Blog

Septiņas vadošās medikamentu un medicīnas preču tirdzniecības kompānijas nepilnu 2 gadu laikā uzvarējušas 514 milj.EUR vērtos iepirkumos

2019. gada 5. decembris

Kopš novembra Lursoft lietotājiem uzņēmumu izziņās ir pieejama informācija par Iepirkumu Uzraudzības biroja izsludināto konkursu rezultātiem, kas ļauj viegli pārskatīt, kuros konkursos pēdējo divu gadu laikā uzvarējis interesējošais uzņēmums.

Tas sniedz papildu informācija, kas var lieti noderēt, analizējot nākamo klientu līdzšinējo darbību.

Lursoft veicis izpēti, lai noskaidrotu, kuri uzņēmumi kopš 2017.gada 1.janvāra uzvarējuši visvairāk konkursos.

Uzvarēti iepirkumi par vairākiem simtiem miljonu

Liels skaits iepirkumu konkursu tiek rīkoti par dažādu medikamentu un medicīnas preču iegādi, tāpēc visbiežāk starp uzvarētājiem atrodami dažādi zāļu  un medicīnas preču vairumtirgotāji.

No TOP 10 uzņēmumiem, kuri apskatītajā periodā uzvarējuši visvairāk konkursos, ar medicīnu un farmāciju saistītas septiņas kompānijas. Nepilnu divu gadu laikā tās uzvarējušas iepirkumu konkursos par 514,23 milj.EUR. Vairumā gadījumu šo kompāniju dalībnieki meklējami ārvalstīs un tikai SIA “Arbor Medical Korporācija”, SIA “Medilink” patiesie labuma guvēji ir no Latvijas. Bez šiem diviem uzņēmumiem patieso labuma guvēju atklājis vēl tikai SIA “Magnum Medical”, savukārt pārējie uzņēmumi snieguši informāciju, ka to patiesos labuma guvējus noteikt nav iespējams.

Medicīnas iekārtu un preču tirgotājs SIA “Arbor Medical Korporācija” nepilnu divu gadu laikā uzvarējis 586 iepirkumu konkursos, kopskaitā 1224 konkursu sadaļās, iegūstot tiesības piegādāt preces par 61,88 milj.EUR. Uzņēmuma patiesās labuma guvējas ir Maija Grigāne, Sigita Kalniņa un Dace Rātfeldere. Blakus SIA “Arbor Medical Korporācija” šī saraksta augšgalā atrodas arī AS “Recipe Plus” un SIA “Magnum Medical”.

SIA “Magnum Medical”  kopš 2017.gada 1.janvāra  uzvarējis iepirkumos par teju 100 milj.EUR.

Uzņēmums pieder Igaunijā reģistrētajam AS “Magnum”, bet tā patiesais labuma guvējs caur vairāku uzņēmumu kontroles ķēdi ir igaunis Margus Linnamae. Uzņēmējs ir patiesā labuma guvējs kopskaitā 18 Latvijas uzņēmumos, tiem pārstāvot samērā plašu nozaru spektru, sākot ar ziņu aģentūru “Leta”, beidzot ar šogad reģistrētu restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu SIA “APL Restaurants RP”.

TOP medikamentu un medicīnas preču tirgotāji pēc uzvarēto publisko iepirkumu līgumu daļu skaita*:

Runājot par daudzo iepirkumu konkursu uzvarētāja AS “Magnum Medical” rezultātiem, redzams, ka 2017.gadā tas apgrozījis 77,53 milj.EUR un nopelnījis 2,5 milj.EUR, savukārt laika posmā no 2018.gada 1.maija līdz 2019.gada 30.aprīlim apgrozījums bijis 85,16 milj.EUR un peļņa – 3,49 milj.EUR. Pēc pārdošanas apjomiem Latvijā SIA “Magnum Medical” ierindojas trešajā vietā nozarē.

Nodokļu parādi retos gadījumos

Publisko iepirkumu likums nosaka, ka no dalības iepirkumā tiek izslēgti pretendenti, kuriem piedāvājuma iesniegšanas termiņa pēdējā dienā vai arī dienā, kad pieņemts lēmums par iespējamo iepirkuma līguma slēgšanas tiesību piešķiršanu, ir nodokļu parāds, kura kopsumma pārsniedz 150 eiro.

Ja analizējam šo septiņu uzņēmumu darbību pēdējo divu gadu laikā, redzams, ka nodokļu parāds divas reizes šajā periodā reģistrēts divām kompānijām – SIA “Tamro” š.g. marta beigās reģistrēts 264,5 eiro, bet pagājušā gada augusta sākumā – 421 eiro liels nodokļu parāds. Lielāks nodokļu parāds šajā periodā reģistrēts SIA “Arbor Medical Korporācija”. Pagājušā gada 26.decembrī uzņēmumam bijis 20,75 tūkst.EUR nodokļu parāds, bet 26.augustā – 35,66 tūkst.EUR. Pagājušā gada augustā uzņēmums uzvarējis vairākos iepirkumu konkursos vairāku desmitu tūkstošu eiro vērtībā. Jāteic gan, ka abiem uzņēmumiem šie ir vienīgie gadījumi, kad reģistrēti nodokļu parādi, un jau nākamajā mēnesī to vairs nav bijis.

Sodīts par karteļa vienošanos

Atskatoties uz iepirkumos uzvarējušo uzņēmumu darbību ilgākā laika posmā, Lursoft laikrakstu bibliotēkā News.lv pieejamā informācija liecina, ka 2015.gada izskaņā Konkurences padome pieņēmusi lēmumu par karteļa vienošanos sodīt SIA “Optika un Diagnostika” (tagad – SIA “Life and Nature”) un SIA “Arbor Medical Korporācija”, jo tie iesnieguši saskaņotus piedāvājumus sešos dažādu ārstniecības iestāžu medicīnas aprīkojumu iepirkumos. Pēc SIA Lursoft datiem, SIA “Life and Nature” kādreizējā dalībniece ir SIA “Arbor Medical Korporācija” vairākumdaļu īpašniece Dace Rātfeldere, savukārt kopš 2014.gada vidus SIA “Life and Nature” vienīgais īpašnieks ir Zigfrīds Rātfelders.

Ziņojumā teikts, ka SIA “Arbor Medical Korporācija” pēc lietas ierosināšanas izmantoja iecietības programmu, atzīstot savu atbildību pārkāpumā un sniedzot Konkurences Padomei būtisku papildu informāciju, tāpēc uzņēmumam aprēķinātais naudas sods samazināts uz pusi. Pēc tam iecietības programmai pieteicies arī otrs uzņēmums, un ne viens, ne otrs no karteļa dalībniekiem netika uz gadu izslēgts no dalības publiskajos iepirkumos.

Pēc Lursoft datiem, SIA “Life and Nature” kopš 2017.gada 1.janvāra uzvarējis tikai vienā publiskajā iepirkumā – 2018.gada aprīlī VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” iepirkumā par invazīvās kardioloģijas instrumentārija un ārstniecības līdzekļu piegādi 2,06 milj.EUR apmērā. Pēdējos trīs gadus uzņēmums strādājis ar zaudējumiem.

*apkopoti dati par laika posmu no 01.01.2017. līdz 26.11.2019.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.