Lursoft news

Sieviešu īpatsvars biznesā samazinājies

2015. gada 6. marts

Lai noskaidrotu, cik aktīvi Latvijā uzņēmējdarbībā iesaistās sievietes, dibinot uzņēmumus un ieņemot amatus uzņēmumu valdēs un padomēs, Lursoft veicis pētījumu, kura ietvaros apkopoti gan dati par sieviešu īpatsvaru biznesā, gan arī noskaidrots, ar kādiem rezultātiem strādā sieviešu pārstāvētie uzņēmumi un kurās nozarēs visbiežāk daiļā dzimuma pārstāves izvēlas dibināt savus uzņēmumus.

Apkopotie rezultāti liecina, ka pēdējos gados, lai arī nedaudz, taču sieviešu iesaiste biznesā ir mazinājusies, piedevām, ir palielinājies to daiļā dzimuma pārstāvju skaits, kuras biznesā darbojas pēc 50 gadu sliekšņa sasniegšanas.

Sieviešu īpatsvars biznesā pēdējos gados samazinājies

Turpinoties iepriekš novērotajai tendencei, arī pērn turpinājis sarukt sieviešu īpatsvars starp uzņēmumu īpašniekiem un vadītājiem, liecina Lursoft veiktais pētījums. Lursoft apkopotie dati rāda, ka patlaban no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem 32,48% vismaz viens no dalībniekiem ir sieviete, savukārt amatus valdēs un padomēs daiļā dzimuma pārstāves ieņem vien 31,44% uzņēmumu.

Līdz ar sieviešu vadīto un daiļā dzimuma pārstāvēm piederošo uzņēmumu īpatsvara mazināšanos, sarucis arī mazkapitāla SIA skaits, kuri pieder vai kurus vada sievietes. Tā, piemēram, 2013.gadā no visām mazkapitāla SIA sievietēm piederējuši 38,53% uzņēmumu, 2014.gadā šis rādītājs samazinājies līdz 36,51%, bet šogad turpinājis kristies, sarūkot jau līdz 33,97%.

Sievietes biznesā

Sieviešu – uzņēmēju īpatsvars audzis Jelgavā un Rīgā

Uzņēmumu skaits, kuru vadībā ir sieviete, šogad samazinājies teju visās Latvijas lielākajās pilsētās. Izņēmums bijusi Rīga un Jelgava, kur, pretstatā pārējām pilsētām, vērojama pieaugoša tendence. Lursoft aprēķini liecina, ka tikmēr, kamēr pārējās lielākajās pilsētās uzņēmumu skaits, kuros amatus ieņem sievietes, gada laikā samazinājies par vidēji 2,26%, Jelgavā šādu uzņēmumu skaits kopš 2014.gada audzis par 2,02%, bet Rīgā pieaugums veidojis 0,8%.

Tiesa gan, pretstatā sarūkošajam sieviešu vadīto uzņēmumu skaitam, vērojama pozitīva tendence palielināties to uzņēmumu daudzumam, kur īpašnieku vidū sastopama daiļā dzimuma pārstāve. Salīdzinot ar 2014.gadu, pozitīva tendence šogad vērojama Ventspilī (+0,65%), Rīgā (+3,85%), Jūrmalā (+5,08%), Jēkabpilī (+1,93%) un Jelgavā (+2,93%).

Sievietes biznesā

Ņemot vērā, ka galvaspilsētā un tās apkārtnē koncentrēts lielākais skaits Latvijas uzņēmumu, likumsakarīgi, ka šajā reģionā arī reģistrēts ievērojamākais skaits sieviešu vadīto un sievietēm piederošo uzņēmumu. Pēc Lursoft aprēķiniem, Rīgā reģistrēti vairāk nekā 44% no visiem uzņēmumiem, kuru vadības groži ir sieviešu rokās, savukārt teju vēl 18% firmu izvietotas Pierīgā. Jāpiebilst, ka Rīga un Pierīga ir arī vienīgie reģioni, kuros sieviešu-amatpersonu īpatsvars uzņēmumu vadībā gada laikā pieaudzis. Starp pārējiem Latvijas reģioniem jāizceļ Kurzeme, kur reģistrēti vairāk nekā 11% no visiem sievietēm piederošajiem uzņēmumiem.

Sievietes biznesā

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*