Blog

Novembrī turpinājis sarukt jauno uzņēmumu kopējais pamatkapitāls

2022. gada 2. decembris

Ja novembra sākumā vēstījām, ka oktobrī reģistrēts mazākais jaunreģistrēto uzņēmumu kopējais pamatkapitāls šogad, tad jaunākie dati liecina, ka aizvadītajā mēnesī šāda tendence turpinājusies, jauno uzņēmumu pamatkapitālam turpinot sarukt.

Lursoft apkopotie dati rāda, ka š.g. novembrī jauno uzņēmumu bijis pat par 22 vairāk nekā oktobrī, tomēr, neskatoties uz to, kopējais pamatkapitāls bijis mazāks. Pagājušajā mēnesī Latvijā reģistrēti 794 jauni uzņēmumi, bet to kopējais pamatkapitāls – 2,98 milj. EUR. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu attiecīgo periodu, redzams, ka jauno uzņēmumu skaits šogad novembrī ir lielāks, taču jāņem vērā, ka iepriekšējos gados jaunu uzņēmumu reģistrācijas aktivitāti piebremzējusi Covid-19 pandēmija un tās ierobežojošie pasākumi. Jānorāda, ka novembris ir pirmais mēnesis šogad, kad jauno uzņēmumu kopējais pamatkapitāls nepārsniedz 3 milj. EUR robežu. Aizvadītajā gadā viszemākais pamatkapitāla kopējais apjoms reģistrēts janvārī – 3,60 milj. EUR.

Kopumā šī gada 11 mēnešos reģistrēti 8143 jauni uzņēmumi, bet likvidēti 9913. Ņemot vērā līdzšinējās uzņēmumu reģistrēšanas tendences 2022.gadā, paredzams, ka šogad kopējais jauno uzņēmumu skaits būs nedaudz mazāks nekā pērn, taču mazāks būs arī likvidēto uzņēmumu skaits.

No novembrī reģistrētajiem uzņēmumiem 88,29% ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību, bet vēl 10,71% – individuālie komersanti. Aizvadītajā mēnesī reģistrētas arī 3 ārvalsts komersanta filiāles, 2 akciju sabiedrības un pa vienai filiālei, zemnieku saimniecībai un komandītsabiedrībai.

Analizējot novembrī reģistrētos uzņēmumus pēc to reģionālā sadalījuma, redzams, ka teju 47% jauno uzņēmumu juridiskā adrese reģistrēta Rīgā, bet vēl 13,22% – Pierīgā. No reģioniem visvairāk jaunu uzņēmumu pagājušajā mēnesī bijis Kurzemē (92), savukārt mazākais skaits – Zemgalē (70). Jauni uzņēmumi novembrī reģistrēti visās Latvijas pašvaldībās.

Pašvaldības, kurās novembrī reģistrēti visvairāk jauno uzņēmumu:

 1. Rīga: 373 uzņēmumi;
 2. Jūrmala: 24 uzņēmumi;
 3. Ogres novads: 22 uzņēmumi;
 4. Mārupes novads: 21 uzņēmums;
 5. Dienvidkurzemes novads: 19 uzņēmumi.

Lursoft dati atklāj, ka novembrī reģistrēti divi uzņēmumi ar 523,50 tūkst. EUR pamatkapitālu. Viens no tiem ir Rīgas centrā reģistrētais SIA “Xstunda”, kura vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Pēters Sutta. Lursoft dati atklāj, ka P. Sutta ir arī viens no SIA “VECTO” līdzīpašniekiem. Minētā uzņēmuma pamatdarbības joma saistīta ar centrālo biroju darbību, pērn tas strādājis ar 173 eiro zaudējumiem.

Divas dienas pēc reģistrācijas SIA “Xstunda” kļuvusi par 50% kapitāldaļu turētāju SIA “Sport Revolution”. Pārējās šī uzņēmuma kapitāldaļas pieder novembrī reģistrētajam SIA “JLSR”, kura pamatkapitāls, gluži tāpat kā SIA “Xstunda”, arī ir 523,50 tūkst. EUR. Jūrmalā reģistrētā SIA “JLSR” vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Jānis Leitāns.

SIA “Sport Revolution” dibināts 2011. gadā un nodarbojas ar dažādu projektu izstrādi un realizāciju, tostarp arī sporta trenažieru un treniņu palīgierīču ražošanu. 2021. gadā uzņēmums izstrādāja jaunus sporta trenažierus un treniņu palīgierīču veidus, kā arī pilnveidoja un uzlaboja Hockey Revolution, My Floorball un Field Hockey Star produktus. Covid-19 ietekmē samazinoties kopējam pieprasījumam, pērn arī saruka SIA “Sport Revolution” apgrozījums, samazinoties līdz 907,31 tūkst. EUR, tā peļņa pēc nodokļu nomaksas 2021.gadā bija 179,88 tūkst. EUR. Lursoft dati rāda, ka SIA “Sport Revolution” šobrīd reģistrētas 10 aktīvas struktūrvienības, tostarp arī vairākas tirdzniecības vietas Amazon interneta veikalos.

47,6% gadījumu novembrī reģistrēto uzņēmumu dalībniekiem jau iepriekš piederējušas daļas citos Latvijas uzņēmumos

Tāpat kā SIA “JLSR”, arī trešais lielākais uzņēmums novembrī reģistrēts ārpus galvaspilsētas. Tas ir SIA “Bucenieki” no Bauskas novada Iecavas pagasta, kura reģistrētais un apmaksātais pamatkapitāls ir 300 tūkst. EUR. Lursoft dati rāda, ka jaunreģistrētā uzņēmuma vienīgais dalībnieks ir igauņu LATO KV OU, taču patiesie labuma guvēji – Latvijas valstspiederīgie. Lursoft izpētījis, ka minētajam igauņu uzņēmumam iepriekš Latvijā nav piederējušas daļas citos uzņēmumos. Jānorāda, ka SIA “Bucenieki” juridiskajā adresē reģistrēts vēl viens uzņēmums – SIA “EKO KOKSNE”.

Apkopotie dati rāda, ka 100 tūkst. EUR liels pamatkapitāls pagājušajā mēnesī reģistrēts trīs uzņēmumiem – SIA “INDEXO AIFP”, SIA “Linstow TOBRE” un SIA “Peninsula Investment LTD”.

SIA “Linstow TOBRE” ir jaunākais no 13 uzņēmumiem, kas Latvijā pieder norvēģu AS “LINSTOW”, liecina Lursoft dati. Vienlaikus aizvadītajā mēnesī AS “LINSTOW” ne tikai reģistrējis jaunu uzņēmumu, bet arī palielinājis vairāku citu sev piederošo uzņēmumu pamatkapitālu.

SIA “Linstow TOBRE” reģistrēts š.g. 9. novembrī, par valdes priekšsēdētāju ieceļot Frode Groenvold, bet valdes locekļiem – Andri Kublačovu un Jāni Valdmani. Jaunreģistrētā uzņēmuma juridiskā adrese atrodas Stacijas laukumā 4, Rīgā, kur mājvietu raduši arī citi “LINSTOW” grupas uzņēmumi.

Ārvalstu kapitāls novembrī reģistrēts 13,6% no visām pagājušā mēnesī reģistrētajām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību.

Lursoft dati rāda, ka divi jauni uzņēmumi pagājušajā mēnesī pievienojušies “INDEXO” grupai. Tie ir SIA “INDEXO AIFP” un AS “INDEXO REAL ESTATE FUND”. SIA “INDEXO AIFP” reģistrēts š.g. 2. novembrī ar 100 tūkst. EUR pamatkapitālu, savukārt AS “INDEXO REAL ESTATE FUND – 24. novembrī ar 50 tūkst. EUR lielu pamatkapitālu. Abu uzņēmumu valdē iecelts Kristaps Bērziņš, SIA “INDEXO AIFP” gadījumā valdē kopā ar viņu darbojas arī Ieva Jēgere un Gundars Sproga.

Novembrī reģistrētas 163 sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kuru pamatkapitāls ir tikai 1 eiro.

 TOP 10 lielākie novembrī reģistrētie uzņēmumi:

 1. SIA “Xstunda”: 523,50 tūkst. EUR;
 2. SIA “JLSR”: 523,50 tūkst. EUR;
 3. SIA “Bucenieki”: 300 tūkst. EUR;
 4. SIA “INDEXO AIFP”: 100 tūkst. EUR;
 5. SIA “Linstow TOBRE”: 100 tūkst. EUR;
 6. SIA “Peninsula Investment LTD”: 100 tūkst. EUR;
 7. SIA “BBRZ”: 60 tūkst. EUR;
 8. SIA “Mobility Fleet Solutions”: 50 tūkst. EUR;
 9. AS “INDEXO REAL ESTATE FUND”: 50 tūkst. EUR;
 10. AS “Ventspils Stevedoring Company”: 35 tūkst. EUR.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*