Lursoft news

Finanšu nozares uzņēmumi Latvijā vēl aizvien pelnošākie

2017. gada 20. oktobris

Veidojot pelnošāko Latvijas uzņēmēju TOPu, Lursoft, paralēli šī saraksta veidošanai, analizējis arī pelnošākās tautsaimniecības nozares valstī, vērtējot to peļņas rādītāju izmaiņas pēdējo trīs gadu laikā. Jāatzīst, ka pelnošāko nozaru TOPa galvgalis īpaši nepārsteidza, bet vienlaikus saraksts iezīmē, ka atsevišķas tautsaimniecības nozares pēdējos gados piedzīvo pārmaiņas.

Tā, piemēram, apskatot ikgadējos uzņēmēju pelnītāju TOPus, vairākus gadus pēc kārtas līderpozīcijās bija atrodami finanšu sektorā strādājošie uzņēmēji. Jau pērn prognozējām, ka visticamāk turpmākajos gados finanšu sektorā strādājošo peļņa vairs neaugs tik strauji kā iepriekš. To arī parāda šī gada saraksts, kur pirmajā pelnītāju desmitniekā atrodam vairs tikai divus baņķierus – Ernestu Berni un Oļegu Fiļu. Tomēr kopumā vispelnošākā nozare, apskatot 2014.-2016.gada uzņēmumu gada pārskatu rādītājus, vēl aizvien ir finanšu un apdrošināšanas joma. 2014.gadā šajā nozarē Latvijā strādājošo uzņēmumu kopējā peļņa pēc nodokļu nomaksas pārsniedza 395 milj.  EUR, 2015. – bija 406 milj. EUR,  savukārt pērn – pārsniedza 397 milj. EUR.

Otro vietu nozaru griezumā šajā sarakstā visus trīs gadus nemainīgi un stabili ieņem tirdzniecības uzņēmumi. Arī pelnošāko uzņēmēju sarakstā tirdzniecības sfēra ir plaši pāstāvēta. Kaut arī 2 galvenie tirgus spēlētāji (SIA Rimi Latvija, SIA Maxima Latvija), kuri pieder ārvalstu investoriem, rada lielu nozares peļņas daļu, arī pārējie nozares pārstāvji parāda labus rezultātus. 2014.gadā tirdzniecības uzņēmumu kopējā peļņa pārsniedza 319,4 milj. EUR, 2015. – 355,4 milj. EUR, bet 2016.gadā tā vēl palielinājusies, sasniedzot jau 378,7 milj. EUR. Jāatzīmē, ka tirdzniecības nozare ir visplašāk pārstāvētā un to kā savu darbības jomu norādījuši ~30 000 Latvijas uzņēmumu. Arī pelnītāju sarakstā redzam vairākus ar tirdzniecības sfērus saistītus uzņēmējus – Egils Butka (SIA Firma Madara 89, preču zīmi Top),  Mihails Uļmans (SIA Mego), Ainars Šķerbergs ( SIA Cenuklubs.lv), Andris Kozlovskis (DEPO DIY) u.c. Gadu no gada pieaugošā tirdzniecības uzņēmumu peļņa liek izdarīt secinājumu, ka Latvijas iedzīvotāju pirktspēja palielinās, jo galvenokārt peļņa tiek gūta vietējā tirgū un salīdzinoši neliela daļa ir eksportēšanas rezultātā gūtā peļņa.

Trešajā pozīcijā, vērtējot kopējos nozares peļņas rādītājus, ierindojas apstrādes rūpniecība un ražošana. Šo jomu pārstāv nu jau otro gadu pelnītāju līderpozīcijās esošais SIA Mikrotīkls līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš, kura uzņēmuma peļņas radītāji astoņus gadus pēc kārtas ir pieaugoši, 2016.gadā sasniedzot rekordpeļņu 66,24 milj. EUR apmērā. Šeit jāteic, ka kopumā apstrādes nozare Latvijā pēdējo trīs gadu laikā ir piedzīvojusi ievērojamas svārstības – ja 2014.gadā nozares uzņēmumu kopējā peļņa bijusi 316,6 milj. EUR, 2015.gadā rādītājs strauji samazinājies par ~34 %, savukārt 2016.gadā nozares peļņa pēc nodokļu nomaksas sasniedza 270,9 milj. EUR.

Apskatot trīs gadu periodā tālākās nozares, kas izkārtojušās no 4.-10.vietai, redzami vairāki pārsteigumi. Tā piemēram, statistika parāda, ka ar katru gadu labākus peļņas rādītājus uzrāda elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē strādājošie uzņēmumi – to kopējā peļņa trīs gadu laikā pieaugusi 2,7 reizes, 2016.gadā pārsniedzot 199.3 milj. EUR., tādējādi ierindojoties TOP pelnošāko nozaru 4.vietā.

Jau ziņots, ka 19. oktobrī izdots žurnāls Miljonārs.100 Latvijas lielākie pelnītāji, kura tapšanā piedalījušies izdevniecība Dienas Bizness, Lato Lapsa, Kristīne Bormane un Lursoft. Nu jau vairāk nekā desmit gadus neiztrūkstoši miljonāru saraksta galvgalī ir abi ABLV bankas īpašnieki – šā gada Latvijas 100 bagātāko saraksta pirmajā vietā ierindots Oļegs Fiļs, bet otrajā – Ernests Bernis.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*