Lursoft news

Gada laikā eksports pieaudzis par 27%

2011. gada 11. oktobris

Šā gada augustā eksportēta produkcija 534,6 miljonu latu apmērā, kas ir gandrīz par 7 miljoniem latu vairāk, nekā iepriekš sasniegtais augstākais rādītājs šā gada maijā. Gada laikā eksports pieaudzis par 27%, kamēr imports – par gandrīz 20%.

Būtiska ietekme uz eksporta kāpumu mēneša laikā bijusi graudaugu kultūru eksportam, kam gan raksturīga sezonalitāte. Augsti apjomi sasniegti arī minerālproduktu, dzelzs un tērauda izstrādājumu eksportā, kā arī citos, pēc apjomiem mazākos eksporta sektoros. Imports mēneša laikā nedaudz samazinājies, kas galvenokārt ir saistāms ar augsto importu iepriekšējā mēnesī sakarā ar investīcijām enerģētikas sektorā.

Pēdējos mēnešos vērojama koksnes eksporta pieauguma tempu mazināšanās, kas saistīta ar koksnes izstrādājumu pieprasījuma kāpumu vietējā tirgū, tādēļ turpmāk koksnes izstrādājumu eksporta apjomu kāpums galvenokārt būs atkarīgs no pievienotās vērtības paaugstināšanas koksnes pārstrādes procesā.

Paredzams, ka nākamajos mēnešos Latvijas eksporta pieauguma tempi mazināsies. To noteiks gan pagājušā gada augstais eksporta bāzes efekts, gan arī lēnāka pasaules ekonomikas izaugsme un līdz ar to sagaidāmais globālās tirdzniecības tempu kritums.

Pieaugot nenoteiktībai ārējā vidē, palielinās konkurētspējas nozīme eksporta tirgus daļas saglabāšanā. Periodā, kad pasaulē bija vērojams straujš pieprasījuma un preču cenu kāpums, ražotāji varēja vieglāk atrast preču noieta ceļus, bet saasinoties konkurencei ir jāmeklē jauni risinājumi Latvijā ražoto preču konkurētspējas palielināšanai. Piesardzīgu optimismu par Latvijas eksporta attīstības perspektīvām dod uzņēmēju aptauju rezultāti, kuros paši uzņēmēji šā gada 3. ceturksnī norāda uz konkurētspējas kāpumu gan vietējā tirgū, gan Eiropas Savienībā.

Par turpmāko eksporta izaugsmes potenciālu liecina arī pieaugošā ārvalstu tiešo investīciju ieplūde Latvijā, īpaši rūpniecības sektorā, radot jaunas darbavietas un paplašinot eksporta preču klāstu.

Informāciju sagatavoja: LR Finanšu ministrija

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*