Blog

Dienas bizness: Uzņēmumu skaita mīnusi nebeidzas

2019. gada 17. jūlijs

Uzņēmumu kopējas skaits Latvijā turpina sarukt, un pagaidām nekas neliecina, ka šī tendence šā gada laikā varētu radikāli mainīties.

To liecina SIA Lursoft dati pēc Uzņēmumu reģistra ziņām. Šā gada pirmajā pusgadā tika reģistrēti 5636 jauni uzņēmumi, bet likvidēti vairāk nekā trīs reizes vairāk – 18 033. Tādējādi likvidēto (mirušo) uzņēmumu skaits būtiski pārsniedza jaundibināto uzņēmumu skaitu (par 12 397) un par šo daudzumu samazināja arī kopējo Latvijā juridiski dzīvo uzņēmumu skaitu. Šā gada pirmajos sešos mēnešos ir likvidēts teju tikpat daudz uzņēmumu cik visā 2018. gadā kopumā. Ja šī likvidācijas sērga neapstāsies un turpināsies tādā pašā apmērā kā līdz šim, tad šogad būs lielākais vienā gadā likvidēto uzņēmumu skaits Latvijas jaunāko laiku vēsturē.

Jāatgādina, ka pēdējo reizi, neskaitot 2018., 2017. un 2016. gadu, šāda situācija, kad likvidēto uzņēmumu skaits pārsniedza jaundibināto, bija vērojama pirms 19-20 gadiem. Proti, 1997. un 1998.gadā uzņēmumu likvidāciju ietekmēja pienākums uzņēmējiem pārreģistrēt uzņēmumu pamatkapitālu (SIA no 100 Ls (142 eiro) līdz 2000 Ls (2840 eiro)), ko neizdarot tika uzsākta uzņēmuma likvidācija, kā arī Krievijas ekonomikas krīze, kura ietekmēja daudzu Latvijas uzņēmumu maksātspēju. Ir gan kāda nianse, proti, savulaik likvidācija notika likuma prasības neizpildes dēļ, savukārt pēdējos gados – biznesa lēmuma un tukšo, nestrādājošo uzņēmumu izslēgšanas dēļ. Minēto iemeslu dēļ Latvijā arī nav pamata cerēt uz likvidācijas cunami aprimšanu, jo jauni instrumenti, kas tiek nodoti kompetentu iestāžu rīcībā, drīzāk vairos likvidēto uzņēmumu skaitu, nevis otrādi.

Lasīt visu rakstu: http://news.lv/Dienas_Bizness/2019/07/10/uznemumu-skaita-minusi-nebeidzas

 

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*