Lursoft news

Aizvadītajā gadā – komercķīlu skaita un prasījuma summas kritums

2015. gada 12. janvāris

Jau trešo gadu pēc kārtas turpinājis sarukt reģistrēto komercķīlu skaits, liecina Lursoft veiktais pētījums. Salīdzinot ar 2013.gadu, pērn reģistrēto ķīlu skaits sarucis par 11,57%, savukārt, attiecinot to pret 2011.gadu, kritums veido jau 21,37%.

Lai gan līdz šim bijuši vairāki gadi, kad, neskatoties uz reģistrēto komercķīlu skaita kritumu, to kopējā prasījuma summa pieaugusi (tāds bijis, piemēram, 2009. un 2013.gads), aizvadītais gads iezīmējies gan ar ķīlu skaita, gan arī to kopējās summas kritumu. Lursoft veiktais pētījums liecina, ka 2014.gadā reģistrētas komercķīlas par 14,46 miljardiem EUR, kas ir par 22,01% mazāk nekā gadu iepriekš. Kopumā pagājušajā gada laikā reģistrētas 4 202 komercķīlas.

Komercķīlu dinamika

Komercķīlu skaita kritumam ir vairāki iemesli, tostarp aizvien lielākā plaisa starp lielajiem uzņēmumiem un pārējiem komersantiem, jo komercķīlas iepriekšējos periodos vairāk reģistrējuši tieši nelielie uzņēmumi. Lursoft valdes priekšsēdētāja Iluta Riekstiņa norāda: „Jo sliktāk iet nelielajiem uzņēmumiem, jo mazāk komercķīlu tie reģistrē un attīsta uzņēmējdarbību.” Kā vēl viens iemesls komercķīlu skaita kritumam kalpo arī krīzes laikā gūtās mācības, kad parāds, neskatoties uz ienākumu kritumu, saglabājās iepriekšējais, kā rezultātā cilvēki kļuva piesardzīgāki. Lursoft pārstāve skaidro, ka ietekmi uz komercķīlu skaita samazinājumu atstājušas arī pāris līzinga kompānijas, kas aizgājušas no tirgus, jo tieši auto komercķīlu segments ir viens no lielākajiem. „Jānorāda, ka situāciju ietekmē arī ātro kredītu izsniedzēju naudas aizdevumi juridiskajām personām, jo izsniegtie aizdevumi netiek reģistrēti kā komercķīlas, kas nozīmē, ka informācija par šādu apgrūtinājumu esamību nav pieejama, kas var radīt sekas norēķinos ar citiem sadarbības partneriem,” skaidro I. Riekstiņa.

Aktīvākie komercķīlu devēji – PET Baltija un EKO KURZEME

Jāteic, ka uzņēmēmumu vidū atrodami vairāki komersanti, kuri komercķīlas pērn reģistrējuši samērā naski. Tā, piemēram, 21 jaunu komercķīla 2014.gadā reģistrēta gan AS PET Baltija, gan SIA EKO KURZEME. Jānorāda, ka abi uzņēmumi arī iepriekš bijuši aktīvi komercķīlu devēji, par ko liecina arī fakts, ka 2003.gadā dibinātā AS PET BALTIJA šo gadu laikā kā ķīlas devēja reģistrēta 119 darījumos, savukārt SIA EKO KURZEME – 92.

No abiem iepriekš nosauktajiem uzņēmumiem daudz neatpaliek arī Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība LATRAPS, kurai aizvadītajā gadā bijusi 18 komercķīlu devēja, savukārt metāla produkcijas izgatavotājs un tirgotājs SIA VIKOM 2014. gadā reģistrēts kā 15 komercķīlu devējs vai parādnieks.

Lursoft pētījums parāda, ka vēl trīs uzņēmumi 2014.gadā reģistrējuši 12 komercķīlas katrs. To vidū ir arī SIA VIKOM īpašniekam Vladislavam Podgurskim piederošais SIA Rītausmas Steel Constructions, kā rezultātā uzņēmums bieži vien tiek reģistrēts kā devējs komercķīlās, kurās figurē arī SIA VIKOM vārds. 12 komercķīlas pagājušajā gadā reģistrētas arī zāģēšanas, ēvelēšanas un impregnēšanas nozarē strādājošajam SIA LUK un SIA Eco Baltia grupa, kas bieži vien figurē saistīto uzņēmumu dotajās komercķīlās, piemēram, SIA EKO REVERSS, AS LATVIJAS ZAĻAIS PUNKTS, SIA Vaania.

Lielākie komercķīlu devēji pēc reģistrēto ķīlu skaita 2014.gadā

1.-2. AS PET Baltija – 21 komercķīla;

1.-2.SIA EKO KURZEME – 21 komercķīla;

3. LPKS LATRAPS – 18 komercķīlas;

4. SIA VIKOM – 15 komercķīlas;

5.-7. SUK LUK – 12 komercķīlas;

5.-7. SIA Eco Baltia grupa – 12 komercķīlas;

5.-7. SIA Rītausmas Steel Constructions – 12 komercķīlas.

Lielākā ķīlu devēja pērn – Bite Finance International B.V.

Neskatoties uz to, ka Bite Finance International B.V. pagājušajā gadā kā parādniece reģistrēta vien četrām komercķīlām, to kopējā summa ievērojami pārsniedz, piemēram, SIA EKO KURZEME darījumu kopsummu, neskatoties uz to, ka uzņēmums kā devējs vai parādnieks pērn reģistrēts ievērojami lielākam skaitam ķīlu

Lursoft veiktais pētījums rāda, ka ķīlu kopsumma, kurās Bite Finance International B.V. 2014.gadā reģistrēta kā parādniece, veido 1,2 miljardus EUR. Jāpiebilst, ka katras ķīlas vērtība ir 300 milj.EUR, kā rezultātā visi četri darījumi arī ierindojas 2014.gadā reģistrēto lielāko komercķīlu pirmajās vietās.

Ņemot vērā, ka SIA EKO KURZEME pagājušajā gadā bijusi viena no aktīvākajām komercķīlu reģistrētājām, likumsakarīgi, ka uzņēmums ierindojies arī augstajā 2.vietā starp lielākajiem komercķīlu devējiem un parādniekiem pēc reģistrēto ķīlu kopsummas. Lursoft aprēķinājis, ka uzņēmuma aizvadītā gada komercķīlu kopsumma veido 734,226 milj.EUR, savukārt 444,328 milj.EUR vērtībā reģistrētas 8 ķīlas, kurās kā devējs vai parādnieks norādīts 2012.gada nogalē dibinātais SIA Graanul Pellets Energy, kura vienīgais kapitāldaļu turētājs igauņu AS GRAANUL INVEST bijis devējs un parādnieks ķīlām 357,386 milj.EUR vērtībā.

Lai gan 2013.gada augustā reģistrētais SIA Baltics Credit Solutions Latvia pērn devis tikai divas ķīlas, to kopējā summa 390,000 milj.EUR apmērā ierindojusi uzņēmumu TOP 4.vietā.

Lielākie komercķīlu devēji pēc 2014.gadā reģistrēto ķīlu kopsummas:

1. Bite Finance International B.V. – komercķīlas 1,200 mld. EUR vērtībā;

2. SIA EKO KURZEME – komercķīlas 734,226 milj.EUR vērtībā;

3. SIA Graanul Pellets Energy – komercķīlas 444,328 milj.EUR vērtībā;

4. SIA Baltics Credit Solutions Latvia – komercķīlas 390,000 milj.EUR vērtībā;

5. AS GRAANUL INVEST – komercķīlas 357,386 milj.EUR vērtībā.

Pērn reģistrētās lielākās komercķīlas – par 300 milj.EUR

Bez iepriekš pieminētajām četrām Bite Lietuva, TeleTower un Bite Latvija komercķīlām, kurās visās kā parādnieks reģistrēts nīderlandiešu Bite Finance International B.V., starp TOP 5 pērn reģistrētajām lielākajām komercķīlām ierindojusies arī aizvadītā gada jūnijā reģistrētā ķīla 249,175 milj.EUR vērtībā, kurā ķīlas devējs PAUR REINHART par labu ABN AMRO Bank ieķīlājis ne tikai prasījuma tiesības, bet arī krājumus, kuri atrodas SIA UZBALTTRANS, SIA VOLLERS RĪGA, SIA SIGNĀLS-P un SIA CARGO CONTROL Ltd.noliktavās.

TOP 5 lielākās pērn reģistrētās komercķīlas

1.-4. 300,000 milj.EUR: ķīlas devējs BITE Lietuva UAB, ķīlas ņēmējs Deutsche Bank AG, London Branch , parādnieks Bite Finance International B.V. (reģistrēta 10.11.2014.);

1.-4. 300,000 milj.EUR: ķīlas devējs SIA BITE Latvija, ķīlas ņēmējs Deutsche Bank AG, London Branch, parādnieks Bite Finance International B.V. (reģistrēta 10.11.2014.);

1.-4. 300,000 milj.EUR: ķīlas devējs: SIA TeleTower, ķīlas ņēmējs Deutsche Bank AG, London Branch, parādnieks Bite Finance International B.V. (reģistrēta 10.11.2014.);

1.-4. 300,000 milj.EUR, ķīlas devējs: SIA BITE Latvija, ķīlas ņēmējs Deutsche Bank AG, London Branch, parādnieks Bite Finance International B.V. (reģistrēta 10.11.2014.);

5. 249,175 milj.EUR, ķīlas devējs: PAUR REINHART AG, ķīlas ņēmējs ABN AMRO Bank N.V. (reģistrēta 14.06.2014.).

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.