Lursoft news

Latvijas Avīze: Jārada inovācijas kvalitatīvas pārtikas nišā

2014. gada 9. jūnijs

Laikraksta Latvijas Avīze un Lursoft kopīgi veiktais pētījums par aktualitātēm pārtikas ražošanas nozarē parāda, ka, ņemot vērā ekonomisko situāciju Eiropā un pasaulē, milzīgo konkurenci ārvalstu tirgos, nepieciešamās investīcijas ražošanas modernizācijā utt., uz strauju eksporta pieaugumu, kas Latvijai palīdzēja krīzes laikā, vietējie pārtikas ražotāji kopumā cerēt vairs nevar.

Tomēr pasaulē ir produktu nišas, kurās Latvijas ražotāji ir konkurētspējīgi un produkcijas noietu tomēr iespējams kāpināt, ko apliecina arī aptaujātie ražotāji, kuri šī gada sākumā eksporta apjomus spējuši palielināt jau par 30%. Tajā pašā laikā Krievijas un Ukrainas konflikts liek būt piesardzīgiem prognozēs, jo nozares eksperti saskata problēmas ilgtermiņā, kas saistītas ar šo kaimiņvalstu iedzīvotāju pirktspēju. Tomēr labā ziņa ir tā, ka pārtikas pieprasījums pasaulē pieaug, īpaši pēc kvalitatīvas pārtikas. Tas, vai uzņēmumi vairāk pievērsīsies jau zināmiem eksporta kanāliem vai meklēs jaunus produkcijas noieta tirgus, ir atkarīgs no katra uzņēmuma stratēģijas un piedāvātā produkta.

Pārtikas rūpniecība ir tā nozare, kur lielākā daļa produkcijas tiek pārdota vietējā tirgū. Tas ir izdevīgi, jo ir zemākas transporta izmaksas, pastāv sapratne par tirgu un klientu, nav kultūras un valodas barjeru. Diemžēl saražotās pārtikas produkcijas apgrozījuma dati liecina par zināmu stagnāciju vietējā tirgū. Nozares attīstībai svarīga ir ne tikai iedzīvotāju ienākumu līmeņa dinamika, bet arī cilvēku skaits valstī, kas arvien sarūk. “Gribu pat teikt, ka pirktspēja samazinās, jo algas nepieaug, ir, protams, daži izņēmumi. Sanāk tā, ka algas ir nemainīgas, bet izdevumi lielāki, turklāt tieši pārtikas sadaļai paliek mazāk līdzekļu, jo primāri ir komunālie maksājumi. Mēs esam nabagu valsts, jo gandrīz 30% no saviem ienākumiem tērējam pārtikai, turīgajās valstīs šis rādītājs ir ap 10%,” tā Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe.

Pārtikas un dzērienu rūpniecība veido aptuveni 20% no visas apstrādes rūpniecības izlaides. Nozarē darbojas ap 800 uzņēmumu, kuros nodarbināti vairāk nekā 20 tūkstoši strādājošo.

Pētījumā arī apkopoti dati par Latvijas lielākajiem pārtikas rūpniecības uzņēmumiem.

Lasīt visu rakstu: http://news.lv/Latvijas_Avize/2014/06/09/jarada-inovacijas-kvalitativas-partikas-nisa

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*