Blog

Jāņiem pieder 9 tūkstoši uzņēmumi, Līgām – 837

2021. gada 21. jūnijs

Šonedēļ vārda dienas svin vairāk nekā 48 tūkstoši Jāņu un 10,4 tūkstoši Līgu, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati. Daļa no Jāņiem un Līgām iesaistījušies arī biznesā, gan dibinot savus uzņēmumus, gan arī uzņemoties uzņēmumu vadības grožus valdes amatpersonu sastāvā.

Lursoft pētījuma dati atklāj, ka šobrīd savus uzņēmumus reģistrējuši 7,7 tūkstoši Jāņu jeb 15,9% no visiem Latvijā reģistrētajiem Jāņiem. Kopumā Jāņiem pieder 9,1 tūkstotis uzņēmumu. Atšķirībā no Jāņiem, kuri ir aktīvi sava biznesa attīstītāji, Līgas biznesā iesaistījušās daudz piesardzīgāk. Pēc Lursoft aprēķiniem, no visām Līgām šobrīd savus uzņēmumus reģistrējušas 6,86%. Līgas kā kapitāldaļu turētājas patlaban reģistrētas 837 uzņēmumos. 

Tiesa, ir gan Līgas, gan Jāņi, kuriem vienlaikus pieder vairāki uzņēmumi. Lursoft dati atklāj, ka no visiem Jāņiem visvairāk uzņēmumu šobrīd pieder Jānim Lielcepurem, kurš kā dalībnieks reģistrēts 11 uzņēmumos, savukārt kā patiesais labuma guvējs – 36 uzņēmumos. Apgrozījuma ziņā vislielākais no uzņēmumiem, kuros Jānis Lielcepure reģistrēts kā patiesais labuma guvējs, 2019.gadā bijis SIA “AJ Power”, kas aizpērn apgrozīja 67,1 milj. EUR un nopelnīja 1 milj. EUR. Pārskatu par 2020.gadu elektroenerģijas tirgotājs SIA “AJ Power” vēl nav iesniedzis. Jānorāda, ka SIA “AJ Power” vienīgais kapitāldaļu turētājs ir SIA “AJ Power Holding”, kura 34% kapitāldaļu īpašnieks, savukārt, ir Jānim Lielcepurem piederošais SIA “Lādētājs”. Tikmēr vislielākais uzņēmums, kurā kādam no Jāņiem pieder vismaz 50% kapitāldaļu, ir Ventspils novadā reģistrētais kokapstrādes nozarē strādājošais SIA “KUREKSS”. Šis uzņēmums, kurā Jānim Apsītim pieder 50% daļu, 2019.gadā apgrozījis 57,14 milj. EUR un nopelnījis 5,86 milj. EUR. Uzņēmuma reģistrētais un apmaksātais pamatkapitāls ir 20 milj. EUR. 

Jānorāda, ka ne tikai Jāņiem vienlaikus pieder vairāki uzņēmumi, bet arī Līgām. Lursoft dati liecina, ka starp visām Līgām visvairāk uzņēmumu šobrīd pieder Līgai Eglītei, kura kā dalībniece reģistrēta 5 kapitālsabiedrībās. Uzņēmumu darbība saistīta ar mazumtirdzniecību un nekustamā īpašuma izīrēšanu un pārvaldīšanu. Lielākais to vidū ir 2006.gadā dibinātais SIA “Meknes”, kas 2019.gadā apgrozīja 159,4 tūkst. EUR un nopelnīja 14,1 tūkst. EUR. Uzņēmumam šobrīd reģistrētas trīs struktūrvienības – viesu māja “Ielejas” Jelgavas novadā, kā arī veikals “Art Nouveau Rīga” galvaspilsētā, kā arī interneta veikals ar šādu pašu nosaukumu.

Vislabākos apgrozījuma rezultātus starp visiem uzņēmumiem, kuros Līgām pieder vismaz puse kapitāldaļu, 2019.gadā uzrādījusi SIA “Dr. Apines zobārstniecības klīnika”. Zobārstniecības klīnika, kurā 50% kapitāldaļu pieder Līgai Apinei, bet otri 50% Jānim Valdmanim, aizpērn apgrozīja 1,6 milj. EUR un guva 515,3 tūkst. EUR peļņu. 

Jānorāda, ka SIA “Dr. Apines zobārstniecības klīnika” nebūt nav vienīgais uzņēmums, kura kapitāldaļu turētāju vidū ir gan Jānis, gan Līga. Lursoft pētījums atklāj, ka šobrīd tādi ir 56 uzņēmumi, savukārt 25 uzņēmumos gan Jānis, gan arī Līga vienlaikus ieņem amatus arī valdē. 

Jāņa un Līgas vārds nereti tiek iekļauts arī uzņēmuma nosaukumā, liecina Lursoft apkopotā informācija. Dati rāda, ka šobrīd Latvijā reģistrēti 100 uzņēmumi, kuru firmas nosaukumā ietverts vārds “Jānis”, “Līga” – 32 nosaukumos, savukārt “Līgo” – 17.

Viens no zināmākajiem uzņēmumiem, kas nes “Līgo” vārdu, ir Jānim Vinteram piederošā zemnieku saimniecība Jelgavas novadā. Pērn saimniecība kāpinājusi apgrozījumu par 50%, rādītājam sasniedzot 4,8 milj. EUR, uzrādot līdz šim augstāko rezultātu. Palielinājusies arī peļņa, kas pieaugusi līdz 1,4 milj. EUR. 2020.gadā Jāņa Vintera ZS “Līgo” apsaimniekojusi 1247,8 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes Elejas, Vilces un Lielplatones pagastos, audzējot vairākas kultūras – ziemas rapšus, lauku pupas, zirņus, kukurūzu zaļbarībai un skābbarībai. Tāpat arī saimniecība biogāzes iekārtā saražojusi 3845,3 tūkst. kWh elektroenerģijas.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*