Blog

Jaunu uzņēmumu vairāk nekā likvidēto

2024. gada 4. janvāris

Lursoft apkopotie dati liecina, ka 2023. gadā Latvijā reģistrēti 8772 jauni uzņēmumi, savukārt likvidēto uzņēmumu pēc septiņu gadu pārtraukuma atkal bijis mazāk nekā jaunreģistrēto. Aizvadītajā gadā likvidēti 7844 uzņēmumi, kas nozīmē, ka faktiskais uzņēmumu skaits Latvijā audzis par 928.

Lai arī jaunreģistrēto uzņēmumu skaits, salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn saglabājies teju nemainīgs, tas bijis zemākais rādītājs pēdējo divdesmit gadu periodā. Lursoft apkopotie dati rāda, ka zemāka jaunu uzņēmumu reģistrēšanas aktivitāte bija vērojama vien laika periodā no 1999. līdz 2003. gadam. Vislielākais jauno uzņēmumu līdz šim fiksēts tālajā 1992. gadā, kad viena gada ietvaros reģistrēti 37,6 tūkstoši uzņēmumu.

Analizējot 2023. gada datus, redzams, ka vislielākā jaunu uzņēmumu reģistrēšanas aktivitāte bijusi gada pirmajos mēnešos. Gan janvārī, gan februārī reģistrēti 833 jauni uzņēmumi, savukārt martā to skaits pārsniedzis pat 900. Gada pārējā periodā jaunu uzņēmumu skaits ik mēnesi bijis virs 700. Izņēmums ir vien pagājušā gada jūlijs, kad reģistrēti vien 497 jauni uzņēmumi, kā arī decembris, kad uzņēmumu pulkam pievienojies 561 jauns komersants. Jāpiebilst, ka pēdējo četru gadu periodā vēl mazāk jaunu uzņēmumu reģistrēts vien 2020. gada aprīlī (445) un maijā (544), kad līdz ar Covid-19 pandēmijas ierobežojumu ieviešanu būtiski saruka jaunu uzņēmumu reģistrēšanas aktivitāte.

No aizvadītajā gadā reģistrētajiem 8772 jaunajiem uzņēmumiem 88,65% ir bijušas sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), savukārt no tām vairāk nekā puse (66,33%) – SIA ar samazinātu pamatkapitālu, kas nozīmē, ka to apmaksātais pamatkapitāls bijis mazāks par 2800 eiro. Trešdaļai no visām pagājušajā gadā reģistrētajām mazkapitāla SIA pamatkapitāls bijis vien 1 eiro vai pat mazāks. Lursoft apkopotie dati atklāj, ka 2023. gadā reģistrēti arī uzņēmumi ar 1 un 5 centus lielu pamatkapitālu.

Mazākā pērn dibinātā SIA ir maijā reģistrētā SIA “CONGLOMERATE” ar 1 centa pamatkapitālu. Lursoft izziņā redzams, ka Sandrim Keišam piederošais SIA “CONGLOMERATE” strādā nekustamo īpašumu jomā. Bez pērn dibinātās SIA uzņēmējam pieder vēl piecu uzņēmumu kapitāldaļas. Otra mazākā pagājušajā gadā reģistrētā SIA bijusi SIA “Souly” ar 5 centu lielu pamatkapitālu. Balstoties uz Lursoft izziņas datiem, Hugo Grūbem piederošā SIA “Souly” pamatdarbība saistīta ar cita betona, ģipša un cementa izstrādājumu ražošanu. Cēsu novada uzņēmums savas darbības pirmajā pusgadā vēl nebija reģistrējis nevienu struktūrvienību. SIA “Souly” ir tā īpašniekam Hugo Grūbem pirmais uzņēmums.

Kamēr SIA “CONGLOMERATE” un SIA “Souly” pamatkapitāls saglabājies nemainīgs, Lursoft izpētījis, ka apmaksātais pamatkapitāls palielināts teju 10% no visām pagājušā gada laikā dibinātajām mazkapitāla SIA. Vairumā gadījumu (73,44%) pamatkapitāls palielināts līdz 2800 eiro, savukārt piecos gadījumos mazkapitāla SIA pamatkapitāla apjoms pēc tā palielināšanas sasniedzis 100 tūkst. EUR un vairāk. Šajā ziņā jāizceļ 2023. gada septembrī reģistrētais SIA “Planderi AK”, kura pamatkapitāls sākotnēji bija 50 eiro, pēc mēneša palielināts līdz 2,8 tūkst. EUR, bet dažas dienas vēlāk jau līdz 352,80 tūkst. EUR. Salaspilī reģistrētā SIA “Planderi AK” pamatdarbība saistīta ar sava nekustamā īpašuma pirkšanu un pārdošanu.  SIA “Planderi AK” ir tā īpašniecei Anitai Kolbinai pirmais uzņēmums.

Savu pirmo uzņēmumu 2023. gadā reģistrējušas 5146 personas. To vidū gan jaunie uzņēmēji, kas nesen sasnieguši pilngadību, gan arī personas, kas savu pirmo uzņēmumu reģistrējot bija pārkāpušas 80 gadu slieksni.

Balstoties uz Lursoft apkopoto informāciju, pamatkapitāls līdz šim palielināts 7,95% no visām 2023. gadā reģistrētajām SIA. Četrpadsmit gadījumos pērn reģistrēto SIA pamatkapitāla apjoms palielināts par vairāk nekā 1 milj. EUR. Visievērojamāk apmaksātā pamatkapitāla apjoms audzis SIA “RPH INVEST” gadījumā. “Repharm” grupā ietilpstošā holdingkompānija SIA “RPH INVEST” pagājušā gada septembrī sākotnēji reģistrēta ar 50 tūkst. EUR pamatkapitālu, kas tajā pašā mēnesī palielināts jau līdz 20,05 milj. EUR, savukārt divus mēnešus vēlāk – jau līdz 81,05 milj. EUR.

Lielākais apmaksātais pamatkapitāls uz uzņēmuma reģistrācijas brīdi aizvadītajā gadā bijis AS “Strops investīcijas” – 39,23 milj. EUR. Uzņēmuma akcionāri un patiesie labuma guvēji – Andris, Jānis un Pēteris Bites. Lursoft dati rāda, ka par jaunreģistrētā uzņēmuma valdes locekli iecelts Andris Bite, savukārt Pēteris Bite kļuvis par padomes priekšsēdētāju, bet Jānis Bite – padomes priekšsēdētāja vietnieku. Vēl uzņēmuma padomē iecelta arī Gaļina Radiloveca. Jānorāda, ka jaunreģistrētā AS “Strops investīcijas” juridiskā adrese reģistrēta Atlantijas ielā 15, Rīgā, kur atrodas arī Bišu ģimenei piederošā SIA “Karavela”.

Aizvadītā gada laikā kopumā reģistrētas 14 akciju sabiedrības.

Otrs lielākais apmaksātais pamatkapitāls reģistrācijas brīdī bijis SIA “Hotel J24”. Jēkaba ielā 24, Rīgā reģistrētā viesu izmitināšanas nozares uzņēmuma pamatkapitāls ir 18 milj. EUR. Uzņēmuma kapitāldaļu turētājs ir aizvadītajā gadā dibinātā holdingkompānija SIA “IDK Baltic”, kas, savukārt, pieder Apvienoto Arābu Emirātos reģistrētajam IDK Investment L.L.C. Jānorāda, ka ar ārvalstu kapitālu ir 12% no visiem aizvadītajā gadā reģistrētajiem jaunajiem uzņēmumiem. Jau ierasti visvairāk dalībnieku ir no Lietuvas un Igaunijas, savukārt Krieviju, kas ik gadu atradusies līderpozīcijās, ievērojami apsteigusi Ukraina. Lursoft pētījuma dati parāda, ka 2023. gadā Latvijā reģistrēti 165 jauni uzņēmumi, kuros vismaz viens no dalībniekiem ir Ukrainas valstspiederīgais vai arī Ukrainā reģistrēta kapitālsabiedrība. Tikmēr ar Krievijas kapitālu pērn Latvijā reģistrēti 98 jauni uzņēmumi.

Starp TOP 10 lielākajiem 2023. gadā reģistrētajiem jaunajiem uzņēmumiem trešajā vietā ierindojas SIA “Granita Industrial Park” no Ropažu novada. Pagājušā gada laikā Ropažu novadā reģistrēti 183 jauni uzņēmumi, kas to pēc jaunreģistrēto uzņēmumu skaita starp visām Latvijas pašvaldībām ierindo 8. pozīcijā.

TOP 10 lielākie 2023. gadā reģistrētie uzņēmumi pēc apmaksātā pamatkapitāla apjoma (uz reģistrācijas brīdi):

  1. AS “Strops investīcijas”: 39,23 milj. EUR;
  2. SIA “Hotel J24”: 18,00 milj. EUR;
  3. SIA “Granita Industrial Park”: 4,74 milj. EUR;
  4. SIA “Davhex”: 4,50 milj. EUR;
  5. SIA “M UPES KORPUSS”: 3,40 milj. EUR;
  6. SIA “Tērbatas kvartāls”: 3,00 milj. EUR;
  7. SIA “Avenue Property 3”: 2,64 milj. EUR;
  8. SIA “Kukelis Capital”: 2,52 milj. EUR;
  9. SIA “Dzintaru prospekts 19”: 2,40 milj. EUR;
  10. SIA “Q”: 2,40 milj. EUR.

2023. gadā jauno uzņēmumu kopējais pamatkapitāls reģistrācijas brīdī bija 111,28 milj. EUR, taču līdz gada beigām tas palielināts jau līdz 387,87 milj. EUR. Pēc palielināšanas vislielākais apmaksātais pamatkapitāls bijis jau iepriekšminētajam SIA “RPH INVEST”, savukārt otrajā vietā ierindojas SIA “J&A”. Aizvadītā gada aprīlī dibinātā SIA “J&A” darbība saistīta ar veco ļaužu un invalīdu sociālo aprūpi bez izmitināšanas. Uzņēmuma sākotnējais apmaksātais pamatkapitāls bijis 2,8 tūkst. EUR, bet jūlijā tas ievērojami palielināts – līdz 75 milj. EUR. SIA “J&A” vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Josifs Apts, kuram patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts arī vairākos citos uzņēmumos, tostarp veco ļaužu un invalīdu aprūpē strādājošajā SIA “Senior Service”, kā arī biedrībā “Senior Generation”, kuras mērķis ir veco ļaužu aprūpes kvalitātes uzlabošana. Savulaik uzņēmējs bijis patiesais labuma guvējs ar AS “Veselības centru apvienība” un AS “Recipe Plus” saistītajos uzņēmumos. Jāpiebilst, ka pagājušā gada izskaņā SIA “J&A” kļuvis par savulaik AS “AB CITY” piederošā SIA “AB Celtnieks” jauno īpašnieku.

Vairākiem jau uzsākts likvidācijas process

Lursoft izpētījis, ka vairākiem uzņēmumiem, kas reģistrēti aizvadītajā gadā, jau uzsākts likvidācijas process. Tādi ir kopskaitā 19 uzņēmumi, no tiem seši reģistrēti vien pagājušā gada novembrī, kas nozīmē, ka likvidācijas process uzsākts drīz vien pēc uzņēmuma reģistrācijas. Teju visi pagājušajā gadā reģistrētie uzņēmumi, kuriem jau uzsākts likvidācijas process, ir mazkapitāla SIA. No tiem 2800 eiro liels pamatkapitāls reģistrēts vien pieciem uzņēmumiem, no tiem vienam – SIA “V&K International Trading” – ir ārvalstu kapitāls. Lursoft dati rāda, ka 50% no SIA “V&K International Trading” kapitāldaļām pieder Vācijas valstspiederīgajam Joel Kreklau. Aizvadītā gada jūnijā dibinātā degvielas, cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā un līdzīgu produktu vairumtirdzniecības uzņēmuma dalībnieki par uzņēmuma likvidācijas procesa uzsākšanu lēmuši novembrī.

Tāpat kā iepriekšminētajiem uzņēmumiem, kuriem drīz vien pēc reģistrācijas uzsākts likvidācijas process, sekmīgi realizēt savu uzņēmējdarbības plānu nav izdevies arī 2023. gada martā reģistrētajam SIA “VOVIVI”. Lursoft dati rāda, ka sabiedriskās ēdināšanas jomā strādājošajam uzņēmumam pagājušā gada izskaņā pasludināts maksātnespējas process. SIA “VOVIVI”, kam Rīgā, Stacijas laukumā 2, reģistrēta kafejnīca, 2023. gada beigās bija uzkrāts 28 tūkst. EUR liels nodokļu parāds. Pirmo reizi nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, uzņēmumam reģistrēts jau jūlijā, savukārt kopš oktobra nodokļu parāda apjoms pastāvīgi audzis. SIA “VOVIVI” lielākais kapitāldaļu turētājs Vitālijs Voinovs savulaik bijis ēdināšanas jomā strādājošā SIA “DC restorāni” valdes loceklis. Jāpiebilst, uzņēmumam 2022. gadā tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas izbeigts pagājušā gada janvārī, dažus mēnešus vēlāk pasludinot SIA “DC restorāni” maksātnespēju.

Lursoft pētījuma dati atklāj, ka trīs uzņēmumiem, kas reģistrēti 2023. gadā, ir apturēta darbība, savukārt vēl pieciem fiksēta saimnieciskās darbības apturēšana, bet vēl trīs uzņēmumiem izbeigta darbība. To vidū arī taksometru pakalpojumu sniedzējs SIA “ANSAR”, kas sākotnēji reģistrēts ar 120 eiro pamatkapitālu, bet drīz vien tas palielināts līdz 2800 eiro. SIA “ANSAR” darbība ar LR Uzņēmumu reģistra valsts notāra lēmumu izbeigta pagājušā gada novembra beigās. Jāpiebilst, ka SIA “ANSAR” īpašniece Oļesja Afromejeva aizvadītajā gadā dibinājusi vēl divas taksometru pārvadāšanas firmas – SIA “SAIL” un SIA “GRADO”. Atšķirībā no SIA “ANSAR”, šiem diviem uzņēmumiem nav nodokļu parādu.

Pētījumā izmantoti LR Uzņēmumu reģistra un Valsts ieņēmumu dienesta publiskotā vispārpieejama informācija, dati uz 01.01.2024.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*