Lursoft news

Uzņēmuma risku izvērtēšana. Kā šo procesu padarīt ērtāku un ātrāku?

2022. gada 4. februāris

Par to, cik svarīgi ne tikai darījuma slēgšanas, bet arī turpmākā sadarbības procesa laikā ir izvērtēt riskus, visticamāk, ir dzirdējis ikviens, taču bieži vien šie jautājumi paliek otrā plānā, jo tas var šķist laikietilpīgi, dārgi un nav informācijas, kur meklēt tam nepieciešamos resursus.

Lursoft ir svarīgi, lai Latvijā būtu droša uzņēmējdarbības vide, tāpēc savā 30 gadu darbības laikā esam kļuvuši par nozīmīgu atbalstu uzņēmējiem ikdienas darba procesu organizēšanā, tostarp, radot risinājumus un pakalpojumus, kas ļauj vienkāršā, viegli saprotamā veidā, ieekonomējot savus finanšu un laika resursus, arī izvērtēt klientu riskus.

Kā izvērtēt riskus?

Sankciju saraksti

Lursoft ikvienam nodrošina piekļuvi Sankciju sarakstiem, ļaujot vienkopus iegūt informāciju par visām personām, organizācijām un arī transportlīdzekļiem, kas iekļauti Latvijas, ANO, Eiropas Savienības un ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC), Apvienotās Karalistes sankciju sarakstos, arī subjektiem, kas iepriekš bijuši iekļauti kādā no sankciju sarakstiem. 

Šobrīd sankciju sarakstos iekļauti 15125 subjekti, tostarp 8981 persona, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai visa informācija būtu pieejama vienuviet un ērti pārskatāma, tādējādi ļaujot ikvienam ievērojami ieekonomēt savus laika resursus. Būtiski, ka Lursoft pieejamajos Sankciju sarakstos informācija regulāri tiek aktualizēta no pirmavotiem, nodrošinot piekļuvi aktuālākajiem datiem, kas jo īpaši svarīgi šobrīd, kad, ieviešot ierobežojošos pasākumus pret Baltkrievijas režīmu, noteiktas sankcijas pret vairākām personām no Baltkrievijas. Jānorāda, ka patlaban sankciju sarakstos atrodami 388 subjekti no Baltkrievijas.

UZ SANKCIJU SARAKSTIEM

Visi Lursoft lietotāju pieprasījumi Sankciju katalogā tiek protokolēti, lai to nepieciešamības gadījumā varētu izmantot kā pierādījumu, ka ievērota likumā noteikto prasību izpilde veikt klientu izpēti.

Likums nosaka, ka personu pārbaude Sankciju sarakstos ir obligāta ikvienam, ne tikai uzņēmumiem un iestādēm

AML izziņa

Gluži tāpat kā pirms darījuma slēgšanas tiek pārbaudīti potenciālā klienta publiski pieejamie finanšu dati, veiktās nodokļu iemaksas, parādi un savlaicīgi neapmaksātie nodokļi, lai būtu drošs, ka tas būs spējīgs pildīt savas saistības, svarīgi izvērtēt arī pārējo informāciju, kas var signalizēt par dažādiem riskiem.

Ne tikai to uzņēmumu vajadzībām, kuriem klientu risku izvērtēšanu par obligātu nosaka Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums, bet ikvienam uzņēmējam, kuram rūp sava biznesa turpmākā nākotne, Lursoft nodrošina piekļuvi AML izziņām. 

Lai piekļūtu šai informācijai, Lursoft meklētājā atrodi interesējošo uzņēmumu, un izvēlies apskatīt AML izziņu. 

Balstoties uz VID izstrādātajās vadlīnijās definētajiem riskiem, AML izziņā iekļauta plaša informācija par potenciālajiem riskiem:

  • Juridisko formu;
  • Maksātnespēju;
  • Darbības apturēšanu;
  • Saimnieciskās darbības apturēšanu;
  • Īpašnieku, patieso labuma guvēju valsti;
  • Sankcijām pret uzņēmuma īpašniekiem, patiesajiem labuma guvējiem un amatpersonām;
  • Nodokļu parādiem;
  • Saimnieciskās darbības nozari;
  • Īpašnieku, amatpersonu maiņu pēdējā gada laikā;
  • Adresi.

Gadījumā, ja kāds no riskiem būs paaugstināts, izziņā būs redzams brīdinājums. Nepieciešamības gadījumā AML izziņa nodrošina iespēju arī veikt risku faktoru padziļinātu pārbaudi.

AML IZZIŅAS PARAUGS

Kā nodrošināt risku uzraudzības nepārtrauktību?

Tikpat nozīmīgi, cik svarīgi izvērtēt klienta riskus pirms darījuma slēgšanas, ir arī to nepārtraukta kontrole un uzraudzība. Lai uzņēmējiem atvieglotu šo darbu, Lursoft nodrošina plašu monitoringu klāstu, kas ļauj sekot līdzi izmaiņām uzņēmumu reģistrācijas datos, nodokļu parādu izmaiņām, gada pārskatu iesniegšanai, saimnieciskās darbības apturēšanai, maksātnespējas notikumiem un daudzām citām izmaiņām, par kurām ir svarīgi zināt, lai samazinātu sava biznesa riskus. To vidū īpaši jāizceļ Sankciju monitorings, kā arī AML izmaiņu monitorings.

Sankciju monitorings nodrošina iespēju pārraudzīt savus klientus un sekot līdzi tam, vai kāds no tiem nav iekļauts Eiropas Savienības, OFAC, Apvienoto Nāciju, Apvienotās Karalistes vai arī Latvijas Nacionālajā sankciju sarakstos. Būtiski, ka Sankciju monitorings ļauj uzraudzīt gan Latvijā, gan ārvalstīs reģistrētās personas un objektus.

Tikmēr AML izmaiņu monitorings nodrošina iespēju saņemt paziņojumus, ja uzņēmumam reģistrētas kādas izmaiņas līdzšinējā AML risku statusā, tostarp, ja uzņēmumam atceltas visas amatpersonas, reģistrēts īpašnieku valsts risks u.tml.

Lursoft monitorings radījis iespēju uzņēmējiem ietaupīt savu laiku un resursus, vienlaikus nodrošinot nepārtrauktu klientu uzraudzību, jo gadījumā, ja klienta statusā tiks reģistrētas izmaiņas, saņemsi par to monitoringa paziņojumu, lai operatīvi varētu izvērtēt turpmākos sadarbības nosacījumus ar konkrēto uzņēmumu.

UZZINĀT VAIRĀK PAR MONITORINGU IESPĒJĀM

Lai saņemtu papildu informāciju par to, kā tavs uzņēmums var uzlabot risku izvērtēšanas un  klientu uzraudzības procesus, aicinām sazināties ar savu klientu konsultantu vai arī Lursoft Klientu apkalpošanas centru, rakstot uz info@lursoft.lv vai arī zvanot pa tālruni 67844300.

Šogad februārī Lursoft svin savu 30 darbības gadu jubileju. Šo gadu laikā Lursoft kļuvis par nozīmīgu atbalstu uzņēmējiem to ikdienas darba procesu organizēšanā, nodrošinot plašu pakalpojumu klāstu, sākot no atbalsta tirgus izpētē un potenciālo klientu apzināšanā, beidzot ar klientu risku izvērtēšanu un to ikdienas uzraudzīšanu. Rūpējoties par drošu uzņēmējdarbības vidi Latvijā un ticamu datu pieejamību, Lursoft vienkopus nodrošina plašu aktuālo informāciju no daudziem datu avotiem – Uzņēmumu reģistra, Valsts ieņēmumu dienesta, Eiropas Biznesa reģistra, Zemesgrāmatas, Kadastra, CSDD, Iepirkumu uzraudzības biroja, Paus Konsults, Verdikts u.c.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*