Lursoft news

Mazkapitāla SIA kopējais apgrozījums aug, taču vidējie rādītāji vēl netiek līdzi valsts vidējiem

2015. gada 3. jūnijs

Palielinoties reģistrēto mazkapitāla SIA skaitam ar katru gadu aug arī šo uzņēmumu kopējais apgrozījums, liecina Lursoft pētījuma dati. Tā, piemēram, kopš 2011.gada mazkapitāla SIA kopējais apgrozījums audzis 4,6 reizes, tiesa, kopš 2010.gada maija mazkapitāla SIA skaits, kas devušas pienesumu kopējā apgrozījumā, audzis jau līdz nepilniem 49 tūkstošiem komersantu, ik gadu to skaitam palielinoties par aptuveni 10 tūkstošiem uzņēmumu.

Vērtējot, cik lielu pienesumu Latvijā reģistrēto uzņēmumu kopējā apgrozījumā devušas tieši mazkapitāla SIA, jānorāda, ka ar katru gadu tiek sasniegti aizvien labāki rādītāji. Tā, piemēram, 2011.gadā no valstī reģistrēto uzņēmumu kopējā apgrozījuma mazkapitāla SIA apgrozījums veidojis 0,39%, 2012.gadā rādītājam palielinoties līdz 0,75%, bet 2013.gadā sasniedzot jau 1,15%.

Pēc Lursoft aprēķiniem, ar katru gadu kāpis arī mazkapitāla SIA vidējais aprozījums, tiesa gan, tam vēl aizvien ir tendence būt vairāk nekā divas reizes zemākam nekā visu uzņēmumu vidējam rādītājam, kas liek secināt, ka lielākoties mazkapitāla SIA tiek veidotas kā nelieli, dažkārt arī ģimenes uzņēmumi, kas lielākoties nodarbina vien pāris darbinieku, nepretendējot uz augstiem finanšu rādītājiem.

Jānorāda gan, ka pēdējos gados līdz ar mazkapitāla SIA skaitu, audzis arī šajos uzņēmumos strādājošo skaits. Tā, piemēram, 2011.gadā mazkapitāla SIA strādājuši 17 199 darbinieki, 2013.gadā nodarbināto skaits pieaudzis līdz 49 401, bet pērn sasniedzis jau 56 032 strādājošos.

Lursoft pētījuma ietvaros apkopotie dati liecina, ka kopš 2011.gada katra mazkapitāla SIA vidējais apgrozījums audzis par 4,6 tūkst.EUR, palielinoties no 8,11 tūkst.EUR uz vienu uzņēmumu 2011.gadā līdz 12,71 tūkst.EUR pērn. Tiesa gan, pretēja situācija vērojama, analizējot uzņēmumu peļņas/zaudējumu rādītājus, kas ar katru gadu uzrāda, lai gan nedaudz, tomēr sliktākus rezultātus. Tā, piemēram, 2011.gadā, aprēķinot vidējo peļņas/zaudējumu rādītāju, redzams, ka mazkapitāla SIA peļņa bijusi 0 EUR, savukārt turpmākajos gados gūti tikai zaudējumi, pagājušajā gadā tiem pieaugot līdz 36 EUR uz katru uzņēmumu.

Jānorāda gan, ka mazkapitāla SIA statuss nebūt nav priekšnosacījums tam, ka uzņēmums noteikti strādās ar ievērojami zemāku apgrozījumu nekā visiem valstī reģistrētajiem uzņēmumiem vidēji vai arī ik gadu skaitīs tikai zaudējumus, jo šo uzņēmumu vidū atrodami arī vairāki komersanti, kuru apgrozījums pārsniedz pat vairākus miljonus eiro.

No visām mazkapitāla SIA lielāko apgrozījumu 2013.gadā uzrādījis 2012.gada martā reģistrētais vairumtirdzniecības starpniecības uzņēmums SIA ČS Ring. Uzņēmums aizpagājušajā gadā apgrozījis 21,022 milj.EUR, tiesa gan, jau pērn tā apgrozījumu veidojuši vien 2,164 tūkst.EUR. Vēl 11,255 milj.EUR 2013.gadā apgrozījis mazkapitāla SIA DSL, kura reģistrēto un apmaksāto pamatkapitālu vēl aizvien veido 10 Ls. Līdzīgi kā SIA ČS Ring gadījumā, arī SIA DSL aizpagājušajā gadā uzrādījis ievērojamu apgrozījumu, kas jau pērn samazinājies līdz 0 EUR.

Trešais lielākais apgrozījums starp visām reģistrētajām mazkapitāla SIA 2013.gadā bijis atkritumu un lūžņu vairumtirgotājam SIA SEBRS, kas aizpagājušajā gadā apgrozījis 9,788 milj.EUR.

Lursoft apkopotā informācija rāda, ka no visām mazkapitāla SIA, kuras iesniegušas pārskatus par saimniecisko darbību 2014.gadā, pieci uzņēmumi apgrozījuši vairāk nekā 10 milj.EUR, to vidū līderis ar 26,931 milj.EUR lielu apgrozījumu aizvadītajā gadā bijis SIA LMK 07. Tehniskās eļļas tirgotājs pagājušajā gadā nodarbinājis tikai vienu strādājošo, valsts budžetā nodokļu maksājumos pērn samaksājot vien 1,44 tūkst.EUR.

Mazkapitāla SIA finanšu rādītāji

* dati apkopoti uz 15.05.2015.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.