Blog

Izaugsmes tempi samazinās

2016. gada 14. novembris

Apkopojot 2015. gada straujāk augošo Latvijas uzņēmumu sarakstu un salīdzinot to ar iepriekšējo gadu rezultātiem, jāatzīst, ka izaugsmes ātrums šajā gadā ievērojami samazinājies

Šoreiz tikai trīs uzņēmumi sasnieguši rekordlielu izaugsmi, pārsniedzot 1000% apgrozījuma pieaugumu pēdējo trīs gadu laikā (salīdzinājumam: 2014. gadā tādi bija 46 uzņēmumi, bet 2013.gadā – 25).

Līderos arī tirdzniecība

Pērn gatavotajā sarakstā 1. vietā kā straujāk augošie uzņēmumi pārliecinoši ierindojās būvniecības jomas uzņēmumi, savukārt šogad konkurence starp nozarēm ir sīvāka un redzam, ka vienlīdz labi izaugsmes rādītāji 2013.–2015. gadam bijuši gan būvniecības, gan tirdzniecības nozarei.

Pagājušajajā gadā otra straujāk augošā nozare bija mežizstrāde, bet šajā gadā šī nozare, izvērtējot TOP 250 straujāk augošos uzņēmumus, iekļuvusi tikai 5. pozīcijā. Jāatzīmē, ka populārākās sarakstā iekļuvušo uzņēmumu darbības nozares Latvijas reģionos atšķiras. Izvērtējot TOP 250, redzam, ka starp Kurzemes reģionā strādājošajiem uzņēmumiem straujāk augošā nozare pēdējos trijos gados bijusi būvniecība (32% no sarakstā iekļuvušajiem pārstāv šo nozari), savukārt no Vidzemē šogad sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem 30% pārstāv lauksaimniecības un mežizstrādes sfēru, bet Latgalē tieši šo pašu nozari pārstāv 36% straujāk augošie uzņēmumi. Zemgales reģionā nozaru pārstāvība ir izlīdzsvarota, un neviena no nozarēm šajā gadā neparāda lielāku pārsvaru pār citām. Savukārt Rīgā acīmredzamās līderpozīcijās izvirzās tirdzniecības sfērā strādājošie uzņēmumi, kas veido 23% no visiem Rīgā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuri iekļuvuši TOP.

Vērtējot straujāk augošās nozares, būtiskākās izmaiņas, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, vērojamas Pierīgas reģionā, kur redzams, ka vienlīdz labi sekmējies gan apstrādes rūpniecības uzņēmumiem (25%), gan tirdzniecības nozares uzņēmumiem (25%). Šādu statistiku, visticamāk, var izskaidrot ar to, ka pēdējos gados daudzi Latvijas apstrādes rūpniecībā strādājošie uzņēmumi pārcēluši savas ražotnes uz Pierīgas novadiem (Ādaži, Mārupe, Ķekava u.c.), kur ir labi attīstīta gan infrastruktūra, gan speciāli izveidoti industriālie parki, pieejams darbaspēks un vienlaikus ir arī neliels attālums līdz galvaspilsētai. Faktiski jau šobrīd pašvaldību starpā vērojama zināma konkurence, kurā tās, mērķtiecīgi strādājot un piedāvājot labvēlīgākus nosacījumus un sakārtotu vidi, piesaista investorus un uzņēmumus veidot jaunas ražotnes vai pārcelt esošās uz tām teritoriju.

Vecums nav šķērslis

Vēl viens no secinājumiem, kas gūts, šajā gadā vērtējot straujāk augošo uzņēmumu sarakstu, – strauja izaugsme iespējama ne tikai pirmajos uzņēmuma darbības gados. To apliecina statistika, kas parāda, ka 14% no TOP iekļuvušajiem uzņēmumiem ir dibināti laika posmā no 1991. līdz 1999. gadam. Šajā grupā esošo uzņēmumu apgrozījumu pieaugums pēdējos trīs gados svārstās robežās no 110 līdz pat 716%. Savukārt 45% no sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem ir reģistrēti laika posmā no 2000. līdz2009. gadam, un to apgrozījuma palielinājums bijis mērenāks – 106–570%. Jāteic, ka uzņēmumi, kuru dibināšana reģistrēta laikā no 2010. līdz 2013. gadam, parāda vislielāko izaugsmes amplitūdu – 107–2894%. Tādējādi varam teikt, ka iepriekš izskanējušais mīts, ka strauja izaugsme ir iespējama jaundibinātiem uzņēmumiem, šoreiz neapstiprinās, jo, kā redzams, arī ilgāk nekā 20 gadus strādājuši uzņēmumi sekmīgi spēj konkurēt ar jauno uzņēmumu paaudzi.

Latvijas straujāk augošo uzņēmumu TOP 100: http://news.lv/Dienas_Bizness/2016/11/14/izaugsmes-tempi-samazinas

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*