Blog

Šogad būtiski sarucis juridiskām personām ierosināto maksātnespēju skaits

2021. gada 8. septembris

2021.gada 18.martā Saeima pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, ar kuriem maksātnespējas moratorijs tika pagarināts līdz š.g. 1.septembrim, nosakot, ka kreditori nevar iesniegt pieteikumu savu parādnieku maksātnespējai.

Lursoft analizējis datus, pētot, vai šogad ierosināto maksātnespējas procesu skaits ir zemāks nekā iepriekšējos gados, kā arī skatot, kuru nozaru uzņēmumi šogad visbiežāk nonākuši maksātnespējīgo vidū.

Šī gada pirmajos astoņos mēnešos ierosināto maksātnespēju skaits ir par nepilniem 10% mazāks nekā pērn attiecīgajā periodā. Salīdzinot ar 2019.gada pirmajiem astoņiem mēnešiem, šogad reģistrēts pat par trešdaļu mazāk maksātnespējas procesu, rāda Lursoft pētījuma dati. Kopumā šī gada pirmajos astoņos mēnešos ierosinātas 800 maksātnespējas, no tām vairākums (656) – fiziskām personām. 

Lursoft izpētījis, ka šogad, salīdzinot ar gadu iepriekš, fiziskām personām ierosināto maksātnespēju skaits palielinājies, kamēr juridiskajām personām – samazinājies. Šogad laika posmā no janvāra sākuma līdz augusta beigām juridiskajām personām ierosināti 147 maksātnespējas procesi, kamēr 2020.gada attiecīgajā periodā bijuši 223 procesi.

Lursoft dati rāda, ka trešā daļa no visiem uzņēmumiem, kuriem šī gada pirmajos astoņos mēnešos ierosināta maksātnespēja, saistīti ar tirdzniecības nozari. Starp nozarēm, kurās maksātnespēja šogad ierosināta biežāk nekā citu jomu uzņēmumiem,  ierindojas arī būvniecība un izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi.

Analizējot to uzņēmumu datus, kuriem šogad ierosināta maksātnespēja, redzams, ka 18 no tiem jau ir likvidēti, bet vēl astoņiem uzsākts likvidācijas process, savukārt 43% ir reģistrēti nodrošinājumi. Tiesa, atsevišķiem uzņēmumiem sākotnēji uzsākts likvidācijas process un tikai tad ierosināta maksātnespēja, kā tas bijis, piemēram, SIA “LANORIJA” gadījumā. Jau 2015.gadā uzņēmuma dalībnieks pieņēmis lēmumu par uzņēmuma likvidāciju, tajā pašā gadā arī VID apturējis tā saimniecisko darbību, taču maksātnespēja ierosināta vien šogad. Iepriekš SIA “LANORIJA” citu maksātnespējas procesu nav bijis.

Nozares, kurās 2021.gada pirmajos astoņos mēnešos ierosināts visvairāk maksātnespēju:

  1. Mazumtirdzniecība;
  2. Ēdināšanas pakalpojumi;
  3. Vairumtirdzniecība;
  4. Ēku būvniecība;
  5. Specializētie būvdarbi.

Lai gan teju puse no visiem uzņēmumiem, kuriem šogad ierosināta maksātnespēja, nav iesnieguši pārskatu par 2020.gadu, un vēl 43% uzņēmumu pērn apgrozījums ir krities, atsevišķos gadījumos uzņēmumi aizvadītajā gadā strādājuši ar apgrozījuma kāpumu. Viens no tādiem ir SIA “Baltic Track”, kas 2019.gadā apgrozīja 499,26 tūkst. EUR, bet pērn tā apgrozījums sasniedza jau 1,16 milj. EUR. Tiesa, neskatoties uz apgrozījuma kāpumu, uzņēmums strādājis ar nepilnus 400 tūkst. EUR lieliem zaudējumiem. Šobrīd uzņēmumam uzkrāts arī 26,9 tūkst. EUR liels nodokļu parāds. Pērn SIA “Baltic Track” bija darba devējs 40 darbiniekiem. Jānorāda, ka ar zaudējumiem pagājušajā gadā strādājuši 92% no visiem uzņēmumiem, kuriem šogad ierosināta maksātnespēja, un kuri iesnieguši pārskatus par 2020.gadu.

Maksātnespēja ierosināta pēc nepilnu gadu darbības

Lursoft izpētījis, ka uzņēmumu, kuriem šogad ierosināta maksātnespēja, vidējais vecums ir 7 gadi, taču starp maksātnespējīgajiem nonākuši arī uzņēmumi, kas reģistrēti vien pirms nepilna gada. Piemēram, SIA “Fliit Latvia”, kas reģistrēts 2020.gada 30.oktobrī, taču jau šī gada jūlijā pasludināta uzņēmuma maksātnespēja. Lursoft dati rāda, ka transporta palīgdarbību nozarē strādājošajam SIA “Fliit Latvia” šobrīd reģistrēts 107,94 tūkst. EUR liels nodokļu parāds. SIA “Fliit Latvia” vienīgais kapitāldaļu turētājs ir vācu kompānija Fliit Holding GmbH, kam šis ir vienīgais Latvijā reģistrētais uzņēmums.

Kopumā maksātnespējīgo uzņēmumu vidū atrodamas trīs aizvadītajā gadā reģistrētas firmas. Bez SIA “Fliit Latvia” to vidū ir arī SIA “TH SYSTEMS” un SIA “Prieks sadarboties”. Visiem trim uzņēmumiem reģistrēti nodokļu parādi, kas pārsniedz 150 eiro.

Vissenāk reģistrētais uzņēmums, kuram šogad ierosināta maksātnespēja, ir pirms 30 gadiem dibinātais parfimērijas un kosmētikas tirgotājs SIA “Gold Cosmetics”. Pēdējos gados uzņēmums nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības, tam ir reģistrēti nodrošinājumi, kā arī nodokļu parāds.

Maksātnespēja, neskatoties uz optimistiskām cerībām par uzņēmuma attīstību

Uzņēmumi, kuriem šogad ierosināta maksātnespēja, 2019.gadā kopā apgrozīja 51,51 milj. EUR, bet to kopējie zaudējumi sasniedza 5,06 milj. EUR. Ar peļņu aizpērn strādājusi vien piektā daļa no visiem uzņēmumiem. Vislielāko peļņu no visiem uzņēmumiem, kuriem šogad ierosināta maksātnespēja, aizpērn guvis SIA “Pro Technologies”, kas nodarbojās ar preču tirdzniecību e—vidē, kā arī programmēšanas pakalpojumu sniegšanu. 2019.gada pārskatā uzņēmums vēl norādījis, ka tas veiksmīgi īstenojis jaunas preču piegādes un vairākus IT projektu risinājumus, un nākotnē prognozēts apgrozījuma kāpums un peļņa, tiesa, salīdzinot ar gadu iepriekš, 2019.gadā SIA “Pro Technologies” uzrādīja gan apgrozījuma, gan peļņas kritumu. Neskatoties uz optimistiskajām prognozēm un 113,94 tūkst. EUR peļņu 2019.gadā, šobrīd maksātnespējīgais uzņēmums ir uzkrājis 570,87 tūkst. EUR lielu nodokļu parādu, un VID tam ir piemērojis divus nodrošinājumus. Tiesa, šogad aprīlī dīkstāvē esošajiem SIA “Pro Technologies”  darbiniekiem izmaksāts 1000 eiro liels valsts atbalsts, bet divus mēnešus vēlāk ir pasludināta uzņēmuma maksātnespēja. 

Raugoties pēc apgrozījuma 2019.gadā, vislielākais starp maksātnespējīgajiem uzņēmumiem tas bijis pirms desmit gadiem reģistrētajam būvniecības projektu izstrādes sfērā strādājošajam SIA “Project Alfa”. Lursoft Multi atskaites dati rāda, ka vēl 2019.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 5,78 milj. EUR, tiesa, pēdējos divus gadus tas bija uzrādījis kritumu. SIA “Project Alfa” vadības ziņojumā aizpērn norādīts, ka uzņēmums aktīvi turpināja strādāt Zviedrijas un Latvijas tirgū, noslēdzot visus ražošanas projektus. Tiesa, zaudējumu rezultātā uzņēmumam izveidojies negatīvs pašu kapitāls, tāpēc bija ieceres par uzņēmuma reorganizāciju. Pērn SIA “Project Alfa” apgrozījums nokrities vēl krasāk – līdz 455,15 tūkst. EUR – un uzņēmums turpinājis strādāt ar zaudējumiem. Pārskatā par 2020.gadu SIA “Project Alfa” jau norādījis, ka nākotnē iespējama uzņēmuma likvidācija, jo neveiksmīgu saimniecisko lēmumu pieņemšanas un Covid-19 pandēmijas izraisītās ekonomiskās krīzes rezultātā tas cietis ievērojamus zaudējumus. 

SIA “Project Alfa” vienīgajam īpašniekam – Maltā reģistrētajam Ostermalm Property Investments Limited – Latvijā šobrīd pieder 18 uzņēmumi. To vidū ir, piemēram, SIA “Malmo Investments”, SIA “Saliena Leisure Developments”, SIA “Silezers” u.c. uzņēmumi. 

Seko līdzi savu klientu un piegādātāju maksātnespējas informācijas izmaiņām ar Klientu Portfeļa monitoringu.

Otrs lielākais uzņēmums 2019.gadā pēc apgrozījuma, kam šogad ierosināta maksātnespēja, ir SIA “Jelgavas augļi”. Kopš tā dibināšanas 2015.gadā uzņēmums ik gadu kāpinājis savu apgrozījumu, kas 2019.gadā sasniedza 3,6 milj. EUR, tajā pašā laikā tirgotājs visu šo periodu strādājis ar zaudējumiem. Iesniegtajā vadības ziņojumā teikts, ka SIA “Jelgavas augļi” darbība 2019.gadā izvērtās sekmīgi, līdz ar to tika pieņemts lēmums par noliktavas platību dubultošanu, tāpat arī uzņēmumā bija nodarbināti ap 80 strādājošajiem, taču SIA “Jelgavas augļi” darbību negatīvi ietekmēja Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs iespējamā epidēmijas izcelšanās, kad E.Coli izraisītās saslimšanas dēļ slimnīcā nonāca vairāki bērni, kā rezultātā no uzņēmuma pakalpojumiem atteicās vairāk nekā puse klientu, un tas zaudēja aptuveni 40% no plānotā apgrozījuma. “Lai gan ar veiktajām analīzēm tika noteikts, ka uzņēmums nebija saistīts ar slimības izplatīšanos Siguldas bērnudārzos, pozitīvā informācija par uzņēmumu netika izplatīta masu medijos, kas liedza uzņēmumam ātri atjaunot pārtraukto sadarbību ar saviem partneriem,” teikts SIA “Jelgavas augļi” vadības ziņojumā. Šo notikumu rezultātā 2019.gada beigās uzņēmums izjuta lielas finansiālās grūtības norēķinos ar darbiniekiem, piegādātājiem un nodokļu nomaksas jautājumos. 

Šobrīd SIA “Jelgavas augļi” nav reģistrēta neviena struktūrvienība, savukārt tā līdzšinējā interneta vietnē šobrīd pieejams apģērbu un aksesuāru interneta veikals.

Starp maksātnespējīgajiem arī uzņēmumi, kas iepriekš saņēmuši valsts atbalstu

Jānorāda, ka valsts atbalstu vēl pirms maksātnespējas procesa uzsākšanas saņēmuši 23 uzņēmumi. Ceturtā daļa no šiem uzņēmumi strādājuši sabiedriskās ēdināšanas sektorā, liecina Lursoft apkopotā informācija. Otra skaitliski plašāk pārstāvētā nozare, kas saņēmusi valsts atbalstu, taču, neskatoties uz palīdzību, tomēr izlemts par uzņēmuma maksātnespēju, ir vairumtirdzniecība. To vidū, piemēram, arī SIA “EURO-CHINA GROUP”, kas vēl 2020.gadā apgrozīja 1,5 milj. EUR. Pērn decembrī uzņēmuma dīkstāvē esošajiem darbiniekiem piešķirts pabalsts, kas izmaksāts arī šogad janvārī, februārī un martā, kā arī SIA “EURO-CHINA GROUP” piešķirts 1,27 tūkst. EUR liels atbalsts no eksportējošajiem uzņēmumiem paredzētajiem atbalsta līdzekļiem. 

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*