Blog

Covid-19 testu veikšana sekmējusi lielāko laboratoriju apgrozījuma un peļņas kāpumu

2021. gada 23. septembris

Ik dienu Latvijā iedzīvotājiem tiek veikti vairāki desmiti tūkstošu Covid-19 testu, to skaitam strauji pieaugot līdz ar jaunā mācību gada sākšanos, kad ik nedēļu testēta arī lielākā daļa skolēnu.

Lursoft apkopojis datus par lielākajām Latvijas laboratorijām, kurām Covid-19 pandēmija nesusi gan papildu darbu apjomu, gan prasību ātri pielāgoties pandēmijas diktētajiem noteikumiem. Nenoliedzami, slodzes pieaugums laboratorijās rezultējies arī ar šo uzņēmumu apgrozījuma un peļņas rādītāju pieaugumu, ko uzrāda arī Lursoft pētījuma dati.

Covid-19 testu veicēji ar lielāko analīžu paraugu ņemšanas vietu skaitu ir SIA “Centrālā laboratorija”, SIA “E. Gulbja laboratorija” un SIA “Dziedniecība”, kas plašāk zināma kā “MFD Veselības grupa”. Bez iepriekšminētajiem Covid-19 analīžu veikšanu nodrošina arī Valsts zinātniskais institūts “Bior”, SIA “NMS Laboratorija”, arī Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca.

Gada pārskatus visi vēl nav iesnieguši

Atšķirībā no pārējām laboratorijām, kuras jau iesniegušas savus pārskatus par 2020.gadu, SIA “Dziedniecība” jaunākais pārskats vēl nav pieejams. Lai gan iepriekš SIA “Dziedniecība” savus pārskatus ik gadu iesniegusi jūlijā, 2019.gada pārskats iesniegts ievērojami vēlāk – vien oktobra beigās – un tajā sniegtā informācija par Covid-19 ietekmi uz uzņēmuma darbību bijusi salīdzinoši virspusīga. Uzņēmuma mājas lapā publiskotā informācija rāda, ka tam šobrīd Latvijā izvietoti 17 Covid-19 analīžu pieņemšanas punkti, tāpat arī SIA “Dziedniecība” ir viens no tiem uzņēmumiem, kas veic testēšanu skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs. Tiesa, plašsaziņas līdzekļos jau izskanējusi informācija par vairāku skolu sūdzībām attiecībā uz SIA “Dziedniecība” veikto izmeklējumu kārtību, jo ar uzņēmumu izglītības iestādēm ir sarežģīti sazināties, tas savlaicīgi nepiegādā testus, nespēj nodrošināt savlaicīgu testu veikšanu. Informācija par mācību iestāžu neapmierinātību nonākusi arī līdz Saeimas Izglītības komisijai, taču, neskatoties uz neizdarībām, “MFD laboratorija” arī turpmāk veiks skolēnu testēšanu, jo citiem testēšanas pakalpojumu sniedzējiem trūkst kapacitātes.

Jānorāda, ka šogad martā SIA “Dziedniecība” uzvarējusi nepilnus 42 tūkst. EUR vērtā VSIA “Latvijas Televīzija” iepirkumā par Covid-19 testēšanas nodrošināšanu.

Vērtējot SIA “Dziedniecība” veikto nodokļu iemaksu apjomu valsts kopbudžetā 2020.gadā, ļoti ticams, ka pērn uzņēmuma apgrozījums būtiski nav palielinājies, jo arī samaksāto nodokļu apjoms nav audzis. VID publiskotā informācija rāda, ka pagājušajā gadā SIA “Dziedniecība” nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksāja 3,35 milj. EUR, kamēr gadu iepriekš – 3,56 milj. EUR. Tikmēr gan SIA “Centrālā laboratorija”, gan SIA “E. Gulbja laboratorija” samaksāto nodokļu apjoms līdz ar apgrozījuma kāpumu pagājušajā gadā ir pieaudzis.

Straujāko kāpumu starp laboratorijām 2020.gadā piedzīvojusi SIA “Centrālā laboratorija”. Tās apgrozījums pērn teju dubultojies, savukārt peļņa pieckāršojusies. 

Apgrozījums dubultojies, peļņa – pieckāršojusies 

SIA “Centrālā laboratorija” kopš tās dibināšanas 1994.gadā ir izveidojusies par vienu no liekākajām Baltijas laboratorijām ar 65 filiālēm un 30 Covid-19 paraugu savākšanas punktiem. Pēdējos desmit gadus SIA “Centrālā laboratorija” apgrozījums ik gadu uzrādījis pieaugumu, liecina Lursoft Multi atskaites dati, pērn sasniedzot jaunu rekordu – 31,88 milj. EUR. Laboratorijai tas ir līdz šim straujākais apgrozījuma kāpums. “Uzņēmuma ieņēmumi ir strauji kāpuši, jo uzņēmums 2020.gadā iesaistījās Covid-19 paraugu pieņemšanā un testēšanā visā valsts teritorijā. Tika atvērti vairāk nekā 30 Covid-19 paraugu savākšanas punkti un 4 jaunas laboratorijas filiāles Daugavpilī, Jēkabpilī un Rīgā,” teikts SIA “Centrālā laboratorija” iesniegtajā vadības ziņojumā. Stiprinot uzņēmuma kapacitāti dažādu infekciju ierosinātāju noteikšanā, SIA “Centrālā laboratorija” ir investējusi 1 milj. EUR molekulārās nodaļas attīstībā, iegādājoties pasaules vadošo ražotāju molekulāri bioloģisko izmeklējumu testēšanas iekārtas. Vērtējot investīciju objektus, liela vērība tiek pievērsta laboratorijas automatizācijai un IT risinājumiem. SIA “Centrālā laboratorija” pērn strauji kāpinājusi ne tikai apgrozījumu, bet arī peļņu. Ja 2019.gadā uzņēmums nopelnīja 2,26 milj. EUR, tad pērn tie bijuši jau 11,12 milj. EUR. 

SIA “Centrālā laboratorija” samaksāto nodokļu apjoms valsts kopbudžetā 2020.gadā audzis par nepilnu 1 milj. EUR, sasniedzot 2,9 milj. EUR. AS “Repharm” piederošais uzņēmums, kam pieder arī AS “Veselības centru apvienība”, AS “Sentor farm aptiekas” u.c. uzņēmumi, pagājušajā gadā bija darba devējs 535 strādājošajiem. Gada laikā darbinieku skaits uzņēmumā audzis par 91 cilvēku.

Šogad SIA “Centrālā laboratorija” uzvarējusi jau sešos publisko iepirkumu konkursos, kamēr pērn visa gada garumā – 3. Lielākais konkurss, kurā šogad uzvarējusi SIA “Centrālā laboratorija”, ir par kolorektālā vēža skrīninga izmeklējumiem ar laboratorijas imūnķīmijas metodi un loģistikas pakalpojumiem. Iepirkuma līgumcena – 0,96 milj. EUR. 

Apgrozījuma līderis nozarē

Laboratorisko izmeklējumu nozarē lielākais privātā kapitāla spēlētājs ir SIA “E. Gulbja laboratorija”. Lai arī tā apgrozījuma kāpums 2020.gadā nav bijis tik straujš kā SIA “Centrālā laboratorija” gadījumā, SIA “E. Gulbja laboratorija” starp visiem laboratorisko izmeklējumu sfērā strādājošajiem uzņēmumiem var lepoties ar lielāko apgrozījumu. “Pielāgošanās koronavīrusa analīžu veikšanai prasīja gan lielus cilvēkresursus, gan arī materiālos un tehniskos resursus, kas, attiecīgi, rezultējās ievērojamā apgrozījuma pieaugumā,” savā vadības ziņojumā norādījusi SIA “E. Gulbja laboratorija”. Pagājušajā gadā uzņēmuma apgrozījums palielinājies par 57,67%, sasniedzot 40,71 milj. EUR.  

Uzņēmuma peļņa pērn augusi par 50,42%, sasniedzot 6,73 milj. EUR. Egilam Gulbim, Didzim Gavaram un Birutai Banderei piederošā SIA “E. Gulbja laboratorija” aizvadītajā gadā apkalpojusi 1,6 miljonus pacientu, kas ir par 17% vairāk nekā 2019.gadā. 

2020.gads SIA “E. Gulbja laboratorija” bija nozīmīgs, jo tas uzsācis aktīvu jaunās ēkas Brīvības gatvē 364 būvniecību, tāpat arī sadarbībā ar SIA “JK Energo” un AS “Latvijas finieris” tapusi bezkontakta analīžu pieņemšanas/ nodošanas iekārta. Šogad plānots šāda veida iekārtu skaitu palielināt visā Latvijas teritorijā. Jānorāda, ka pēdējā gada laikā SIA “E. Gulbja laboratorija” darbinieku skaits pieaudzis par 30, tam sasniedzot 331 strādājošo.

Runājot par šī gada ieņēmumu prognozēm, SIA “E. Gulbja laboratorija” gan norādījusi, ka ārkārtējās situācijas dēļ to ir sarežģīti prognozēt.

No apgrozījuma krituma gada sākumā līdz straujam pieaugumam otrajā pusgadā

Atšķirībā no SIA “E. Gulbja laboratorija” un SIA “Centrālā laboratorija”, kuriem iesaistīšanās Covid-19 testēšanā palīdzējusi kāpināt gan apgrozījumu, gan peļņu, SIA “NMS Laboratorija”, pretstatā 2019.gada peļņai, pērn strādājusi ar zaudējumiem. Lursoft pieejamā informācija rāda, ka uzņēmuma apgrozījums pagājušajā gadā palielinājies minimāli, vien par 30 tūkst. EUR, sasniedzot 4,69 milj. EUR. Pretstatā 164,17 tūkst. EUR lielajai peļņai 2019.gadā, pērno gadu SIA “NMS Laboratorija” noslēgusi ar 1,48 milj. EUR zaudējumiem. Vadoties no uzņēmuma vadības ziņojumā sniegtajiem skaidrojumiem, zaudējumu rašanos sekmējusi uzņēmuma nekustamā īpašuma pārvērtēšana.

Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA “NMS Laboratorija” norāda, ka medicīnas nozarē strādājošajiem sarežģīts bijis tieši 2020.gada otrais ceturksnis, kad ieviesto ierobežojumu dēļ būtiski samazinājās saimnieciskā aktivitāte, līdz ar to arī strauji kritās pieprasījums pēc uzņēmuma sniegtajiem laboratoriskajiem pakalpojumiem. Pieprasījuma samazināšanos pastiprinājusi arī vispārēja trauksmes un baiļu sajūta, kas valdīja sabiedrībā kopumā, pandēmijai vēršoties plašumā. 2020.gada vasarā sācies straujš uzņēmuma apgrozījuma un peļņas pieaugums. “Covid-19 laboratoriskās analīzes tika iekļautas valsts apmaksājamo analīžu klāstā, kas motivēja uzņēmumu dažādot un palielināt piedāvāto laboratorisko izmeklējumu apjomu. Attiecīgo analīžu veikšanai tika iegādāta medicīniskā aparatūra 411,66 tūkst. EUR vērtībā,” skaidro SIA “NMS Laboratorija”. 2020.gada beigās uzņēmums uzsāka Covid-19 analīžu veikšanu savās laboratorijās Rīgā un Liepājā, kā arī nodrošināja materiāla noņemšanu vairākās filiālēs.

1995.gadā reģistrētās SIA “NMS Laboratorija” kapitāldaļu turētājs ir SIA “Contract Pharma”, bet patiesais labuma guvējs – Guntis Belēvičs.

Jānorāda, ka SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” 2020.gadā apgrozīja 164,77 milj. EUR (+15,86%, salīdzinot ar gadu iepriekš). Ieņēmumu palielinājums galvenokārt saistīts ar veselības aprūpes pakalpojumu tarifu palielinājumu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai, kā arī Covid-19 pacientu ārstēšanas izdevumu apmaksu 2,5 milj. EUR un laboratorijas Covid-19 testēšanas pakalpojumu apmaksu 5,7 milj. EUR vērtībā. Pērn SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” zaudējumi samazinājās līdz 0,53 milj. EUR.

Valsts zinātniskā institūta “Bior” publiskais pārskats par 2020.gadu šobrīd institūta mājas lapā vēl nav publiskots.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*