Blog

Dienas bizness: Krīze nozares skar atšķirīgi

2021. gada 14. septembris

14.septembra žurnālā “Dienas bizness” pētīts, kā dažādas nozares 2020.gadā pārvarējušas koronavīrusa krīzi.

Balstoties uz Lursoft sniegtajiem salīdzināmajiem datiem, secināts, ka bizness kopumā koronavīrusa pandēmiju 2020. gadā pārvarējis ar nelielu – 4,8% – neto apgrozījuma kritumu, bet tā būtiski izēdusi peļņu, jo tā sarukusi par 24,8%, kas rada jautājumus ne tikai par atsevišķu uzņēmumu, bet pat nozaru nākotnes perspektīvām.

Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa norāda, ka apkopotie rādītāji apliecina jau daudzkārt izskanējušo un pērn gada vidū ekspertu prognozēto, ka 2020.gada pandēmijas radītā krīze daudzām tautsaimniecības nozarēm ir liels pārbaudījums – būt vai nebūt. “Arī Lursoft šobrīd apkopotie gada pārskatu dati, kas fiksēti uz 01.09.2021., parāda, ka apgrozījuma kritumu 2020. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, piedzīvojušas teju puse tautsaimniecības nozaru,” pētījuma datus rāda D. Kiopa. Proti, lielākais apgrozījuma kritums vērojams mākslas, izklaides un atpūtas nozarē, kur kritums ir gandrīz 36%. Teju 30% apgrozījuma kritums, salīdzinot ar 2019. gadu, bijis izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē strādājošajiem uzņēmumiem. Savukārt transporta un uzglabāšanas nozares uzņēmumi pērn piedzīvojuši gandrīz 20% apgrozījuma kritumu. “Ja par šo nozaru finanšu rādītāju lejupslīdi 2020. gadā īpašu pārsteigumu nav, tad jāatzīmē, ka ir arī vairākas nozares, kuru apgrozījuma kritums, salīdzinot ar 2019. gadu, var radīt zināmu izbrīnu. Piemēram, salīdzinot ar 2019. un pat 2018. gadu, apgrozījuma kritumu piedzīvojusi arī būvniecības nozare. Elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozares uzņēmumu kopējais apgrozījums 2020. gadā sasniedza 1,68 miljardus eiro, un tas ir bijis zemākais apgrozījums pēdējo četru gadu laikā,” skaidro D. Kiopa. Savā ziņā pārsteidzoši, ka vairākās nozarēs, kurās, šķiet, nepastāvēja būtiski apstākļi, kas kavētu attīstību, tomēr apgrozījuma pieaugums kopumā nav noticis un nozare 2020. gadā faktiski saglabājusi 2019. gada apgrozījuma apjomus. 

“Kā viena no tādām ir minama, piemēram, informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozare, kurai pērnais gads kopumā bija īpaši labvēlīgs izaugsmei, tomēr, apkopojot vairāk nekā 6270 IT uzņēmumu finanšu datus, redzam, ka kopējais apgrozījums ir par 1,8% mazāks kā 2019. gadā. Savukārt, ja apskatām nozares, kurās apgrozījums pērn, salīdzinot ar 2019. gadu, ir pieaudzis, šeit ir gan pozitīvi un atzinīgi vērtējamas tendences, piemēram, apstrādes rūpniecības izaugsme, kā arī pakalpojumu jomas attīstība, kuras apgrozījums pieaudzis par gandrīz 6%,” tā D. Kiopa.

Lasīt visu rakstu:
https://news.lv/Dienas_Bizness_zurnals/2021/09/14/krize-nozares-skar-atskirigi

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*