Blog

Latgalē starp lielākajiem nodokļu maksātājiem 2017.gadā – tirgotāji un veselības aprūpes nozare

2018. gada 7. maijs

Latvijā reģistrētie uzņēmumi nodokļos valsts kopbudžetā 2017.gadā samaksājuši 6,57 miljardus eiro, no tiem 2,67% – Latgales reģionā reģistrētās firmas. Lursoft aprēķinājis, ka pagājušajā gadā 9612 Latgales uzņēmumi VID administrētajos nodokļos samaksājuši 175,52 milj.EUR, no kuriem 44,45 milj.EUR bijis iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), bet 80,54 milj.EUR – samaksāto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) kopsumma.

Lielāko nodokļu pienesumu valsts kopbudžetam no Latgales reģiona pērn nodrošinājusi tirdzniecība.

Lursoft aprēķinājis, ka Latgalē reģistrētie vairumtirdzniecības uzņēmumi, neskatoties uz to, ka to ir trīs reizes mazāk nekā mazumtirgotāju, pagājušajā gadā VID administrētajos nodokļos samaksājuši 23,71 milj.EUR jeb par 15,71% vairāk nekā otrajā vietā esošie mazumtirdzniecības uzņēmumi. Jāpiebilst, ka vairumtirdzniecība ar 15,25 tūkst.EUR ierindojas otrajā vietā pēc samaksāto nodokļu apjoma uz vienu darbinieku. Saraksta pirmajā vietā ar 15,64 tūkst.EUR uz vienu strādājošo iekļuvuši uzņēmumi, kuru pamatdarbība saistīta ar sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību.

Rēķinot pēc samaksāto nodokļu apjoma uz vienu uzņēmumu, ne vairumtirdzniecība, ne mazumtirdzniecība vairs nav atrodama starp līdernozarēm. Lursoft aprēķinājis, ka vidējie nodokļu maksājumi uz vienu vairumtirdzniecības uzņēmumu 2017.gadā bijuši 40,53 tūkst.EUR, ierindojot nozari 15.vietā, savukārt mazumtirdzniecība ar 10,82 tūkst.EUR lieliem nodokļiem uz vienu uzņēmumu pērn sarakstā ieņēmusi 37.vietu.

Pēc nozares nodokļu kopsummas Latgalē trešajā vietā pērn ierindojusies veselības aizsardzības nozare, kas darbinieku skaita ziņā reģionā ir otra ietilpīgākā nozare, pēc tajā reģistrēto uzņēmumu skaita ieņemot gan tikai 20.vietu. Balstoties uz VID sniegtajiem datiem, Lursoft izpētījis, ka Latgalē reģistrētie veselības aizsardzības uzņēmumi 2017.gadā nodokļos samaksājuši 18,47 milj.EUR, tostarp 11,50 milj.EUR – VSAOI, bet vēl 6,30 milj.EUR – IIN. Kopumā nozares nodokļu maksājumi veido 164,88 tūkst.EUR uz vienu uzņēmumu, ierindojot to ceturtajā vietā starp Latgales uzņēmumiem pēc samaksāto nodokļu apjoma uz vienu uzņēmumu 2017.gadā. Jāpiebilst gan, ka trešo daļu no Latgales veselības aizsardzības uzņēmumu kopējiem nodokļu maksājumiem nodrošinājis reģiona lielākais uzņēmums SIA Daugavpils reģionālā slimnīca.

Vērtējot, kuras nozares Latglē pagājušajā gadā devušas lielāko nodokļu pienesumu, redzams, ka starp TOP 10 nosauktajām jomām bez jau nosauktajām ierindojas arī dažādi pakalpojumu sniedzēji un ražotāji. Jāpiebilst, ka vairāk nekā 10 milj.EUR nodokļos pagājušajā gadā Latgalē samaksājušas 5 nozares, savukārt saraksta 10.pozīcijā esošās ūdens ieguves, attīrīšanas un apgādes jomas uzņēmumu nodokļu kopsumma bijusi teju 6 reizes mazāka nekā 1.vietā esošo vairumtirdzniecības uzņēmumu pienesums.

Tiesa, ņemot vērā, ka ūdens ieguves, attīrīšanas un apgādes nozarē Latgalē reģistrēti tikai 10 uzņēmumi, kamēr vairumtirdzniecībā to skaits mērāms simtos, tieši šī sfēra aizvadītajā gadā uzrādījusi augstāko rādītāju, rēķinot pēc nodokļu maksājumu apjoma uz vienu nozarē reģistrēto uzņēmumu.

Lursoft pieejamā informācija rāda, ka 2017.gadā katrs ūdens ieguves, attīrīšanas un apgādes uzņēmums nodokļos samaksājis 407,90 tūkst.EUR, kamēr otrajā vietā esošie elektrisko iekārtu ražotāji – par 28,92% mazāku summu jeb 289,92 tūkst.EUR uz vienu uzņēmumu.

Jāizceļ fakts, ka puse no TOP 10 sarakstā iekļuvušajām nozarēm pārstāv ražošanas sektoru. Vēl bez elektrisko iekārtu ražošanas jomas topā iekļuvuši arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražotāji (211,51 tūkst.EUR uz vienu uzņēmumu), pārtikas produktu ražotāji (136,40 tūkst.EUR), citu transportlīdzekļu ražotāji (111,31 tūkst.EUR), savukārt sarakstu noslēdz citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražotāji, kas aizvadītajā gadā nodokļos kopbudžetā katrs samaksājis 99,59 tūkst.EUR.

Interesanta aina paveras, iepazīstoties ar Latgalē reģistrēto uzņēmumu, kas pērn samaksājuši lielākos nodokļos uz vienu darbinieku, pārstāvētajām nozarēm. Saraksta pirmo vietu ieņem joma, kas citos reģionos ierindojas daudz zemākās pozīcijās, neieņemot vietu TOP 10, proti, sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbība. Tiesa, to lielā mērā sekmējis fakts, ka nozarē reģistrēti tikai 4 uzņēmumi un tajos pērn nodarbināti tikai 2 darbinieki, bet šo uzņēmumu kopējais samaksāto nodokļu apjoms 2017.gadā bijis 31,27 tūkst.EUR. Sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību Latgalē pārstāv SIA VIACOM, SIA Juridiskās palīdzības birojs, IK DREAMLIVE un SIA Miscelad ORO, no kuriem lielākie nodokļu maksājumi 2017.gadā bijuši SIA VIACOM – 24,08 tūkst.EUR.

Pēc samaksāto nodokļu apjoma uz vienu darbinieku otro vietu Latgalē ieņem vairumtirgotāji ar 15,26 tūkst.EUR uz vienu strādājošo.

Latgalē pagājušajā gadā bijušas piecas nozares, kurās nodokļu maksājumu apjoms uz vienu strādājošo gada laikā sasniedzis 10 tūkst.EUR. Vēl bez nosauktajām to starpā ietilpst arī pārējā ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde, telekomunikācija, kā arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana.

Vismazākos nodokļus Latgalē uz vienu darbinieku 2017.gadā maksājuši koksa un naftas produktu ražotāji (0,29 tūkst.EUR), pasta un kurjeru darbību uzņēmumi (0,54 tūkst.EUR), kā arī ādas un ādas izstrādājumu ražotāji (0,54 tūkst.EUR).

Kamēr citos reģionos lielāko nodokļu maksātāju saraksta priekšgalā izvirzījušies degvielas tirgotāji un būvnieki, Latgalē citiem uzņēmumiem priekšā aizsteigusies SIA Daugavpils reģionālā slimnīca, kas nodokļos pagājušajā gadā samaksājusi 6,55 milj.EUR. Salīdzinot ar gadu iepriekš, gada laikā nodokļu kopsumma, kuru tā samaksājusi valsts kopbudžetā, palielinājusies par 2,83%. Jānorāda, ka slimnīcas nodokļu maksājumu apjoms ik gadu tikai pieaudzis, kopš 2014.gada palielinoties par 13,05%.

Degvielas tirgotājs SIA Ingrid A pērn valsts kopbudžetā nodokļos samaksājis 5,88 milj.EUR jeb par 13,91% mazāku summu nekā 2016.gadā. Tiesa, neskatoties uz to, uzņēmuma IIN kopsumma pieaugusi par 67,77%, bet VSAOI – par 0,25%.

Saraksta 3.vietā ierindojies vēl viens Latgales reģionā reģistrēts degvielas tirdzniecības uzņēmums – SIA Euro Energo Company. Lielbritānijā esošajam Montferrer LP piederošais SIA SIA Euro Energo Company aizvadītajā gadā VID administrētajos nodokļos samaksājis 5,53 milj.EUR. Salīdzinot ar gadu iepriekš, degvielas tirgotāja nodokļu maksājumu apjoms valsts kopbudžetā samazinājies par 31,02%. Jānorāda, ka SIA SIA Euro Energo Company nodokļu maksājumu apjoma kritums vērojams jau vairākus gadus pēc kārtas.

TOP 20 saraksta 9.pozīcijā iekļuvis arī Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas SIA VEREMS, kuru VID atzinis par lielāko darbaspēka nodokļu maksātāju Latgales plānošanas reģionā vidējo nodokļu maksātāju grupā 2017.gadā. Lielo nodokļu maksātāju grupā no reģiona uzņēmumiem atzinību ieguvis AS Preiļu siers, kas VSAOI pagājušajā gadā samaksājis 1,25 milj.EUR, bet IIN – 0,66 tūkst.EUR.

Starp Latgales TOP 20 lielākajiem nodokļu maksātājiem visplašāk pārstāvēti Daugavpilī reģistrētie uzņēmumi, kas veido 70% no kopējā sarakstā iekļauto uzņēmumu skaita. Savukārt, raugoties no uzņēmumu darbības sfēras, redzams, ka ceturtā daļa no TOP 20 lielākajiem nodokļu maksātājiem nāk no tirdzniecības sektora.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*