Blog

Dienas bizness: Pieaudzis gada pārskatu neiesniedzēju skaits

2023. gada 28. marts

Par 2021. gada saimnieciskās darbības rādītājiem gada pārskatus nav iesnieguši 4448 uzņēmumi, kuri to bija izdarījuši par 2020. gadu, turklāt šādu juridisko personu skaits pēdējo gadu laikā ir būtiski pieaudzis.

Tādu ainu rāda SIA Lursoft pētījums. Proti, gada pārskatus par 2020. gadu nav iesniegušas 1393 kompānijas, par 2019. gadu – 710, bet tos bija iesnieguši par iepriekšējo – attiecīgi 2019. un 2018. gadu.

Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa norāda: “Kopumā jāteic, ka gada pārskata neiesniegšana ilgākā periodā nenoliedzami vērtējama kā brīdinājuma signāls uzņēmuma sadarbības partneriem. Šādu apgalvojumu var pamatot arī ar Lursoft pērnā gadā veiktā pētījuma datiem. Pētījumā tika analizēti Latvijas uzņēmumu gada pārskatu iesniegšanas disciplīna laika periodā no 2017. līdz 2020.gadam.”

No pētījuma rezultātiem tika secināts, ka, ja uzņēmums nav iesniedzis gada pārskatu vairāk nekā 18 mēnešus, ir liels risks, ka komersantam tiks apturēta saimnieciskā darbība. Šāds fakts šajā uzņēmumu grupā tika konstatēts 30,5% gadījumu. Papildus jāatzīmē, ka 40,1% no visiem šajā grupā esošajiem uzņēmumiem bija reģistrēti nodrošinājumi, 6,69% gadījumu ir bijis reģistrēts maksātnespējas process, divu trīs gadu periodā 66,7% gadījumu šie uzņēmumi tiek likvidēti.

Lursoft veiktajā pētījumā, apskatot uzņēmumus, kuri gada pārskatus nav iesnieguši vairāk kā 24 mēnešu, statistikas dati ilustrē vēl negatīvākas sekas. Proti, 50,9% gadījumu uzņēmumam tiek reģistrēta saimnieciskās darbības apturēšana, bet uzņēmumi tiek likvidēti 78% gadījumu. Savukārt nodrošinājumu un reģistrēto maksātnespējas procesu skaists procentuāli šajā grupā pat ir mazāks, salīdzinot ar pirmo grupu. Tas, ļoti iespējams, liecina par to, ka ne Valsts ieņēmumu dienests, kas visbiežāk ir nodrošinājumu piemērotājs, ne kreditori pret šādiem uzņēmumiem savas prasības nevērš vai arī šādas prasības ir salīdzinoši reti. Tādējādi, iespējams, varam pieņemt, ka šie uzņēmumi faktiski nav veikuši saimniecisko darbību jau ilgākā periodā.

“Šeit tomēr svarīgi padziļinātāk vērtēt uzņēmuma iepriekšējo gadu finanšu datus, kas var sniegt labāku priekšstatu. Situācija un reaģēšana uz šo faktu analīzi noteikti būs atšķirīga gadījumā, ja uzņēmumam arī iepriekšējos gados  ir bijis mazs apgrozījums, vai tomēr apgrozījums iepriekšējos gados bijis liels, bet par pēdējo gadu finanšu pārskats nav publiskots,” norāda Daiga Kiopa.

Viņa norāda, ka svarīgi ņemt vērā, ka gadījumos, kad gada pārskats nav publiskots, noteikti jāvērtē uzņēmuma citi darbību raksturojošie rādītāji – samaksāto nodokļu apjoms, darbinieku skaita straujš samazinājums, nodokļu parādu esamība, tāpat arī tas, vai ir ieraksti par parādu vēsturi, svarīgi analizēt arī uzņēmuma valdes un īpašnieku struktūru, kas var būt kā papildu signāls vai skaidrojums, kāpēc uzņēmums noteiktajā termiņā gada pārskatu nav iesniedzis.

LASĪT VISU RAKSTU

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*