Blog

NRA: Par naudas atmazgāšanu bankas soda bargi

2020. gada 8. janvāris

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) pērnā gada nogalē piemēroja soda naudas divām bankām Latvijā – AS SEB banka un AS Baltic International Bank – katrai vairāk nekā 1,5 miljonu eiro apmērā.

FKTK padome pērn, novembra beigās nolēma piemērot soda naudu AS Baltic International Bank 1,56 miljonu eiro apmērā par trūkumiem bankas iekšējās kontroles sistēmā, proti, bankā izveidotā sistēma neatbilda noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasībām. Banka vairākos gadījumos nebija veikusi pietiekamas darbības, lai pārliecinātos par klientu kontos esošo finanšu līdzekļu izcelsmi; tā nebija nodrošinājusi klientu padziļinātās izpētes veikšanu un rezultātu dokumentēšanu atbilstošā apjomā un kvalitātē; vairākos gadījumos banka nebija savlaicīgi lēmusi par darījumu attiecību ar klientu izbeigšanu un nebija pievērsusi pietiekamu un īpašu uzmanību klientu veiktajiem netipiski lieliem, sarežģītiem, savstarpēji saistītiem darījumiem, kuriem šķietami nav ekonomiska vai nepārprotami tiesiska mērķa.

Baltic International Bank, savukārt, FKTK noteikto sodu uzskata par nesamērīgu, jo banka esot daudz darījusi iekšējās kontroles sistēmas stiprināšanā. FKTK pārbaudi bankā uzsāka pirms diviem gadiem – 2018. gada sākumā. Tā aptvēra laika periodu no 2014. gada, kad klientu un darījumu kontroli noteikusi no šodienas kardināli atšķirīga likumdošana. Banka uzskata, ka gandrīz divu gadu laikā bankas argumenti netika uzklausīti pēc būtības.

Lasīt visu rakstu

Tiesību zinātņu pētniecības institūts un Banku augstskola 2020.gada 22.aprīlī organizē zinātnisko konferenci “Bankas mainīgajā pasaulē”. Tajā ar referātiem uzstāsies zinātnieki, lietpratēji un arī amatpersonas no Banku augstskolas, Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Tieslietu ministrijas, Ģenerālprokuratūras, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.