Blog

Patiesais labuma guvējs vairākos desmitos uzņēmumu. Kuri uzņēmēji šobrīd ir patiesie labuma guvēji visvairāk uzņēmumos?

2021. gada 14. jūnijs

Ik darba dienu izmaiņas patiesajos labuma guvējos tiek reģistrētas vairākiem desmitiem uzņēmumu. Lursoft pētījis, kuras personas šobrīd kā patiesie labuma guvēji reģistrēti visvairāk uzņēmumos. 

Šobrīd Latvijā kā patiesie labuma guvēji reģistrēti nedaudz vairāk nekā 142 tūkstoši personu, no tiem desmitā daļa ir ārvalstnieki, liecina Lursoft apkopotie dati. Visvairāk patieso guvēju Latvijā reģistrēts no tuvējām kaimiņvalstīm – Krievijas, Lietuvas un Igaunijas. Interesanti, ka pēc uzkrāto ieguldījumu apjoma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos Krievija ierindojas vien 7.vietā ar ieguldītiem 445,08 milj. EUR, kamēr to Lietuva apsteidz ar ieguldītiem 887,16 milj. EUR, bet Igaunija – ar 737,20 milj. EUR. Tikmēr Latvijā patlaban reģistrēti 4,5 tūkstoši uzņēmumi ar Krievijas kapitālu, kamēr ar Lietuvas kapitālu – 2 tūkstoši, bet ar Igaunijas – 1,8 tūkstoši uzņēmumu. 

TOP ārvalstis, kuru pārstāvji Latvijā visbiežāk reģistrēti kā uzņēmumu patiesie labuma guvēji:

 1. Krievija: 3965 personas;
 2. Lietuva: 2134 personas;
 3. Igaunija: 1213 personas;
 4. Vācija: 1213 personas;
 5. Ukraina: 1084 personas. 

Pēdējā gada laikā patieso labuma guvēju saraksta galvgalī notikušas izmaiņas, liecina Lursoft pētījums. Gadu iepriekš līderu topa galvgalī atradās Vitolds Beskostnijs, kurš pērn vasarā kā patiesais labuma guvējs bija reģistrēts 89 uzņēmumos, šobrīd šo uzņēmumu skaits sarucis līdz 59. Patlaban visvairāk uzņēmumos kā patiesais labuma guvējs reģistrēts ar nekustamo īpašumu uzņēmumu grupas “Realto” īpašnieks Alvis Krasovskis.

Lursoft apkopotā informācija rāda, ka Alvis Krasovskis ir patiesais labuma guvējs 75 kapitālsabiedrībās. Vairāk nekā pusei no visām firmām, t.i., 40, kā pamatdarbības joma norādīta operāciju veikšana ar nekustamo īpašumu, savukārt pārējie uzņēmumi pārstāv dažādas sfēras sākot no pārtikas mazumtirdzniecības, beidzot ar finanšu konsultāciju sniegšanu. Pārskatus par 2020.gadu līdz šim gan iesniegusi mazākā daļa no visiem uzņēmumiem – vien 27. Lursoft aprēķinājis, ka uzņēmumu, kuru patiesais labuma guvējs ir Alvis Krasovskis, kopējais apgrozījums 2019.gadā bija 41,05 milj. EUR. Vērā ņemamu daļu no šīs summas (15,66 milj. EUR) nodrošinājis SIA “Banderi S.IDE”, kas nodarbojas ar alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību “AlkoOutlet” veikalos, kā arī pārtikas preču tirdzniecību “ELVI” preču zīmes veikalos. Pērn tirgotājam izdevies kāpināt apgrozījumu līdz 18,04 milj. EUR. Iesniegtajā gada pārskatā norādīts, ka 2020.gada beigās SIA “Banderi S.IDE” piederējuši 19 “ELVI” un 14 “AlkoOutlet” veikali. Tikmēr pelnošākais no visiem uzņēmumiem, kuros kā patiesais labuma guvējs norādīts Alvis Krasovskis, 2019.gadā bijis SIA “Braslas centrs”, kas aizpērn pēc nodokļu nomaksas nopelnījis 463,51 tūkst. EUR. Pārskatu par 2020.gadu uzņēmums vēl nav iesniedzis. 

Otrajā vietā ar 69 uzņēmumiem, kuros reģistrēts kā patiesais labuma guvējs, aiz Alvja Krasovska ierindojies Aigars Kesenfelds. Vairākums no šiem uzņēmumiem saistīti ar finanšu pakalpojumu darbībām, un šo nozari pārstāv arī Aigaram Kesenfeldem lielākais Latvijā piederošais uzņēmums AS “mogo”, kas specializējies privātpersonu finansēšanā lietotu automašīnu iegādei. 2019.gadā uzņēmums apgrozījis 15,43 milj. EUR, bet pērn tā apgrozījums samazinājies līdz 10,47 milj. EUR. Tā peļņa aizvadītajā gadā sasniegusi 6,44 milj. EUR. Starp Aigaram Kesenfeldam piederošajiem uzņēmumiem ietilpst arī AS “Mintos Marketplace” un citas kompānijas, kuru apgrozījums mērāms vairākos miljonos eiro. Uzņēmumu, kuros Aigars Kesenfelds reģistrēts kā patiesais labuma guvējs, kopējais apgrozījums 2019.gadā sasniedzis 86,5 milj. EUR, bet peļņa – 14,1 milj. EUR. Nodokļu maksājumos šie uzņēmumi 2020.gadā samaksājuši 13,9 milj.EUR.

Vēl bez finanšu jomā strādājošajiem uzņēmumiem Aigaram Kesenfeldam pieder arī pašapkalpošanās automazgātavas SIA “Wash and Drive”, tāpat arī vairāki nekustamo īpašumu attīstīšanas uzņēmumi.

Ja abiem iepriekšminētajiem uzņēmējiem ir izteikta specializācija konkrētās uzņēmējdarbības nozarēs, Māris Pumpurs, kurš ir patiesais labuma guvējs 66 uzņēmumos, aptvēris ļoti plašu biznesa nozaru spektru, sākot no mazumtirdzniecības, beidzot ar izglītības pakalpojumiem, būvniecību un koksnes izstrādājumu ražošanu. Šo uzņēmumu sekmes gan sarežģīti vērtēt, jo no 67 uzņēmumiem pārskati par 2020.gadu pieejami tikai 3 uzņēmumiem. Lielākais no tiem pagājušajā gadā bijis SIA “Būvnieks 07”, kas apgrozījis 496,12 tūkst. EUR, otro gadu pēc kārtas strādājot ar zaudējumiem. Tie pagājušajā gadā sasnieguši 95,81 tūkst. EUR. Uzņēmumam šobrīd reģistrēts 106,18 tūkst. EUR liels nodokļu parāds, un aprīļa beigās tam uzsākts maksātnespējas process. Tiesa, visticamāk, jau drīzumā Mārim Pumpuram piederošo uzņēmumu skaits būtiski saruks, jo vairākām firmām šobrīd reģistrēta darbības izbeigšana, atsevišķos gadījumos uzņēmumiem ir uzsākts likvidācijas process, uzņēmumiem nav aktuālu amatpersonu, un tiem visiem reģistrēti nodokļu parādi, kas pārsniedz 150 eiro. Jānorāda, ka pētījuma sagatavošanas brīdī vienas dienas laikā vienlaikus tika likvidēti vairāki uzņēmumi, kuros Māris Pumpurs norādīts kā patiesais labuma guvējs. 

Starp TOP 5 uzņēmējiem, kuri visbiežāk reģistrēti Latvijas uzņēmumos kā patiesie labuma guvēji, iekļuvusi tikai viena persona no ārvalstīm – Aliaksei Kandratsionak no Baltkrievijas. Tāpat kā Juris Bahmanis, arī Aliaksei Kandratsionak ir patiesais labuma guvējs 63 uzņēmumos. Vairākumam no tiem šobrīd uzkrāti nodokļu parādi, kā arī uzņēmumi ilgstoši pastāv bez aktuālām amatpersonām, tāpēc to turpmākā nākotne iezīmējas ne īpaši pozitīva, un to darbība varētu tikt izbeigta līdzīgi kā SIA “SAAS BUILD” gadījumā. Šim Aliaksei Kandratsionak piederošajam uzņēmumam jau aizvadītā gada novembrī VID apturējis saimniecisko darbību, un šogad pieņēmis lēmumu par darbības izbeigšanu. 2005.gadā reģistrētajam būvniecības uzņēmumam šobrīd uzkrāts 22,63 tūkst. EUR liels nodokļu parāds.

TOP 10 personas, kuras šobrīd reģistrētas visvairāk uzņēmumos kā patiesās labuma guvējas:

 1. Alvis Krasovskis: 75 uzņēmumi;
 2. Aigars Kesenfelds: 69 uzņēmumi;
 3. Māris Pumpurs: 66 uzņēmumi;
 4. Juris Bahmanis: 63 uzņēmumi;
 5. Aliaksei Kandratsionak: 63 uzņēmumi;
 6. Vitolds Beskostnijs: 59 uzņēmumi;
 7. Rihards Rāvis: 57 uzņēmumi;
 8. Jānis Škutāns: 55 uzņēmumi;
 9. Nika Berne: 49 uzņēmumi;
 10. George Rohr: 46 uzņēmumi.

Lai sekotu līdzi izmaiņām uzņēmumu patiesajos labuma guvējos, kā arī būtu informēts, ja persona reģistrēta kādā no uzņēmumiem kā patiesais labuma guvējs, izmanto Lursoft Klientu Portfeļa monitoringu. Monitorings informēs ne tikai par gadījumiem, kad veiktas izmaiņas patiesajos labuma guvējos, bet arī par citām būtiskām izmaiņām uzņēmumos un ar tiem saistītajās personās.

Ar Klientu Portfeļa monitoringu klāstu iepazīsties šeit

Pētījuma dati apkopoti uz 10.06.2021.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*