Blog

Vairāk nekā 20 patiesie labuma guvēji no Krievijas un Baltkrievijas pēdējā pusgada laikā mainījuši savu valstspiederību

2022. gada 22. aprīlis

Krievijas bruņotais iebrukums Ukrainā un Rietumvalstu noteiktās sankcijas pret Krievijas amatpersonām un uzņēmējiem ne vienu vien uzņēmēju mudinājis meklēt iespējas, kā distancēties no piederības agresorvalstij.

Vairāki uzņēmēji, iespējams, šī iemesla dēļ izlēmuši mainīt savu valstspiederību, lai biznesa partneriem turpmāk neasociētos ar Krieviju vai tās izvērstās agresijas atbalstošo Baltkrieviju. Lursoft pētījums atklāj, ka pēdējā pusgada laikā Krievijas vai Baltkrievijas valstspiederību mainījuši 22 uzņēmēji. Tiem patiesā labuma guvēja statuss šobrīd reģistrēts vairāk nekā 40 Latvijas uzņēmumos.

Analizējot šo patieso labuma guvēju datus par to jauno valstspiederību, redzams, ka 8 gadījumos no 22 uzņēmēji mainījuši savu valstspiederību no Krievijas vai Baltkrievijas uz Izraēlu. Vēl reģistrēti vairāki gadījumi, ka pēdējā pusgada laikā patiesie labuma guvēji mainījuši Krievijas vai Baltkrievijas valstspiederību uz Ukrainas, Kipras vai Bulgārijas. Šogad marta sākumā reģistrēts arī viens gadījums, kad Krievijas valsts piederību uzņēmuma patiesais labuma guvējs mainījis uz Latvijas. 

No iepriekšminētajiem uzņēmējiem visvairāk uzņēmumos patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts Stanislavam Savchenko. Lursoft pieejamā informācija rāda, ka uzņēmējam, kurš šogad aprīlī reģistrējis informāciju par valstspiederības maiņu no Krievijas uz Ukrainas, patiesā labuma guvēja statuss patlaban reģistrēts desmit uzņēmumos Latvijā. No tiem pelnošākais Stanislavam Savchenko piederošais uzņēmums 2020.gadā bijis nekustamo īpašumu jomā strādājošais SIA “PRANA HK”, kas aizpērno gadu noslēdza ar 1,2 milj. EUR lielu peļņu. 2020.gadā uzņēmums pārdevis daļu no sev piederošā nekustamā īpašuma Zasulauka ielā 28, Zasulauka ielā 28A un Zasulauka ielā 32, Rīgā, turpmāko savu darbību plānojot atlikušā īpašuma attīstības un apsaimniekošanas virzienā. Jānorāda, ka nekustamo īpašumu jomā darbojas vairākums no Stanislavam Savchenko piederošajiem uzņēmumiem. 

Lursoft apkopotā informācija rāda, ka valstspiederību mainījis arī Igaunijā dzīvojošais Boriss Skvortsovs, kuram iepriekš bija Krievijas Federācijas izdotā pase, bet 2019.gada septembrī uzņēmējam pasi izsniegusi Izraēla. Informācija par valstspiederības maiņu datos par patiesajiem labuma guvējiem Uzņēmumu reģistrā reģistrēta šogad martā. 

Gluži tāpat kā uzņēmēja Stanislava Savchenko gadījumā, arī kompānijas, kuru patiesais labuma guvējs ir Boriss Skvortsovs, darbojas nekustamo īpašumu nozarē. No tiem lielākais ir 2016.gadā reģistrētais SIA “LSREF3 Riga Plaza”, kam pieder Pārdaugavā esošais modes un izklaides centrs “Riga Plaza”. Lursoft pieejamā informācija liecina, ka 2020.gadā, Covid-19 pandēmijas ierobežojošo pasākumu ietekmē, uzņēmuma apgrozījums saruka līdz 9,62 milj. EUR, kas gada laikā ir kritums par 24%. Neskatoties uz ievērojamo apgrozījuma samazinājumu, uzņēmumam izdevās 2020.gadu noslēgt ar peļņu, tai pēc nodokļu nomaksas veidojot 447,38 tūkst. EUR. 

Pēc Lursoft pētījuma datiem, nekustamo īpašumu jomā strādā trešdaļa no visiem uzņēmumiem, kuru patiesie labuma guvēji no Krievijas un Baltkrievijas pēdējā pusgada laikā reģistrējuši informāciju par valsts piederības maiņu. Tikmēr lielāko apgrozījumu un arī peļņu uzrādījuši uzņēmumi, kas strādā ražošanā un tirdzniecības sektorā. 

Līderos to vidū ir SIA “Evopipes”, kura patiesajam labuma guvējam Miron Gorilovskiy valstspiederība mainīta no Krievijas uz Izraēlas. Polimēru cauruļu un to sistēmu ražotājs SIA “Evopipes” ik gadu kāpina savu apgrozījumu, 2020.gadā tam sasniedzot jau 32,25 milj. EUR, bet peļņai 3,36 milj. EUR. Aizpagājušajā gadā audzis ne tikai ražotāja apgrozījums un peļņa, bet arī nodarbināto skaits, kas sasniedzis jau 130 strādājošos. Lursoft apkopotā informācija no Valsts ieņēmumu dienesta liecina, ka pērn SIA “Evopipes” nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksāja 2,4 milj. EUR. 

Vēl lielāks darbinieku skaits 2020.gadā bijis tikai SIA “Semarah hotel management”, kura patiesajam labuma guvējam Nikitam Polovinkinam Krievijas valstspiederība mainīta uz Kipras. Aizpērn Semarah viesnīcu tīklā bija nodarbināti 206 strādājošie. Tiesa, balstoties uz jaunākajiem datiem, kurus publiskojis VID, 2021.gadā SIA “Semarah hotel management” darbinieku skaits sarucis līdz 181. Kā liecina SIA “Semarah hotel management” vadības ziņojums, uzņēmums kā operators pārvalda trīs viesnīcas: “Metropole” (88 numuri), “Lielupe” (264 numuri, iekštelpu un āra baseins, SPA, sporta zāle, sāls istaba, konferenču zāles, bārs, restorāns, bērnu rotaļu istaba), kurām piešķirts četru zvaigžņu novērtējums, un pieczvaigžņu viesnīcu “Grand Poet Hotel”.

Jau minēts, ka viens no uzņēmējiem mainījis Krievijas valstspiederību uz Latvijas. Tas ir apdrošināšanas nozarē strādājošais Maksims Mjatiškins, kuram patiesā labuma guvēja statuss Latvijā reģistrēts četros uzņēmumos. Lielākais no tiem ir 2003.gadā reģistrētais apdrošināšanas brokeru nozarē strādājošais SIA “Unibrokker Insurance & Consulting”, kas aizpagājušajā gadā apgrozīja 468,3 tūkst. EUR. Lai gan senākā informācija par uzņēmēja valstspiederības maiņu reģistrēta jau 2020. gadā, kā patiesā labuma guvējam viņam statuss mainīts vien šogad.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*