Lursoft news

Lursoft: Šogad pirmajos sešos mēnešos jau 8 750 jauni komersanti

2013. gada 8. jūlijs

Jaunreģistrēto komersantu skaits saglabājies 2012.gada līmenī

Lursoft apkopotie dati par uzņēmējdarbības tendencēm Latvijā šā gada pirmajā pusgadā rāda, ka kopumā valstī pirmajos sešos mēnešos reģistrēti 8 750 jauni komersanti, kas ir par 55 vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad vēl aizvien augstu popularitāti saglabājušas mazapitāla SIA – no visiem jaunreģistrētajiem komersantiem 2013.gadā vairāk nekā 65% bijuši tieši SIA ar samazinātu pamatkapitālu. Kopumā gada pirmajos sešos mēnešos reģistrētas 5 690 mazkapitāla SIA, kas ir tieši tikpat, cik pērn attiecīgajā periodā, no kurām 2 788 uz reģistrācijas brīdi pamatkapitāls bijis 1Ls.

Jaunu komersantu reģistrācijas dinamika

Tomēr ir arī vairāki tādi jaunie komersanti, kuru pamatkapitāls ir nevis 1 lats kā vairumā gadījumu, bet vairāki tūkstoši vai pat miljoni. Lursoft pētījuma dati liecina, ka no šogad reģistrētajiem jaunajiem komersantiem vislielākais pamatkapitāls ir SIA Mariner Finance Baltic – 28,113 milj.Ls. Uzņēmuma pamatdarbības joma saistīta ar monetāro starpniecību un tā vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Maltas Mariner Capital Limited. Jāpiebilst, ka, neskatoties uz to, ka uzņēmums reģistrēts tikai š.g. 28.februārī, tam jau ir 12 aktuālas komercķīlas.

Pēc pamatkapitāla otrs lielākais šogad reģistrētais uzņēmums ir AS A.O.I., liecina Lursoft pētījumā apkopotā informācija. Uzņēmums reģistrēts 15.janvārī un tā pamatkapitālu veido 6,047 milj.Ls. AS A.O.I. darbojas holdingkompāniju darbības sfērā un ir jau mēnesi pēc savas reģistrācijas kļuvis par SIA gamma Holdings A.O.I. līdzīpašnieku.

Trešais lielākais šā gada pirmajā pusgadā reģistrētais uzņēmums ir SIA Dzintara rezidence, kura pamatkapitālu veido 3,397 milj.Ls. Uzņēmums pieder SIA MM investīcijas (95,30%) un SIA GRIF 26 (4,70%). Pēc Lursoft datiem, SIA MM investīcijas īpašnieks ir Māris Martinsons, savukārt SIA GRIF 26 pastarpināti pieder Guntim Rāvim.

Šogad pirmajā pusgadā likvidēti 2 106 komersanti, 6 no likvidētajiem uzņēmumiem bijuši reģistrēti 2013.gadā. Pērn attiecīgajā laika posmā likvidēti 2 042 komersanti.

Komercķīlas reģistrē mazāk, bet par lielākām summām

Salīdzinot ar 2012.gadu, kad pirmajos sešos mēnešos kopumā tika reģistrētas 2 509 komercķīlas, šogad pirmajā pusgadā to skaits ir samazinājies par 153, taču, neskatoties uz to, kopējā maksimālā prasījuma summa ir palielinājusies. Šogad reģistrēto ķīlu kopējā summa sastādījusi 5,661 miljardu latu, kas ir par 0,715 miljardiem latu lielāka nekā 2012.gadā.

Visvairāk komercķīlu šogad reģistrēts aprīlī, kad to skaits sasniedza par 473, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem pēdējo gadu laikā, savukārt lielākā kopējā darījuma summa fiksēta februārī – 1,513 miljardi latu.

Komercķīlu reģistrācijas dinamika

Lielākās šogad reģistrētās komercķīlas:

  • Ķīlas devējs: SIA BITE Latvija, ķīlas ņēmējs – Deutsche Bank AG, London Branch, parādnieks – Bite Finance International B.V. Nodrošinātā prasījuma summa – 210,841 milj.Ls.
  • Ķīlas devējs – SIA TeleTower, ķīlas ņēmējs – Deutsche Bank AG, London Branch, parādnieks – Bite Finance International B.V. Nodrošinātā prasījuma summa – 210,841 milj.Ls.
  • Ķīlas devējs – Bite Lietuva, UAB, ķīlas ņēmējs – Deutsche Bank AG, London Branch, parādnieks – Bite Finance International B.V. Nodrošinātā prasījuma summa – 210,841 milj.Ls.

Reģistrēto komercķīlu summa

Ierosināto maksātnespējas procesu skaits audzis par 7%

Salīdzinot ar 2012.gada pirmo pusgadu, kad kopumā Latvijā tika ierosināts 1 071 maksātnespējas process, šogad procesu skaits pieaudzis par 7%, sasniedzot 1 150, liecina Lursoft pētījuma rezultāti.

Visaugstākā aktivitāte bijusi vērojama aprīlī, kad ierosināto maksātnespējas procesu skaits sasniedzis pat 232, bet vismazākais skaits reģistrēts janvārī – 154.

Ierosinātās maksātnespējas

Kā rāda Lursoft dati, no šogad izbeigtajiem 699 maksātnespējas procesiem, lielākā daļa izbeigti, jo pabeigta bankrota procedūra, izbeigta tiesvedība vai arī izpildīts kreditoru prasījumu segšanas plāns. Bijuši arī atsevišķi gadījumi, kad maksātnespēja izbeigta, jo parādnieks nokārtojis visas savas saistības (2 gadījumi), noslēgts izlīgums (1 gadījums) vai pabeigta sanācija (1 gadījums).

Šogad tāpat kā iepriekš saglabājusies tendence, ka liela daļa no visiem pasludinātajiem maksātnespējas procesiem ir fiziskajām personām. Tā šogad pirmajos sešos mēnešos Latvijā pasludinātas 1 154 maksātnespējas procedūras, no kurām 775 fiziskajām personām. Pērn attiecīgajā laika posmā tika pasludinātas 1 073 maksātnespējas, no tām 650 fiziskām personām.

Papildus informācija:

Lursoft statistikas par uzņēmējdarbības tendencēm: https://www.lursoft.lv/lursoft-statistika/

Lursoft maksātnespējas statistikas: https://www.lursoft.lv/exec?act=MNR_LSTAT

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.