekiem, uzņēmumam nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā kopumā samaksājot 121,33 tūkst. EUR. Lursoft izziņas dati rāda, ka lietuviešu kapitāla uzņēmums bez aktuālām amatpersonām ir jau kopš š.g. 7. marta. Jānorāda, ka pagājušā gada septembrī VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvalde piemērojusi uzņēmumam aizlieguma atzīmi komercķīlas reģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai. Pētījuma sagatavošanas brīdī SIA “Massa food” bija uzkrāts 69 tūkst. EUR liels nodokļu parāds.

Ar ārvalstu kapitālu ir teju piektā daļa no visām SIA, kuras pastāv bez aktuālām amatpersonām. Visbiežāk šo uzņēmumu patiesie labuma guvēji nāk no Krievijas, Lietuvas un Ukrainas.

Izlīdzas ar prokūristiem

Apkopojot datus par bez aktuālām amatpersonām esošo SIA finanšu rādītājiem, Lursoft aprēķinājis, ka 2022. gadā šo uzņēmumu kopējais apgrozījums sasniedza 15,33 milj. EUR, tie gadu noslēguši ar 788,7 tūkst. EUR zaudējumiem. Pērn šajos uzņēmumos strādāja 212 darbinieki, visbiežāk strādājošo skaitam nepārsniedzot 2 cilvēkus, taču bijuši arī atsevišķi izņēmumi. Piemēram, Limbažu novada pašvaldībai piederošais SIA “Alojas Saimniekserviss” bez aktuālām amatpersonām pastāv jau kopš 2022. gada janvāra. Vienlaikus uzņēmumam kopš 2020. gada novembra ir iecelts prokūrists, kuram piešķirtas tiesības atsevišķi pārstāvēt uzņēmumu. Lursoft izpētījis, ka šāda situācija, kad SIA nav aktuālu amatpersonu, taču ir iecelts prokūrists, ir nepilnos 5% gadījumu. Jānorāda, ka SIA “Alojas Saimniekserviss” pagājušajā gadā bija darba devējs 27 darbiniekiem. Uzņēmums pērn apgrozījis 835,7 tūkst. EUR, gūstot 19 tūkst. EUR lielu peļņu pēc nodokļu nomaksas.

Teju ceturtā daļa bez valdes jau vairāk nekā gadu

Gluži tāpat kā SIA “Alojas Saimniekserviss”, kopumā 24,4% no visām SIA, kuras ir bez aktuālām amatpersonām, bez valdes pastāv jau vairāk nekā gadu.

Lursoft izpētījis, ka visilgāk bez aktuālām amatpersonām pastāv 2012. gada oktobrī dibinātais SIA “M TEHNOLINE” – jau teju 10 gadus. Lursoft izziņā redzams, ka uzņēmuma valdes loceklis, kurš vienlaikus ir arī vienīgais SIA “M TEHNOLINE” kapitāldaļu turētājs, atcelts no amata pamatojoties uz Uzņēmumu reģistra valsts notāra 2013. gada 6. decembra lēmumu. Visu šo gadu garumā jaunas amatpersonas uzņēmumā nav ieceltas, taču kopš 2013. gada marta SIA “M TEHNOLINE” ir reģistrēts prokūrists, kuram piešķirtas tiesības atsevišķi pārstāvēt uzņēmumu. Uzņēmumam kopš 2013. gada novembra gan apturēta saimnieciskā darbība.

Mazāk nekā mēnesi bez aktuālām amatpersonām ir 14% no pētījumā analizētajām SIA

Otra sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas visilgāk pastāv bez aktuālām amatpersonām, ir nekustamo īpašumu jomā reģistrētais SIA “NTF”. Lursoft izziņā redzams, ka SIA “NTF” bez aktuālām amatpersonām palicis piecus gadus pēc uzņēmuma reģistrēšanas, 2014. gada jūnijā.  Atšķirībā no SIA “M TEHNOLINE”, šim uzņēmumam nav reģistrēti prokūristi, taču tam, gluži tāpat kā teju pusei no visām SIA bez aktuālām amatpersonām, ir apturēta saimnieciskā darbība, kā arī VID pieņēmis lēmumu par SIA “NTF” darbības izbeigšanu. Jānorāda, ka SIA “NTF” ir reģistrēti divi nodrošinājumi. Tie abi liedz uzņēmumam mainīt juridisko statusu, veikt jebkāda veida pārreģistrāciju komercreģistrā, tostarp arī piemērots liegums tikt izslēgtam no komercreģistra.

Dati apkopoti uz 10.05.2023.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*