Blog

Visstraujāk pērn audzis ieguldījumu apjoms no Vācijas

2021. gada 14. janvāris

Aizvadītajā gadā palielinājies uzkrātais ārvalstu ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Gada laikā uzkrātā ārvalstu ieguldījumu summa palielinājusies par 156,68 milj. EUR, sasniedzot 7,60 miljardus eiro. Vislielākais ārvalstu ieguldījumu apjoms pamatkapitālos 2020.gadā reģistrēts februārī, jūnijā un decembrī.

Pētot reģistrētos ieguldījumus pagājušā gada decembrī, jāteic, ka gadījumu, kad ieguldījumi izņemti, bijis pat vairāk nekā pozitīvo darījumu, taču, neskatoties uz to, mēneša bilance bijusi pozitīva. Īpaši pozitīvi to ietekmējusi SIA “Lidl Latvija” pamatkapitāla palielināšana. 

Lursoft izziņā pieejamie vēsturiskie dati par SIA “Lidl Latvija” pamatkapitālu rāda, ka 2020.gada laikā tas palielināts pat divas reizes – februārī par 45 milj. EUR, pamatkapitālam sasniedzot 151,5 milj. EUR, bet decembrī vēl par 100 milj. EUR. Pēc pēdējiem ieguldījumiem, SIA “Lidl Latvija” reģistrētais un apmaksātais pamatkapitāls palielinājies līdz 251,50 milj. EUR. Jānorāda, ka no uzņēmuma dibināšanas brīža 2016.gadā tā pamatkapitāls pieaudzis jau par 201,50 milj. EUR. SIA “Lidl Latvija” vienīgais kapitāldaļu turētājs ir vācu C E – Beteiligungs-GmbH.

Otrs lielākais ieguldīšanas gadījums kādā no Latvijas uzņēmumu pamatkapitāliem reģistrēts jūnijā. Lursoft izpētījis, ka Kiprā reģistrētais Emteko Limited savu ieguldījumu SIA “Emteko Holding” pamatkapitālā aizvadītā gada jūnijā palielinājies no 34,09 milj. EUR līdz 121,12 milj. EUR. SIA “Emteko Holding” dalībnieku sarakstā bez Emteko Limited atrodami arī ukraiņi Mykola Gumeniuk un Nataliia Derkach. Tiesa, viņu abu ieguldījums ir ievērojami mazāks, attiecīgi, 1,54 tūkst. EUR un 1,26 tūkst. EUR, tomēr, izpētot uzņēmuma patieso labuma guvēju  ķēdes, redzams, ka abām personām kopīgi pieder jau iepriekšminētais Kipras uzņēmums Emteko Limited, tāpēc gan Mykola Gumeniuk, gan Nataliia Derkach ir arī SIA “Emteko Holding” patiesie labuma guvēji. Lursoft izpētījis, ka holdingkompānijai SIA “Emteko Holding” pieder farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecības kompānija SIA “Emteko”, kas nodarbojas ar skaistumkopšanas preparātu, medicīnas materiālu, kā arī kosmētikas līdzekļu piegādi Ukrainā un Uzbekistānā. Uzņēmums reģistrēts 2018.gada jūnijā un tā pirmajā pilnajā darbības gadā – 2019.gadā – apgrozījis 19,42 milj. EUR.

Pagājušajā gadā ievērojami palielināts 2006.gadā dibinātā nekustamā īpašuma attīstītāja SIA “Pils Investment” pamatkapitāls, kas kopš tā dibināšanas bija 2,83 tūkst. EUR, bet aizvadītā gada februārī tā īpašnieks U.S. Invest Aktsiaselts no Igaunijas uzņēmuma pamatkapitālu palielinājis līdz 35,47 milj. EUR. Minētajam Igaunijas uzņēmumam Latvijā pieder arī SIA “Ulbrokas projekts” un SIA “Rotermann Latvia”. SIA “Pils Investment” gada pārskatā norādīts, ka uzņēmums ir SIA “Rotermann Latvia” radniecīgā sabiedrība, kas izveidota ar mērķi projektēt un uzbūvēt multifunkcionālu biroja centru Kr. Barona, Lielgabalu, Tērbatas un Artilērijas ielu kvartālā. 

TOP 5 lielāko ieguldījumu sarakstu noslēdz Igors Udovickijs, kurš SIA “Fortis Asset management” pamatkapitālā oktobrī ieguldījis 27,24 milj. EUR. Minētais uzņēmums reģistrēts 2019.gada maijā un līdz šim nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības. Lursoft pieejamā informācija rāda, ka Igoram Udovickijam pieder arī 47,66% kapitāldaļu uzņēmumā SIA “Itex Communications”. 

Lielākie ārvalstu ieguldīšanas gadījumi Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos 2020.gadā:

 1. SIA “Lidl Latvija”: + 100 milj. EUR (02.12.2020.);
 2. SIA “Emteko Holding”: 87,03 milj. EUR (04.06.2020.);
 3. SIA “Lidl Latvija”: +45 milj. EUR (24.02.2020.);
 4. SIA “Pils Investment”: +35,46 milj. EUR (03.02.2020);
 5. SIA “Fortis Asset Management”: +27,24 milj. EUR (23.10.2020.).

Visievērojamāk pērn palielinājies uzkrātā ieguldījuma apjoms no Vācijas

Lielākie uzkrātie ieguldījumi pamatkapitālos aizvien reģistrēti no Zviedrijas – kopumā 1,19 miljardi eiro. Lursoft izpētījis, ka pēc 2019.gada, kad Zviedrijas ieguldījumi Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos samazinājās par 162,25 milj. EUR, pērn tie atkal pieauguši par 18,92 milj. EUR, tostarp, reģistrēti astoņi gadījumi, kad ieguldījumu summas pārsniegušas 1 milj. EUR. 

Analizējot ārvalstu ieguldījumu pieaugumu 2020.gadā, redzams, ka Zviedrija palikusi tūlīt aiz TOP 5 saraksta, bet pirmajā vietā izvirzījusies Vācija. Lursoft statistikas dati parāda, ka pērn Vācijas ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos pieaudzis par 161,76 milj. EUR. Lielā mērā tas pateicoties jau iepriekšminētajam C E – Beteiligungs-GmbH 145 milj. EUR lielajam ieguldījumam SIA “Lidl Latvija” pamatkapitālā. Kopumā 2020.gadā reģistrēti 140 ieguldīšanas gadījumi no Vācijas, no tiem deviņos gadījumos ieguldījuma apjoms sasniedzis vismaz 1 milj. EUR.

Jau ierasts, ka TOP saraksta priekšgalā ik gadu izvirzās arī Latvijas kaimiņvalstis. Izņēmums nav arī 2020.gads. 

Otrs straujākais ieguldījumu pieaugums pagājušajā gadā reģistrēts no Igaunijas. Šobrīd kopējā summa, kuru igauņi ieguldījuši Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos, sasniegusi 708,96 milj. EUR, aizvadītā gada laikā tā augusi par 83,67 milj. EUR. Lielākais ieguldīšanas gadījums ir jau minētā SIA “Pils Investment” pamatkapitāla palielināšana, aiz kura seko AS “Olympic Entertainment Group” 12,65 milj. EUR lielais ieguldījums SIA “Olympic Casino Latvia” pamatkapitālā, kā arī AS “Orkla Eest” 20 milj. EUR lielais ieguldījums jaunreģistrētā SIA “Orkla Biscuit Production” pamatkapitālā.

Lietuva uzkrāto ieguldījumu apjoma ziņā ierindojusies otrajā vietā aiz Zviedrijas ar 881,01 milj. EUR, rāda Lursoft statistikas dati, un pēdējā gada laikā uzkrātā ieguldījuma summa palielinājusies par 36,10 milj. EUR, kas neskatoties uz to, ka pērn reorganizēta lietuviešiem piederošā holdingkompānija SIA “Auravis” ar 59,63 milj. EUR pamatkapitālu, pievienojot to pie lietuviešu UAB “Amalva group”. Jānorāda, ka no visiem lietuviešu darījumiem ar ieguldījumiem Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos, vairāk nekā puse bijusi saistīta ar ieguldījumu izņemšanu, tāpēc uzkrāto ieguldījumu apjoma pieaugums vērtējams īpaši pozitīvi, kas nozīmē, ka, pagājušā gada ieguldījumi kopumā bijuši lielāki nekā izņemtās investīcijas no uzņēmumu pamatkapitāliem. 

TOP 5 valstis, kuru ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos 2020.gadā palielinājies visstraujāk:

 1. Vācija: +161,76 milj. EUR;
 2. Igaunija: +83,67 milj. EUR;
 3. Kipra: +71,58 milj. EUR;
 4. Lietuva: +36,10 milj. EUR;
 5. Norvēģija: +30,48 milj. EUR.

Kamēr daļa valstu savu ieguldījumu apjomu Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos 2020.gadā palielinājusi, 67 valstu gadījumā uzkrātā ieguldījumu summa pērn sarukusi. Vislielākais kritums vērojams Nīderlandes uzkrātajā ieguldījumā, kas samazinājies jau trešo gadu pēc kārtas. Pērn – par 70,26 milj. EUR. Izpētot iemeslus kritumam, Lursoft secinājis, ka par 33,29 milj. EUR pagājušajā gadā savu ieguldījumu SIA “Ventspils nafta” termināls” pamatkapitālā samazinājis Martank B. V. no Nīderlandes, tāpat arī reģistrēti vēl 39 gadījumi, kad izņemto ieguldījumu apjoms pārsniedzis 1 milj. EUR. Pērn no Nīderlandes reģistrēti 45 pozitīvi ieguldīšanas gadījumi, kamēr ieguldījumu izņemšanas gadījumi bijuši 71.

Pretēji gaidītajam, baltkrievu ieguldījumu summa Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos samazinājusies

Pēc Baltkrievijā pērn notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās sevi par uzvarētāju pasludināja valsts līdzšinējais vadītājs Aleksandrs Lukašenko, kā rezultātā Baltkrievijā sākās plaši iedzīvotāju protesti, tika prognozēts, ka Latvijā varētu pieaugt ārvalstu ieguldījumu apjoms no Baltkrievijas, jo pieauga baltkrievu uzņēmēju interese par sava biznesa pārcelšanu uz Latviju.  Tomēr dati par baltkrievu ieguldījumu izmaiņām Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos uzrāda ko citu. Faktiski pērn jau piekto gadu pēc kārtas turpināja sarukt Baltkrievijas pārstāvju uzkrātais ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos. Lursoft aprēķinājis, ka 2020.gadā uzkrātā ieguldījumu summa samazinājusies vēl par nepilnu miljonu eiro, sarūkot līdz 10,53 milj. EUR. 

Tā, piemēram, likvidēts 2004.gadā dibinātais vairumtirdzniecības uzņēmums SIA “Baltic Rubber Trade”, kura pamatkapitālā 571,99 tūkst. EUR bija ieguldījusi Hanna Suprankova no Baltkrievijas. Tiesa, pēdējos gados uzņēmums vairs nav veicis saimniecisko darbību. Lielākais kapitālieguldījums, kas 2020.gadā reģistrēts no Baltkrievijas, ir Dzmitry Dziamidchyk 289,33 tūkst. EUR ieguldījums 1992.gadā dibinātā mazumtirdzniecības uzņēmuma SIA “SABINA-S” pamatkapitālā. Iepriekš uzņēmuma dalībnieki bijuši personas no Latvijas un Gruzijas. SIA “SABINA-S” dalībnieki mainījušies aizvadītās vasaras beigās, savukārt novembra beigās zvērināts tiesu izpildītājs piemērojis uzņēmumam visa veida pārreģistrācijas aizliegumu. Dzmitry Dziamidchyk kopš pagājušā gada ir arī SIA “SERVISS TURS T”, SIA “Saxum” un SIA “Likvidum” kapitāldaļu turētājs. Tiesa, SIA “Likvium” un SIA “SERVISS TURS T” saimnieciskā darbība šobrīd ir apturēta.

Pēc uzkrāto ieguldījumu apjoma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos Baltkrievija šobrīd atrodas 31. pozīcijā. Pirmajās vietās – jau iepriekšminētās Zviedrija un Lietuva, aiz kurām seko Vācija, Igaunija un Kipra.

TOP 5 valstis, kuras Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos līdz šim uzkrājušas lielākos ieguldījumus:

 1. Zviedrija: 1192,46 milj. EUR (ieguldījumi 589 uzņēmumos);
 2. Lietuva: 881,61 milj. EUR (ieguldījumi 2008 uzņēmumos);
 3. Vācija: 723,62 milj. EUR (ieguldījumi 1074 uzņēmumos);
 4. Igaunija: 708,75 milj. EUR (ieguldījumi 1827 uzņēmumos);
 5. Kipra: 677,73 milj. EUR (ieguldījumi 461 uzņēmumā).

Analizējot uzņēmumus, kuros reģistrēti ārvalstu ieguldījumi, redzams, ka skaitliski visvairāk Latvijā šobrīd ir uzņēmumi, kuru pamatkapitālos savus līdzekļus ieguldījušas personas no Krievijas. Kopumā, balstoties uz Lursoft statistikas datiem, šobrīd tādi ir 4688 uzņēmumi. Tajā pašā laikā Krievija nav atrodama to TOP 5 valstu vidū, kura Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos uzkrājusi vislielākos ieguldījumus. Lursoft pētījums parāda, ka šobrīd Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos uzkrātā summa no Krievijas veido 447,70 milj. EUR. Aizvadītā gada laikā tā sarukusi par 19,80 milj. EUR. Biežāk nekā citas valstis ieguldījumus Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījušas arī Lietuva, Igaunija, Ukraina, kā arī Vācija. Lursoft izpētījis, ka līdz šim visapjomīgākos ieguldījumus vācieši veikuši cementa ražošanas uzņēmuma SIA “SCHWENK Latvija” pamatkapitālā – 288 milj. EUR.

TOP 5 valstis, kuru pārstāvji veikuši ieguldījumus visvairāk Latvijas uzņēmumos:

 1. Krievija: 4688 uzņēmumi;
 2. Lietuva: 2008 uzņēmumi;
 3. Igaunija: 1827 uzņēmumi;
 4. Ukraina: 1080 uzņēmumi;
 5. Vācija: 1074 uzņēmumi.

Papildu informācija:

Lursoft statistika par ārvalstu ieguldījumiem Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos

Pētījuma dati apkopoti uz 12.01.2020.