Blog

Patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts 140,7 tūkstošiem personu

2022. gada 24. februāris

Kā liecina LR Uzņēmumu reģistra publiskotā informācija, patiesā labuma guvēja statuss šobrīd Latvijā reģistrēts 140,7 tūkstošiem personu. Lursoft izpētījis, ka no šīm personām desmitā daļa ir ārvalstnieki. Visvairāk patieso labuma guvēju Latvijā reģistrēts no tuvējām kaimiņvalstīm – Krievijas (3036 personas), Lietuvas (1546 personas) un Igaunijas (1189 personas).

Lursoft izpētījis, ka šobrīd Latvijā ir 343 personas, kurām patiesā labuma guvēja statuss vienlaikus reģistrēts vismaz 10 uzņēmumos. Tostarp četriem uzņēmējiem – vienlaikus pat vairāk nekā 50 uzņēmumos.

Līderis to vidū ir Alvis Krasovskis, kuram patiesā labuma guvēja statuss februāra vidū reģistrēts pat 57 uzņēmumos. Salīdzinot ar aizvadītā gada vasaru, šo uzņēmumu skaits gan ir sarucis, jo vēl pērn jūnijā Alvis Krasovskis bija patiesais labuma guvējs 75 uzņēmumos. Tie 2020.gadā kopā apgrozījuši 45,71 milj. EUR, nopelnījuši 1,25 milj. EUR un VID administrētajos nodokļos samaksājuši 4,39 milj. EUR. Papildus tam, uzņēmumi, kuru patiesais labuma guvējs ir Alvis Krasovskis, aizpērn ar darba vietām nodrošināja 424 darbiniekus. Lielākais darba devējs to vidū ir tirdzniecības nozarē strādājošais SIA “Banderi S. IDE”, kam pieder vairāki “Elvi” un “Alkoutlet” veikali. Tajos aizpērn bija nodarbināti 190 strādājošie. 

Lai gan Alvja Krasovska uzņēmumi pārstāv plašu nozaru spektru, teju puse no visiem uzņēmumiem strādā sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanas un pārvaldīšanas jomā. Teju visu šo uzņēmumu kapitāldaļu turētājs ir pirms divpadsmit gadiem reģistrētais SIA “Realto Capital”. Jānorāda, ka SIA “Realto Capital” ir arī kapitāldaļu turētājs pelnošākajam uzņēmumam, kura patiesais labuma guvējs ir Alvis Krasovskis. Tas ir SIA “Mūkusalas Biznesa Centrs”, kas 2020.gadā apgrozīja 3,34 milj. EUR un nopelnīja 0,52 milj. EUR. Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA “Mūkusalas Biznesa Centrs” norādījis, ka uzņēmuma nomnieku skaits, neskatoties uz Covid-19 ierobežojumiem un nomnieku darbinieku izvēli strādāt attālināti, aizpērn nav samazinājies. Tieši pretēji, 2020.gada beigās SIA “Mūkusalas Biznesa Centrs” bija iznomājis 97,5% no savām iznomājamām platībām. 

Patiesā labuma guvēja statuss vairāk nekā piecdesmit uzņēmumos reģistrēts arī Aigaram Kesenfeldam, Rihardam Rāvim un Jānim Škutānam. Tāpat kā Alvja Krasovska gadījumā, arī šiem trim uzņēmējiem pēdējā pusgada laikā samazinājies uzņēmumu skaits, kuros tie reģistrēti kā patiesie labuma guvēji. Tā, piemēram, vēl aizvadītā gada vasarā Aigars Kesenfelds bija 69 uzņēmumu patiesais labuma guvējs, bet šobrīd – 55. 

Lursoft apkopotā informācija rāda, ka patieso labuma guvēju saraksta galvgalī vairs nav atrodams Māris Pumpurs, kuram vēl jūnijā patiesā labuma guvēja statuss bija reģistrēts 66 uzņēmumos. Tiesa, šādu iznākumu Lursoft jau prognozēja iepriekš, jo vasarā vairākām Mārim Pumpuram piederošām firmām bija reģistrēta darbības izbeigšana, atsevišķos gadījumos arī uzsākts likvidācijas process, kā arī to skaitā bijuši uzņēmumi, kas ilgstoši pastāvējuši bez amatpersonām. Šobrīd Mārim Pumpuram patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts 31 uzņēmumā. 

Patieso labuma guvēju saraksta galvgalī atrodami arī trīs ārvalstnieki, liecina Lursoft apkopotā informācija. Ievērojamākos finanšu rādītājus to vidū sasnieguši Nerijus Numa piederošie uzņēmumi, kuru vidū ir mazumtirdzniecības ķēde SIA “MAXIMA Latvija”, aptieku tīkls SIA “Euroaptieka”, arī inkasācijas un apsardzes kompānijas SIA “EUROCASH1 LV” un SIA “EUROCASH1”. Kopējais Nerijus Numa Latvijā reģistrēto uzņēmumu apgrozījums 2020.gadā sasniedza 1,05 miljardus eiro, bet peļņa – 43,17 milj. EUR. Lursoft pētījums atklāj, ka SIA “MAXIMA Latvija” aizpērn uzrādījis trešo lielāko apgrozījumu (946,51 milj. EUR) starp visiem Latvijas uzņēmumiem. To apsteidzis vien tā sīvākais konkurents SIA “RIMI LATVIA”, kā arī ķīmisko vielu vairumtirgotājs SIA “Uralkali Trading”, kas 2020.gadā apgrozīja 1,8 miljardus eiro. Jāpiebilst, ka SIA “MAXIMA Latvija” 2020.gadā bija 6.pelnošākais uzņēmums valstī.

Lursoft pētījums atklāj, ka otrs lielākais Nerijus Numa piederošais uzņēmums Latvijā – SIA “Euroaptieka” – pēc apgrozījuma starp visiem Latvijas uzņēmumiem 2020.gadā ir ierindojies 140. vietā. Aptieku tīkls gada laikā audzējis apgrozījumu par 12%, tam sasniedzot 50,79 milj. EUR. 

TOP 11 personas, kurām patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts visvairāk uzņēmumos:

 1. Alvis Krasovskis: 57 uzņēmumi;
 2. Aigars Kesenfelds: 55 uzņēmumi;
 3. Rihards Rāvis: 54 uzņēmumi;
 4. Jānis Škutāns: 52 uzņēmumi;
 5. Nika Berne: 45 uzņēmumi;
 6. Nerijus Numa: 45 uzņēmumi;
 7. Edvards Šlesers: 42 uzņēmumi;
 8. Kristiāna Lībane-Šķēle: 40 uzņēmumi;
 9. George Rohr: 40 uzņēmumi;
 10. Mihails Uļmans: 39 uzņēmumi;
 11. Moris Tabacinic: 39 uzņēmumi.

Informācija par patiesajiem labuma guvējiem apkopota uz 21.02.2022., izmantojot datus, kas publicēti saskaņā ar Likuma par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra 4.10 panta 12.daļu. Statistika apkopota un datu apstrāde veikta sabiedrības interesēs.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*