Blog

Dienas bizness: Trīs gadu laikā “izgaisis” pusmiljards eiro

2019. gada 10. janvāris

Ārvalstu investoru ieguldījumi Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā trešo gadu pēc kārtas ir sarukuši – 2018. gadā par 152 milj. eiro, bet triju gadu laikā jau par 409 milj. eiro

To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem. Rezultātā 2019.gada 1.janvārī Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā akumulētās ārvalstu tiešās investīcijas veido 7,09 miljardus eiro, kas ir tikpat, cik to apjoms bija pirms pieciem gadiem – 2013. gadā.

Pērn par 9,1% jeb par 2571 uzņēmumu ir sarucis Latvijā reģistrēto kompāniju skaits, kurās ir ārvalstu kapitāls, un valstī kopumā nelikvidēti bija 25 978 uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu. Interesanti, ka, pēc Lursoft datiem, 2019. gada pirmajās dienās ir notikušas vairākas transakcijas, kuru rezultātā ārvalstu investīciju bilance uzņēmumu pamatkapitālā ir saruksi par vairāk nekā 191,2 milj. eiro. Gan ārvalstu investoru ieguldījumi uzņēmumu pamatkapitālos, gan arī šādu kompāniju skaita sarukums raisa jautājumus par to, kas īsti notiek ar investīcijām Latvijā.

Vienlaikus oficiālā līmenī bažu par ārvalstu investīciju aizplūdi nav, jo tiek uzskatīts, ka skaita samazinājums lielākoties saistīts ar valsts institūciju pievēršanos neaktīvo uzņēmumu likvidēšanai, izslēdzot no reģistriem uzņēmumus, kuri ilgstoši pastāv bez valdes, nav iesnieguši finanšu pārskatus u. tml. Vairāki DB aptaujātie šos datus publiski komentēt nevēlējās, jo, lai to darītu, esot vajadzīga analīze par iemesliem, kāpēc šāda aina radusies, taču tādas neesot. Izskanēja arī viedoklis, ka gan ar ārvalstu kapitālu esošo uzņēmumu skaita samazinājums, gan kopējā ieguldījumu pamatkapitāla sarukumus varētu būt saistīts ar nerezidentu aiziešanu no Latvijas pēc stingrākām prasībām attiecībā uz to darījumu transakcijām.

“Jāsecina, ka kopumā 2018. gadā ir turpinājusies 2016. gadā aizsāktā tendence – ārvalstu izņemto (izplūstošo) investīciju apmērs uzņēmumu pamatkapitālā pārsniedza ienākušo, kā rezultātā ārvalstu investīciju apjoms Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā saruka līdz 7,09 miljardiem eiro,” analīzes rezultātu rāda SIA Lursoft pētnieks Ainars Brūvelis. Viņš atgādina, ka metodoloģija visus iepriekšējos 27 gadus ir bijusi nemainīga– tiešo uzkrāto investīciju pamatkapitālā Lursoft aprēķinos tiek uzskaitītas ne tikai ienākušās (reģistrētās) investīcijas, bet arī izejošās, un tiek pieņemts, ka gadījumos, ja uzņēmums tiek likvidēts vai ārvalstu daļas tiek pārdotas Latvijas rezidentiem, tiek samazināts ārvalstu investīciju apjoms. “Savā metodoloģijā vadāmies, ka ārvalstu investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā ne tikai ieplūst uz mūžīgiem laikiem, bet tās var samazināties, uzņēmumu pārpērkot vietējā kapitāla investoriem, tāpat ir arī neveiksmīgi biznesa darījumi un Latvijā reģistrētais uzņēmums vienkārši tiek likvidēts,” skaidro A. Brūvelis. Viņš vērš uzmanību uz to, ka faktiski trīs gadu laikā Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā akumulēto investīciju apjoms ir sarucis par vairāk nekā 409 milj. eiro. “Nedomāju, ka tā Latvijai ir nenozīmīga summa, par kuru var neuztraukties un ko norakstīt uz kādiem dīvainiem ārzemniekiem,” tā situāciju vērtē A. Brūvelis.

Lasīt visu rakstu News.lv

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*