Blog

Septembrī reģistrēti 726 jauni uzņēmumi

2023. gada 9. oktobris

Pēc tam, kad jūlijā ievērojami saruka jauno uzņēmumu skaits, gan augustā, gan arī septembrī to skaits atkal audzis. Lursoft pētījuma dati atklāj, ka aizvadītajā mēnesī reģistrēti 726 jauni uzņēmumi.

Lursoft dati rāda, ka no visiem jaunajiem uzņēmumiem, kas reģistrēti pagājušajā mēnesī, 87,05% ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību, bet vēl 10,7% – individuālie komersanti. Tāpat arī pagājušajā mēnesī reģistrētas 6 ārvalsts komersantu filiāles, 5 zemnieku saimniecības, 2 pilnsabiedrības un akciju sabiedrības, kā arī viena komandītsabiedrība. Raugoties uz reģionālo sadalījumu, redzams, ka 43,8% no visiem septembra jaunajiem uzņēmumiem reģistrēti Rīgā, aiz kuras jaunreģistrēto uzņēmumu skaita ziņā ierindojas Vidzeme ar 101 jaunu uzņēmumu, Pierīga ar 97 uzņēmumiem. Vismazākais skaits jauno uzņēmumu pagājušajā mēnesī bijis Latgalē (51).

Pagājušajā mēnesī reģistrēti trīs uzņēmumi ar pamatkapitālu virs 1 milj. EUR, no kuriem vislielākais pamatkapitāls bijis SIA “RPH INVEST”. Tā dibinātāji ir AS “Recipe Plus” (99,75%) un AS “Repharm” (0,25%), ieguldot jaunā uzņēmuma pamatkapitālā 20,05 milj. EUR. Par jaunreģistrētā uzņēmuma valdes priekšsēdētāju iecelts Roberts Tavjevs, kurš vienlaikus ieņem amatus 12 uzņēmumos, tostarp ir AS “Olainfarm” padomes priekšsēdētāja vietnieks, bet valdes locekļa amatu pildīs Sergejs Korņijenko. Lursoft dati rāda, ka viņš šobrīd ieņem amatus četru uzņēmumu valdēs.

Lursoft izpētījis, ka vēl bez SIA “RPH INVEST” zāļu vairumtirgotājam AS “Recipe Plus” pieder arī SIA “Novus Vet” kapitāldaļas. Minētā holdingkompānija dibināta pagājušā gada vasarā, drīz pēc reģistrācijas kļūstot par farmaceitisko izstrādājumu vairumtirgotāja SIA “VETIMPEX” jauno īpašnieku. Pirms tam SIA “VETIMPEX” kapitāldaļu turētājs bijis lietuviešu UAB “AGRIKA GROUP”.

Otrs lielākais jaunreģistrētais uzņēmums septembrī bijis SIA “M UPES KORPUSS”, kura apmaksātais pamatkapitāls ir 3,4 milj. EUR. Uzņēmuma vienīgais kapitāldaļu turētājs ir pirms desmit gadiem dibinātais nekustamā īpašuma jomas uzņēmums SIA “M KVADRATS”, savukārt patiesie labuma guvēji – Jekaterina Zabudska un Ukrainas valstspiederīgais Stanislav Sachenko. SIA “M UPES KORPUSS” juridiskā adrese reģistrēta Maskavas ielā 322, Rīgā, kur atrodas arī tā kapitāldaļu turētājs SIA “M KVADRATS”.

Vairāk nekā 1 milj. EUR liels pamatkapitāls ir arī 28. septembrī reģistrētajam uzņēmumam ar kodolīgo nosaukumu SIA “Q”. Tā kapitāldaļu turētāji ir SIA “better development”, Edgars Zaduško un Aigars Zelmenis. Uzņēmuma īpašnieki SIA “Q” pamatkapitālā ieguldījuši nepilnus 2,4 milj. EUR. Jānorāda, ka SIA “better development”, kam pieder nepilni 45% jaunreģistrētā SIA “Q” kapitāldaļu, ir Vitai Libertei un Mārtiņam Vanagam piederošs sava nekustamā īpašuma pirkšanas un pārdošanas uzņēmums.

Starp TOP 10 lielākajiem septembrī reģistrētajiem uzņēmumiem tikai AS “Agrolats Partneri” reģistrēts ārpus Rīgas. Jaunreģistrētās akciju sabiedrības vienīgais akcionārs ir alus ražošanas uzņēmuma AS “TĒRVETES AL” un vairāku citu kompāniju īpašnieks un patiesais labuma guvējs Jānis Paškausks, kurš pildīs arī uzņēmuma padomes priekšsēdētāja vietnieka pienākumus. Par uzņēmuma padomes priekšsēdētāju iecelts Vitauts Paškausks, padomes locekli – Karels Paškausks, savukārt vienīgā valdes amatpersona būs Valters Paškausks. Jānorāda, ka Jelgavā aizvadītajā mēnesī kopā reģistrēti 14 jauni uzņēmumi.

TOP 10 lielāko uzņēmumu sarakstā ierindojas arī divi “Mintos” grupas uzņēmumi. Gan SIA “Mintos Fractional Investments”, gan “Mintos Finance No.50” apmaksātais pamatkapitāls ir 30 tūkst. EUR. Par abu uzņēmumu valdes priekšsēdētāju iecelts Mārtiņš Šulte, bet valdes locekli – Mārtiņš Valters. Šobrīd abu jaunreģistrēto uzņēmumu patiesajam labuma guvējam Aigaram Kesenfeldam patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts jau 130 kapitālsabiedrībās.

TOP 10 lielākie uzņēmumi septembrī pēc pamatkapitāla apjoma:

 1. SIA “RPH INVEST”: 20050 tūkst. EUR;
 2. SIA “M UPES KORPUSS”: 3400 tūkst. EUR;
 3. SIA “Q”: 2398,64 tūkst. EUR;
 4. SIA “IREF Retail”:  100 tūkst. EUR;
 5. SIA “Andrejsalas pakalpojumi”: 100 tūkst. EUR;
 6. SIA “LATPRO 2 LAND”: 83 tūkst. EUR;
 7. SIA “Mintos Fractional Investments”: 30 tūkst. EUR;
 8. SIA “Mintos Finance No.50”: 30 tūkst. EUR;
 9. AS “SmartCooling Invest”: 25 tūkst. EUR;
 10. AS “Agrolats Partneri”: 25 tūkst. EUR.

Teju 90% no visiem aizvadītajā mēnesī reģistrētajiem jaunajiem uzņēmumiem ir vietējā kapitāla, liecina Lursoft pētījuma dati. No ārvalstu ieguldītājiem visbiežāk septembra uzņēmumos reģistrēti ieguldījumi no Ukrainas (19 uzņēmumi), Igaunijas (8 uzņēmumi), Vācijas (7 uzņēmumi) un Lietuvas (7 uzņēmumi). Lursoft statistikas dati atklāj, ka Ukrainas ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos septembrī audzis par 370,18 tūkst. EUR, uzkrātajam ieguldījumu apjomam sasniedzot jau 107,48 milj. EUR. Analizējot Ukrainas ieguldījumu dinamiku pa gadiem, redzams, ka pagājušajā gadā to apjoms samazinājās par 12,58 milj. EUR, bet šogad audzis par 2,97 milj. EUR.

Pašvaldības, kurās septembrī reģistrēts vislielākais jauno uzņēmumu skaits:

 1. Rīga: 318 uzņēmumi;
 2. Ogres novads: 28 uzņēmumi;
 3. Daugavpils: 24 uzņēmumi;
 4. Liepāja: 23 uzņēmumi;
 5. Valmieras novads: 22 uzņēmumi;
 6. Mārupes novads: 21 uzņēmums;
 7. Tukuma novads: 19 uzņēmumi;
 8. Jēkabpils novads: 17 uzņēmumi;
 9. Jelgavas novads: 17 uzņēmumi;
 10. Talsu novads: 15 uzņēmumi;
 11. Jūrmala: 15 uzņēmumi;
 12. Ķekavas novads: 15 uzņēmumi.