Blog

TOP nozares ar lielākajiem nodokļu maksājumiem uz vienu darbinieku

2023. gada 25. aprīlis

Aizvadītajā gadā uzņēmumi nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājuši 9,86 miljardus eiro, no tiem 3,29 miljardus eiro veidoja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un 1,72 miljardus eiro – iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Lursoft pēta, cik lielas nodokļu iemaksas uz vienu darbinieku 2022. gadā bijušas katrā no nozarēm, skatot, kurās iemaksu apjoms palielinājies.

Lursoft izpētījis, ka 2022. gadā uzņēmumi uz katru darbinieku valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās (turpmāk – VSAOI) samaksājuši vidēji 4,69 tūkst. EUR, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklī (turpmāk – IIN) – 2,44 tūkst. EUR. Vienlaikus ir nozares, kurās vidējo nodokļu iemaksu apmērs uz darbinieku pērn bijis pat divas reizes lielāks, kamēr citās nozarēs – ievērojami zemāks nekā vidēji valstī.

Salīdzinot ar vidējo rādītāju valstī, vairāk nekā divas reizes lielākas vidējās iemaksas uz vienu darbinieku pērn bijušas gaisa transporta nozarē, liecina Lursoft pētījums. Dati atklāj, ka šajā nozarē valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās uz vienu darbinieku pērn samaksāti vidēji 10,59 tūkst. EUR, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodoklī 5,90 tūkst. EUR. Analizējot nodokļu iemaksu apmēru pēdējo piecus gadu periodā, redzams, ka Covid-19 pandēmijas laikā gaisa transporta nozarē gan VSAOI, gan IIN apmērs uz vienu darbinieku saruka pat uz pusi, taču aizvadītajā gadā tas sasniedzis pēdējo piecu gadu periodā augstāko rādītāju. Lursoft dati atklāj, ka gaisa transporta nozarē vidēji uz vienu darbinieku VSAOI 2018. gadā samaksāja 8,89 tūkst. EUR, gadu vēlāk šis rādītājs bija pieaudzis jau līdz 9,04 tūkst. EUR uz vienu strādājošo, taču 2020. gadā ievērojami samazinājās – līdz 4,48 tūkst. EUR. Salīdzinot ar 2021. gadu, pērn abu apskatīto nodokļu apmērs uz vienu darbinieku šajā nozarē audzis vairāk nekā divas reizes.

Lursoft izpētījis, ka augstākās VSAOI un IIN iemaksas gaisa transporta nozarē uz vienu darbinieku ir Jūrmalā reģistrētajam SIA “Country Heli”, kas pieder Kipras uzņēmumam ABACUS (CYPRUS) LIMITED un Jurijam Šefleram pastarpināti piederošajam SIA “ČIEKURI-SHISHKI”, savukārt par faktisko kontrolētāju atzīts Pjotrs Avens. Šī iemesla dēļ Uzņēmumu reģistrs piemērojis SIA “Country Heli” sankcijas.

SIA “Country Heli” pagājušajā gadā nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājis 91,67 tūkst. EUR, tostarp 60,64 tūkst. EUR valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās un 37,53 tūkst. EUR iedzīvotāju ienākuma nodoklī. Uzņēmumā pērn reģistrēts tikai viens darbinieks. Lursoft izziņā redzams, ka uzņēmums nav iesniedzis gada pārskatu ne par 2022., ne arī 2021. gadu un šobrīd tam uzkrāts 6,6 tūkst. EUR nodokļu parāds, kā arī piemērots VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes reģistrēts nodrošinājums, kas aizliedz reģistrēt komercķīlas, tās pārjaunot un grozīt.

Analizējot datus par uzņēmumu vidējām nodokļu iemaksām uz darbinieku, redzams, ka saraksta galvgalī atrodas degvielas vairumtirgotājs SIA “ORLEN Latvija”, kas 2022. gadā bijis lielākais nodokļu maksātājs valstī.

Balstoties uz VID publiskotajiem datiem, Lursoft aprēķinājis, ka SIA “ORLEN Latvija” nodokļu iemaksu apmērs 2022. gadā bijis par 75,6% lielāks nekā gadu iepriekš. Pērn degvielas vairumtirgotājs nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājis 278,95 milj. EUR. Ņemot vērā, ka pagājušajā gadā SIA “ORLEN Latvija” bija darba devējs 10 darbiniekiem, samaksāto nodokļu apjoms uz vienu strādājošo ir ievērojams – 27,9 milj. EUR. Ievērojamais nodokļu iemaksu apjoms uz vienu darbinieku, protams, veidojies nozares specifisko nodokļu rezultātā, jo, lai arī vidējās IIN un VSAOI iemaksas SIA “ORLEN Latvija” gadījumā ir būtiski augstākas nekā valstī vidēji, vairākos uzņēmumos tās pagājušajā gadā bijušas vēl lielākas. Jāpiebilst, ka SIA “ORLEN Latvija” vidējās VSAOI uz vienu darbinieku 2022. gadā bija 18,39 tūkst. EUR, bet IIN – 11,06 tūkst. EUR.

Otrs lielākais nodokļu apjoms uz vienu darbinieku 2022. gadā reģistrēts tabakas izstrādājumu vairumtirdzniecības uzņēmumā SIA “Baltic Sales Network”, liecina Lursoft apkopotā informācija. Uzņēmums pagājušajā gadā nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājis 142,10 milj. EUR un, ņemot vērā, ka pērn SIA “Baltic Sales Network” nodarbinājis vien 9 strādājošos, arī šajā uzņēmumā samaksāto nodokļu apmērs uz vienu darbinieku bijis iespaidīgs – 15,79 milj. EUR. Jāņem gan vērā, ka tāpat kā SIA “ORLEN Latvija” gadījumā, arī SIA “Baltic Sales Network” darbībā tiek piemēroti nozarei specifiski nodokļi, kā rezultātā arī veidojas tik liels samaksāto nodokļu apmērs uz vienu darbinieku. Aprēķinot SIA “Baltic Sales Network” vidējās IIN un VSAOI uz vienu darbinieku, redzams, ka, lai arī nedaudz augstākas, tās ir tuvu valsts vidējam līmenim.

Lursoft izpētījis, ka 2022. gadā SIA “Baltic Sales Network” uz vienu darbinieku IIN samaksājis vidēji 2,67 tūkst. EUR, bet VSAOI – 5,55 tūkst. EUR. Ievērojami augstākas gan VSAOI, gan arī IIN iemaksas uz vienu darbinieku nekā SIA “ORLEN Latvija” un SIA “Baltic Sales Network” pērn bijušas elektroenerģijas tirdzniecības nozarē strādājošajam SIA “Scener”, kas pēc samaksāto nodokļu apjoma uz vienu darbinieku pērn ierindojies trešajā vietā.  Jānorāda gan, ka pēdējos septiņus gadus uzņēmumā reģistrēts tikai viens darbinieks. Aizvadītajā gadā igauņu kapitāla uzņēmums SIA “Scener” VSAOI samaksājis 9,08 tūkst. EUR, bet IIN – 15,04 tūkst. EUR. Tas ir divas reizes vairāk nekā nozarē vidēji. Jāpiebilst, ka SIA “Scener” kopējās nodokļu iemaksas valsts kopbudžetā 2022. gadā sasniedza 9,19 milj. EUR.

Apkopotajos datos par TOP 50 uzņēmumiem ar lielākajām nodokļu iemaksām uz vienu darbinieku 2022. gadā, redzams, ka visplašāk šajā sarakstā pārstāvēti nekustamo īpašumu nozarē strādājošie uzņēmumi (6), aiz kuriem seko degvielas, cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā vairumtirgotāji (5). Kopumā vairāk nekā puse (26 uzņēmumi) no TOP 50 sarakstā iekļuvušajiem saistīti ar tirdzniecību.

Analizējot datus, kuros uzņēmumos 2022. gadā bijušas augstākās iedzīvotāju ienākuma nodokļa iemaksas uz vienu darbinieku, pirmajā vietā izvirzījies holdings SIA “OF Holding”, kurā pagājušajā gadā strādājis gan tikai viens darbinieks. Lursoft izziņas informācija rāda, ka holdings 2022. gadā nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājis 162,64 tūkst. EUR, no tiem 162,58 tūkst. EUR veido iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās gan tikmēr samaksāti vien 0,06 tūkst. EUR. Nadeždai Fiļai piederošajam SIA “OF Holding” pieder daļas vairākos uzņēmumos, tostarp tā asociētais uzņēmums ir likvidācijas procesā esošā AS “ABLV BANK”. Pārskatu par 2022. gadu SIA “OF Holding” vēl nav iesniedzis, taču 2021. gadā tas strādāja ar 65,06 milj. EUR zaudējumiem.

Nozares ar augstāko VSAOI vidējo apmēru 2022. gadā uz vienu darbinieku:

 1. Gaisa transports: 10,59 tūkst.EUR;
 2. Datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības: 9,51 tūkst. EUR;
 3. Finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu: 8,94 tūkst. EUR;
 4. Apdrošināšana, pārapdrošināšana un pensiju uzkrāšana, izņemot obligāto sociālo apdrošināšanu: 8,67 tūkst.EUR;
 5. Farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana: 8,41 tūkst. EUR;
 6. Telekomunikācija: 8,20 tūkst. EUR;
 7. Sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbība: 8,17 tūkst. EUR;
 8. Finanšu pakalpojumu un apdrošināšanas darbības papildinošas darbības: 7,72 tūkst. EUR;
 9. Ūdens transports: 7,71 tūkst. EUR;
 10. Valsts pārvalde un aizsardzība; obligātā sociālā apdrošināšana: 7,30 tūkst. EUR.

Otrs lielākais IIN maksātājs, rēķinot uz vienu darbinieku, bijusi apdrošināšanas AS “CBL Life”. Balstoties uz VID publiskotajiem datiem, uzņēmumā 2022. gadā bija 18 darbinieki, un tas IIN samaksājis 2,65 milj. EUR. Rēķinot vidējo IIN apmēru uz vienu darbinieku uzņēmumā, tie ir 146,98 tūkst. EUR. Vienlaikus, gluži tāpat kā SIA “OF Holding” gadījumā, vidējo VSAOI apjoms uz vienu darbinieku nav bijis tik ievērojams. Lursoft izziņas informācija atklāj, ka pagājušajā gadā apdrošināšanas AS “CBL Life” valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās samaksājusi 107,97 tūkst. EUR, kas ir vidēji 6 tūkst. EUR uz vienu darbinieku.

Apkopojot datus par lielākajiem IIN maksātājiem uz vienu darbinieku, TOP 20 sarakstā atrodamas vairākas holdingkompānijas, arī pensiju uzkrāšanas/ finanšu pakalpojumu uzņēmumi un firmas, kas strādā mākslas jomā. Lielai daļai no šiem uzņēmumiem ir līdz 10 darbiniekiem, vairumā gadījumu tikai 1 strādājošais. Tikai  jau iepriekšminētajā apdrošināšanas AS “CBL Life” darbinieku skaits pērn bijis lielāks.

Atšķirībā no lielāko IIN maksātāju TOP 20, kur starp līderiem vairāki holdingi un pakalpojumu sniedzēji, lielāko VSAOI maksātāju saraksta galvgalī pārstāvēts arī ražošanas sektors un vairākas citas nozares. Piemēram, otrreizējo materiālu pārstrādes uzņēmums SIA “Why Recycle”. Tiesa gan, izpētot Lursoft izziņā pieejamo informāciju, redzams, ka ražotāja darbinieku skaits pērn ievērojami sarucis – no 16 darbiniekiem 2021. gadā līdz 1 strādājošajam pērn. Ņemot vērā, ka uzņēmums VSAOI pagājušajā gadā samaksājis 56,15 tūkst. EUR, tas tam ļāvis ierindoties arī starp TOP 20 lielākajiem VSAOI maksātājiem. Tomēr jāņem vērā, ka uz š.g. 20. aprīli SIA “Why Recycle” bija uzkrāts 156,13 tūkst. EUR liels nodokļu parāds, kā arī tam ir aktuāli nodrošinājumi un š.g. janvārī ierosināts arī tiesiskās aizsardzības process. Jānorāda, ka pirmajā pilnajā darbības gadā, t.i., 2019., tas apgrozīja 1,74 milj. EUR, bet jau nākamajā gadā piedzīvots ievērojams apgrozījuma kritums, kas turpinājies arī 2021. gadā.

Analizējot datus, redzams, ka starp TOP 3 nozarēm, kurās uz vienu strādājošo 2022. gadā bijis gan visaugstākais IIN, gan arī VSAOI, ierindojas ne tikai iepriekšminētais gaisa transports, bet arī datorprogrammēšana. Lursoft izpētījis, ka vidējās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas uz vienu darbinieku šajā nozarē 2022. gadā sasniedza 9,51 tūkst. EUR, savukārt samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa apmērs – 5,90 tūkst. EUR.

Nozares ar augstāko IIN vidējo apmēru 2022. gadā uz vienu darbinieku:

 1. Apdrošināšana, pārapdrošināšana un pensiju uzkrāšana, izņemot obligāto sociālo apdrošināšanu: 9,40 tūkst. EUR;
 2. Gaisa transports: 5,90 tūkst. EUR;
 3. Datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības: 5,31 tūkst. EUR;
 4. Finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu: 5,09 tūkst. EUR;
 5. Azartspēles un derības: 4,78 tūkst. EUR;
 6. Sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbība: 4,38 tūkst. EUR;
 7. Telekomunikācija: 4,37 tūkst. EUR;
 8. Finanšu pakalpojumu un apdrošināšanas darbības papildinošas darbības: 4,26 tūkst. EUR;
 9. Ūdens transports: 4,23 tūkst. EUR;
 10. Farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana: 4,22 tūkst. EUR.

Lursoft apkoptie dati par pēdējo piecu gadu periodu parāda, ka nodokļu iemaksu apmēram uz vienu darbinieku datorprogrammēšanas nozarē ik gadu bijusi tendence palielināties. Piemēram, 2018. gadā vidējo VSAOI apjoms uz vienu darbinieku šajā nozarē bija 5,84 tūkst. EUR, bet IIN – 3,43 tūkst. EUR. Nozares kopējais nodokļu iemaksu apmērs kopš 2018. gada teju dubultojies (2018. gadā – 192.16 milj. EUR, 2022. gadā – 379,07 tūkst.EUR), savukārt darbinieku skaits audzis par 28,47%. Jānorāda, ka TOP 20 lielāko VSAOI maksātāju uz vienu darbinieku sarakstā 2022. gadā atrodamas divi datorprogrammēšanas uzņēmumi. Līderis to vidū – SIA “Cake HR”. Lursoft izpētījis, ka pēc tam, kad 2020 un 2021. gadā uzņēmumam ievērojami pieauga apgrozījums, aizpērn sasniedzot pat 951,06 tūkst. EUR, pērn tas samazinājies līdz 294,15 tūkst. EUR. Neskatoties uz to, SIA “Cake HR” pagājušajā gadā strādājis ar peļņu. VID publiskotā informācija atklāj, ka 2022. gadā SIA “Cake HR” nodokļos samaksāja 369,38 tūkst. EUR, tostarp 215,35 tūkst. EUR valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās. Pagājušajā gadā uzņēmumā strādāja divi darbinieki.

Vairāk darbinieku pagājušajā gadā reģistrēti sarakstā esošajam otram datorprogrammēšanas uzņēmumam – Whimsical Inc. filiālei Latvijā –, kas 2022. gadā nodarbināja 9 strādājošos. Lursoft aprēķinājis, ka tā veiktās VSAOI uz vienu darbinieku pagājušajā gadā sasniedza vidēji 51,17 tūkst. EUR, kamēr IIN – 34,60 tūkst. EUR.

Lai arī datorprogrammēšanas nozarē vidējais nodokļu apjoms uz vienu darbinieku kopš 2018. gada audzis par vairāk nekā 50%, vairākās nozarēs pieaugums bijis ievērojami straujāks, liecina Lursoft pētījuma dati. Straujākais uzņēmuma samaksāto nodokļu apjoms uz vienu darbinieku kopš 2018. gada bijis atkritumu savākšanas, apstrādes un izvietošanas; materiālu pārstrādes nozarē. Lursoft apkopotie dati rāda, ka 2018. gadā nozare VID administrētajos nodokļos samaksāja 38,18 milj. EUR, bet pērn – jau 75,74 milj. EUR. Ņemot vērā gan samaksāto nodokļu pieaugumu, gan arī faktu, ka darbinieku skaits šajā laika periodā nozarē sarucis teju par piektdaļu, Lursoft aprēķini liecina, ka 2022. gadā atkritumu savākšanas, apstrādes un izvietošanas; materiālu pārstrādes nozare uz vienu strādājošo nodokļos samaksājusi par 141,50% vairāk nekā 2018. gadā (2018. gadā – 9,40 tūkst. EUR uz vienu darbinieku, 2022. gadā – 22,69 tūkst. EUR uz vienu darbinieku).

Šajā periodā būtiski samaksāto nodokļu apjoms uz vienu darbinieku palielinājies arī  nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas uzņēmumu vidū. Ja 2018. gadā nozares nodokļu iemaksas uz vienu darbinieku veidoja 3,77 tūkst. EUR, tad pērn – 8,63 tūkst. EUR. Vienlaikus jānorāda, ka vairākās nozarēs samaksāto nodokļu apjoms uz vienu darbinieku kopš 2018. gada sarucis. Viena no šādām nozarēm ir augkopība un lopkopība, kur 2018. gadā vidējās nodokļu iemaksas uz vienu darbinieku bija 3,81 tūkst. EUR, bet 2022. gadā – 2,39 tūkst. EUR, kas ir kritums par 37,2%.

TOP 20 lielākie uzņēmumi pēc IIN apjoma uz vienu darbinieku 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsNozareDarbinieku skaits 2022IIN apmērs vidēji uz 1 darbinieku, tūkst. EUR
1OF Holding, SIAHoldingkompāniju darbība1162.58
2CBL Life, AASDzīvības apdrošināšana18146.98
3BALTIC CHEMICAL GROUP, EEIGĶīmisko vielu vairumtirdzniecība2137.49
4Seriālu mājas, SIAKinofilmu, video filmu un telecīzijas programmu producēšana1129.91
5Finitera, ASHoldingkompāniju darbība2114.16
6Swedbank Atklātais Pensiju Fonds, ASPensiju uzkrāšana3110.42
7SIROWA GROUP, SIACitur neklasificētas finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu1108.87
8Pirmais Slēgtais Pensiju Fonds, ASPensiju uzkrāšana899.98
9Eurasian Resources Group S.a.r.l. 292.63
10VERASA, SIAKonsultēšana komercdarbībā un vadībzinībās191.35
11BESIX LATVIA, SIAPārējo cilvēkresursu vadība783.63
12Pratt & Whitney Global Support, Inc. Filiāle RigaCitur neklasificēti profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi181.03
13CakeHR, SIADatorprogrammēšana277.31
14CINEVILLA FILMS, SIAKinofilmu, video filmu un telecīzijas programmu producēšana276.27
15BALTU Investments, SIASava nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana170.93
16FORTE PRODUCTION, SIAMākslas palīgdarbības167
17Grantiņi Mežs, SIAMežkopība un citas mežsaimniecības darbības465.09
18PRIMOLUX, SIAKokmateriālu, būvmateriālu un sanitērtehnikas ierīču vairumtirdzniecība163.92
19M.I.A.HAUS, SIASava nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana163.73
20Graudu sabiedrība, SIAGraudu, sēklu, neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecība162.74

TOP 20 lielākie uzņēmumi pēc VSAOI apjoma uz vienu darbinieku 2022. gadā

Nr.p.k.UzņēmumsNozareDarbinieku skaits 2022. gadāVSAOI apmērs vidēji uz 1 darbinieku, tūkst. EUR
1HBM Pharma s.r.o.Farmaceitisko preparātu ražošana4426.38
2Eurasian Resources Group S.a.r.l 2151.74
3TekhnoNIKOL-Stroitelnye Sistemy pārstāvniecība Lietuvas Republikā 1145.66
4Finitera, ASHoldingkompāniju darbība2129.81
5CakeHR, SIADatorprogrammēšana2107.68
6Pratt & Whitney Global Support, Inc. Filiāle RigaCitur neklasificēti profesionākie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi1101.86
7Graudu sabiedrība, SIAGraudu, sēklu, neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecība195.94
8ENERĢIJAS SHEMS, SIAIekārtu remonts177.04
9Phenox GmbH 171.23
10BALTIC PAPER, SIAStarpproduktu vairumtirdzniecība266.94
11COUNTRY HELI, SIAGaisa transportlīdzekļu iznomāšana un ekspluatācijas līzings160.64
12Kalceks, ASFarmaceitisko iztrādājumu vairumtirdzniecība6458.35
13Visa Europe Latvia, SIAPārējās citur neklasificētās uzņēmējdarbības veicināšanas palīgdarbības257.05
14STENA Rederi, ASPārējās transporta palīgdarbības156.55
15Why Recycle, SIACitu plastmasas izstrādājumu ražošana156.15
16If P & C Insurance, AS 254.31
17Whimsical, Inc. Filiāle LatvijāDatorprogrammēšana951.17
18PIPELIFE INTERNATIONAL GMBH 151.11
19Forticom, SIAInterneta portālu darbība4350.85
20Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG Magyarorszagi Fioktelepe 150.43

Pētījumā izmantoti publiski pieejamie VID dati

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*